Turecko

Turecko se stává čím dál více oblíbenou turistickou destinací. Není drahé a každému z turistů má co nabídnout – od týdnu stráveného u moře po měsíc cestování po tureckých pamatkách a krásných místech.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

O Turecku

Turecká republika je se svými 780 580 km² 36. největším státem světa. Nachází se na hranici Asie a Evropy, hlavním městem je Ankara a čas je u nich od nás posunutý o hodinu dopředu. Sousedí s Grúzií, Arménií, Ázerbajdžánem, Íránem, Irákem, Sýrií, Řeckem a Bulharskem. Turecké břehy omývají tři moře – Středozemní, Egejské a Černé. Žije zde skoro 70 milionů lidí, jejich úředním jazykem je turečtina a hlavním náboženstvím islám. Měnou je nová turecká lira, ale na trzích Turci takříkajíc berou vše, nějaký ten suvenýr se vám možná podaří sehnat dokonce doslova za hubičku. Letní teploty se pohybují od 25 do 35 stupňů a slunce zde svítí takřka nepřetržitě.

Geografie

Země se dělí na 81 provincií, kterým se říká iller a jsou rozděleny do sedmi regionů. Osmdesát procent Turecka leží v tektonicky činné zóně, takže jsou zde častá zemětřesení. Mezi řekami Tigris a Eufrat se rozkládá Mezopotámská nížina, jinak je turecké vnitrozemí převážně hornaté. Nejvyšší horou je se svými 5 165 metry biblický Ararat.

Lidé

O obyvatelích Turecka se říká, že jsou dotěrní, vlezlí a neodbytní. Samozřejmě se to týká hlavně obchodníků, kteří se vám svůj výrobek budou snažit vnutit za každou cenu, tudíž nakupování v Turecku se může snadno zvrhnout v hádku o cenu – ve které většinou vyhraje zákazník. Jinak jsou Turci milí, jejich oblíbenou činností je odpočinek u šálku čaje a vodní dýmky, které jsou k dostání všude po Turecku. Turecké děti bývají zvědavé, chtějí se fotit, vyloudit z vás nějakou hloupost na památku – zkrátka turisté pro ně jsou velkou atrakcí, bohužel (nebo bohudík) většina z nich umí pouze turecky, takže jejich zvídavým otázkám nejspíše nebudete rozumět. V turistických oblastech pouliční prodavači i další obyvatelé, kteří přicházejí s turisty do kontaktu, pochytili pár slov a výrazů z cizích řečí, takže zde můžete slyšet i české: „dobrý den!“

Potraviny

Ačkoliv všichni známe tureckou kávu, obyvatelé sami upřednostňují čaj, který se v Turecku i pěstuje. Nejčastěji se pije černý a ovocný. Další tureckou specialitou je nápoj zvaný Ayran, který svou chutí připomíná zkyslé mléko. Voda je ve většině částí Turecka pitná i z kohoutku, ale většina turistů si raději kupuje vodu balenou, čemuž se ovšem nemůžeme divit, po všech historkách o střevních chorobách, které na vás v turecké vodě číhají. Turci se ale, ač muslimové, nebrání ani alkoholu. Pije se zde hlavně pivo, víno a anýzová pálenka rakije. Turecká jídla bývají lehká, nevýrazně kořeněná, rozmanitá a velice dobrá. Tamní pokrmy se nemusíte bát koupit ani v pouličních stáncích, kde seženete opravdové turecké speciality a vyjdou vás levněji než v restauraci. Za ochutnání určitě stojí kebab, který se připravuje podobně jako gyros, ale seženete ho v pestré paletě přípravy i způsobu podávání. Turci nesmí kvůli náboženství jíst vepřové, takže k dostání je nejčastěji bílé maso, jehněčí a ryby, jako příloha se podává rýže, zelenina nebo turecký chléb ekmek. Mezi další pro Turecko typická jídla patří placičky gözleme (masem, sýrem, špenátem či bramborami plněné palačinky), zeleninové saláty všeho druhu, sladké nudle posypané pistáciemi a sezamová pasta chalva. Pokud chcete jídlo nakupovat ve velkém, ani tak to nebude drahé. Turistické oblasti jsou sice asi o třetinu dražší než zbytek Turecka, ale i tak vás přijde chleba na 8 korun, rajčata na 25 korun a balená voda přibližně na 12. Ve vnitrozemí seženete kebab za 35 korun nebo šálek čaje za korun šest.

