Egypt

Egypt je v poslední době čím dál větším lákadlem turistů z celého světa. Co je na této zemi přitahuje? Především nádherné slunné počasí, které je zde po celý rok, ale i kouzlo dávnověku, především tajemných pyramid, které představují jeden ze sedmi divů světa.

Letoviska

Hurghada

Hurghada je nejznámější a nejvyhledávanější středisko Egypta. Rozprostírá se na pobřeží Rudého moře ve vzdálenosti cca 450 km od Káhiry. Letovisko je plně přizpůsobené požadavkům turistů. Je zde možnost různých sportů – především potápění. Láká-li vás tato možnost, zde je ideální příležitost vyzkoušet ji a podívat se na dno Rudého moře. Zážitek je to nezapomenutelný. Můžete se odtud jet podívat do pouště či navštívit Muzeum mořské biologie.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Sharm el Sheikh

Dalším oblíbeným egyptským letoviskem je Sharm El-Sheikh. Nachází se na Sinajským poloostrově, konkrétně na jeho jižním cípu. Je klidnější než Hurghada. Užijete si zde potápění a klidné relaxaci na pláži. Potěší vás i ceny, které jsou nižší než v Hurghadě. Pokud vás ale zajímají především památky, jeďte raději jinam. Odtud to k nim máte daleko. Budete-li v tomto středisku, navštivte zátoku Naama Bay – nejenže je nádherná, ale je i centrem celého letoviska. Je zde i široká nabídka sportovního vyžití – kromě zmíněného potápění si tu můžete zahrát golf, tenis atd. Chcete-li si udělat výlet, navštivte klášter sv. Heleny, zdejší lázně či národní park Ras