Nakupování

Hlavní radou pro nakupování čehokoliv v Turecku je: smlouvejte, smlouvejte, smlouvejte! Také váš vzhled vám při tom může pomoci. Budete-li vypadat, že nemáte na rozhazování a spíše jste přišli utratit posledních pár centů, už první prodavačem nabídnutá cena bude nesrovnatelně nižší, než kdybyste na tržiště přišli v obleku od Diora. Další rada: pokud něco nechcete, neberte to do rukou a neptejte se, kolik to stojí. Z téhle situace se jen těžko vykroutíte, protože obchodník se vám dotyčnou věc bude snažit prodat hlava nehlava. Pokud navrhnete cenu, vězte, že za méně tu věc nedostanete, takže řekněte nižší cenu, než kterou jste opravdu ochotni zaplatit. Nespěchejte. Když smlouváte, musíte být klidní, jinak zpanikaříte a zaplatíte víc, než vlastně chcete. Pokud si budete stát za svým, lze usmlouvat cenu i na polovinu. V Turecku můžete spoustu věcí nakoupit levněji než u nás, ale dávejte pozor na padělky.
Nejčastěji se nakupuje toto: zlato (ale zde si opravdu ohlídejte, zda to, co kupujete není falsifikát), kožené výrobky (velká spotřeba masa = hodně přebytečné kůže = nízké ceny kožených výrobku), starožitnosti (s většími kusy můžete mít problém při cestě přes hranice, potřebujete povolení od ministerstva, platíte daně, cla a je s tím spousta papírování, ale i tak se to někdy vyplatí), koberce (prodávají se strojové a ručně tkané, obchodníci se je často snaží zaměnit, aby za ně dostali více peněz, takže opět opatrně), modrá oka (korálky, náušnice, dekorativní předměty připomínající oko, které má majiteli přinést štěstí a blahobyt), koření a čaj, vodní dýmky a keramika.

Nejznámější místa

 • Ankara

 • hlavní město Turecka se nachází uprostřed státu. K vidění je zde historická pevnost ze 16. století či Etnografické muzeum.

 • Istanbul

 • leží přesně na rozhraní Evropy a Asie, je známý také jako Byzantion, Cařihrad nebo Konstantinopolis. Už od antiky byl významným kulturním městem a obchodní křižovatkou. Po staletí se zde střídaly kultury mnoha národů, díky čemuž je Istanbul i dnes kosmopolitním městem. Mezi nejznámější památky města patří Modrá mešita, chrám Haghia Sophia, palác Tokapi s harémem nebo mešita Sulejmana Nádherného. Žije zde 15 milionů lidí a město je přeplněné.

 • Pamukkale

 • ze země zde vyvěrá horká voda obsahující oxidy uhlíku a rozpuštěný vápenec – odtud ty fotky bílých stupňovitých jezírek. Nyní je oblast chráněna a přístup do ní není umožněn.

 • Kappadocie

 • soustava skalních útvarů, kostely, skalní i podzemní města. Centrem oblasti je městečko Göreme, v jeho okolí stojí za návštěvu údolí Ilhara, skalní hrad Uchisar, skalní město Zelve či Avanos.

  Egejská riviéra

  Nejznámější turecký turistický cíl se proslavil hlavně svou bohatou minulostí, krásnými písečnými plážemi, romantickými zátokami a skalami. Kolem pláží rostou pinie a olivovníky. Kromě navštěvování památek se zde můžete vydovádět na řadě sportů nebo v četných diskotékách a barech.

 • Bodrum

 • klidné přístavní městečko s nevelkou rozlohou, starověký Hallikasnassos. Nejživějším místem je zde pěší zóna Longstreet, kde se nachází stovky obchůdků od cukráren přes diskotéky po značkové oblečení. Na výlety se odtud dá jet například do Efesu, k výše zmíněné Pamukkale či navštívit město Hierapolis. Bodrum je vhodný pro náročnější turisty, kteří si na dovolené chtějí odpočinout.

 • Fethyie

 • město které v roce 1958 zničilo zemětřesení bylo znovu vystavěno a lákadlem pro turisty je zejména díky svému krásnému okolí. Hned za přístavním městem se rozprostírají hory a lesy, v historickém centru jsou k vidění zbytky římského divadla a pevnosti. Jen 14 kilometrů od města se nachází Ölu Deniz neboli Mrtvé moře, proslavené svou nádhernou pláží s bílým pískem a tyrkysovou hladinou.

 • > Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
  > a tady jsou nejlevnější zájezdy <

  Kusadasi

 • rušný přístav nedaleko Efesu sice nenabízí dlouhé písčité pláže, zato kulturní vyžití je zde obrovské. Bary, diskotéky a blikající neon – to je noční Kusadasi. Ani okolí nezahálí, takže můžete cestovat jak je libo. Nedaleko v moři se nachází řecký ostrov Samos, na pevnině již několikrát zmíněný Efes, dále město Selcuk nebo místo zvané Mareymana, kde údajně skonala Kristova matka.

  Turecká riviéra

 • Kemer

 • oblíbený hlavně u turistů z Německa a Ruska. Nabízí hezké písčito-oblázkové pláže, luxusní přístav a klenotnické obchody. V okolí stojí za vidění zřícenina starověkého města Olympos a ohňová stráň Chimera. Kemer není tak proslulé letovisko jako jiná. V Turecku byste našli oblíbenější, ale přesto je to místo, ve kterém si můžete užít krásnou dovolenou a právě díky menšímu přílivu turistů vám zde bude dopřán i klid a pohoda bez davů lidí na každém kroku.

  Co Kemer nabízí
  Kemer najdete na jihu Turecka. Jeho pobřeží je dlouhé 35 km a leží v Antalyjském zálivu. Kolem letoviska se tyčí pohoří Taurus. Kemer byl dříve rybářskou vesnicí, dnes však jde o moderní letovisko, které se plně přizpůsobuje požadavkům turistů. Komfort však něco stojí. Kemer je o něco dražší než některá jiná letoviska.

  Zvláštností Kemeru je zdejší vysoká vlhkost vzduchu. Ovzduší tak trochu připomíná saunu a někteří zrovna toto mohou špatně snášet. Dá se však na to zvyknout. Připravte se také na to, že je tu poměrně dost teplé moře.
  V Kemeru najdete dvě pláže, které jsou oddělené jachtovým přístavem a poloostrovem. Můžete se těšit na dlouhé pláže s jemným pískem. Moře je tu krásné a průzračné. Užijte si ho dosyta. Zaplavte si tu a využijte nabídky vodních sportů. Vyjeďte si také na některý z poznávacích zájezdů, nebo se jen tak procházejte po promenádě lemované krámky, restauracemi a bary.

  V Kemeru a jeho okolí je také pěkná příroda, která rozhodně stojí za bližší průzkum. Určitě nezapomeňte navštívit Olimpos, což je zdejší národní park. Najdete tu zříceninu starověkého města Olympos a ohňovou stráň Chimera. Budete-i chtít shlédnout tuto ohnivou podívanou, věřte, že vás nejvíce okouzlí v noci.
  Je nutné počítat s tím, že ubytování v Kemeru je drahé, mnohdy až velmi předražené. V tomto směru jde o jedno z nejdražších míst Turecka. Z některých konkrétních hotelů, ve kterých můžete trávit svou dovolenou, si jmenujme alespoň nějaké: Alytimya Village, Ali Bey Resort Tekirova, Alinda Beach, Ambassador Group Hotels, Abassador Plaza, Antedon de Lue, Asdem Garden, Astoria…

 • Antalya

 • město bylo založeno již za dob starověkého Říma a k jeho nejvýznamnějším památkám patří římské městské hradby a Hadrianova brána. Kolem města se rozkládají hned tři národní parky – Termessos, který skrývá zbytky starověkého města, Olimpos, ve němž je již zmíněné město Olympos a plamenná Chimera. Posledním parkem je Köprülü nabízející divoký rafting a koupání v křišťálově čistém kaňonu. V bezprostřední blízkosti Antalye se nachází město Perge s jedním z nejzachovalejších amfiteátrů světa. Pokud máte rádi rozlehlé komplexy a nevadí vám okolí plné turistů, je pro vás Antalya jako stvořená.

  Antalya představuje významnou metropoli. Najdete ji na Turecké riviéře a jistě i vy ocení nádheru tohoto letoviska. Je tu přístav a také mezinárodní letiště. Město bylo založené už v polovině 2. století př.n.l.

  Co Antalya nabízí

  Letovisko Antalya je především vhodné pro ty, kteří mají rádi velká letoviska a místa poskytující kvalitní servis turistům. Nesmí vám však příliš vadit, že to je za cenu přeplněných pláží a celkově je někdy toto letovisko poměrně dost přelidněné. Nevýhodu je také vlhkost vzduchu, která je dost vysoká a lidem chvilku trvá, než si na ní zvyknou.

  A jak si užívat svou letní dovolenou v Antalya? Vychutnávejte si nádherné moře, ale nečekejte od něj příliš osvěžení. Je poměrně dost teplé.

  Kromě koupání a dalších aktivit u vody můžete využít možnosti různých sportů, které lze zde provádět. Také není od věci si udělat nějaký výlet. A kam zamířit? Toto místo vám nabízí dost příležitostí. V okolí najdete mnoho antických památek, ale i národní parky.

  Nejoblíbenějším je Národní park Termessos. Najdete tu ruiny starověkého města, které se neúspěšně pokoušel dobýt Alexandr Veliký.

  Dalším národním parkem je Olimpos. Navštivte ruiny starověkého města Olympos a prohlédněte si toto zajímavé místo.

  Nemiňte ani národní park Köprülü. Ten si zamilujete, pokud jste spíše dobrodružnější povahy a chcete si užít trochu adrenalinu. Zažijte tu divoký rafting na řece Köprülü. Voda je tu nádherně čistá a jistě si řeku zamilujete pro její kouzlo a divokost.

  Z památek nevynechejte starověké město Perge. Za pozornost stojí i Aspendos, který představuje jeden z nejzachovalejších amfiteátrů.

  Antalya je jedno z nejoblíbenějších tureckých letovisek. Užívejte si i vy veškerého komfortu, který vám nabízí.

 • Belek

 • moderní golfové městečko pro turisty, kteří nemají hluboko do kapsy. Ideální období na návštěvu je jaro. Poblíž se nacházejí antická města Perge a Side a obě ve svých útrobách skýtají pozůstatky chrámů, divadel a domů z dob antiky. Dobrodružnější povahy ocení dostupnost již zmíněného národního parku Köprülü.

  Belek představuje menší letovisko, které najdete mezi Antalyí a Alanyí. Užijete si tu především luxus, ovšem budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Výhodou je, že do tohoto letoviska nesměřuje tolik turistů, takže to tu není přelidněné.

  Co Belek nabízí

  Belek je další oblíbené letovisko, ve kterém si užijete nádherných pláží a úžasného koupání v moři. Pokud jste zimomřiví, potěší vás příjemná teplota moře. O kráse tohoto místa svědčí také fakt, že jde o chráněnou přírodní oblast. Naleznete tu mnohé pinie, eukalypty a další zajímavé rostliny.

  Belek je určen spíše movitějším turistům. Na každém kroku se setkáte s luxusem, který něco stojí. Proto tu budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Luxusní jsou tu především možnosti ubytování. Najdete tu mnohé honosné hotelové komplexy, které jsou situované do velkých zahrad přímo vedle pláže.

  Avšak nejen za koupáním sem směřují turisté. Středisko je proslulé především golfem. Pokud i vy máte slabost pro tento sport, jistě si to tu zamilujete. Golfisté tu najdou čtyři golfová hřiště, která se všechna vyznačují tím, že jsou nádherná a pečlivě udržovaná. Tím nejznámějším a nejpopulárnějším je National Golf Club.

  Víte, že vás nebaví jen ležet u moře a sem tam si zahrát golf? Udělejte si výlet po okolí. Zajímavá jsou především zdejší antická města Perge a Sida. V těchto městech najdete zbytky chrámů, domů a dalších antických památek.

  Pěkný výlet vám také nabízí Národní park Köprülü. Je tu nádherná příroda. Chcete-li zažít nějaký ten adrenalin, využijte zdejší nabídky divokého raftingu. Bude to pro vás jedinečný zážitek.

  Užijte si v Beleku luxusní dovolenou. Koupejte se, sluňte se na pláži, zahrajte si golf nebo vyjeďte na výlet. Záleží jen na vás, jak si svou ideální dovolenou představujete.

 • Side

 • ideální místo pro návštěvníky, kteří mají rádi antiku a jemné písečné pláže. Skvělé nákupy pořídíte na hlavní třídě města, Liman Caddesi.

 • Alanya

 • Řeky založené město dříve bylo pirátskou pevností nebo třeba sultánskou námořní základnou. Má krásné pláže lemované pohořím Taurus. Nejznámější z pláží je Kleopatřina. Nejbližší památkou je amfiteátr v Aspendu. Město se určitě bude líbit všem, kdo chtějí strávit dovolenou dále od ruchu velkoměst a nevadí jim zůstat celý týden na jednom místě, protože z klidné Alanye se nikam moc nepodíváte.

  Alanya představuje menší letovisko, které se nachází nedaleko Antalye. Oceníte především fakt, že si zde užijete trochu více soukromí než v přeplněné Antalye. Analya se nachází ve východní části Turecké riviéry.

  Co Analya nabízí

  Letovisko má ve svém pozadí pohoří Taurus, což podtrhuje malebnost tohoto místa. Nádherné moře, příjemné pláže a žádná nadměrná vlhkost jako v Antalye – to je ve stručnosti letovisko Alanya.

  Užívejte si lenošení na pláži a vodních radovánek. Ovšem dejte si pozor na vlny, které se tu mohou objevit a které mohou neplavci činit potíže. Moře se také rychle svažuje. Hlídejte své děti, aby se náhle neocitly v hloubce.

  Zamilujete si především dlouhou a krásnou pláž Kleopatra Beach. V okolí je také mnoho banánových plantáží a palem. Samozřejmostí jsou hotely, obchody, restaurace a další místa, která se především snaží co nejvíce uspokojit své turisty.

  A jaké památky vás v okolí tohoto letoviska čekají? Přímo v Alanyi navštivte zříceninu staré pevností, kterou najdete na skále. Podnikají se i různé výlety lodičkami kolem této pevnosti. S lodičkou si také můžete vyjet na otevřené moře a zde si užít koupání. Má to větší atmosféru, než když se koupete u břehu.

  A kam ještě se můžete vypravit? Zajímavý je amfiteátr v Aspendu, který je velmi zachovalý. Dodnes se v něm hrají představení. Chcete-li nějaké shlédnout, připravte se na to, že nejde zrovna o levnou záležitost.

  > Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
  > a tady jsou nejlevnější zájezdy <

  Odtud se také můžete vypravit do Národního parku Köprülü. Je tu nádherný kaňon se stejnojmennou řekou, která je nádherně čistá a ledová. Láká-li vás divoký rafting, pak právě zde si ho naplno vychutnáte.

  A co trošku více antiky? Navštivte antické město Side a vraťte se zpátky v čase. Zdejší památky, resp. zbytky památek vám to umožní.

  Související zájezdy za nejnižší ceny:


  ,.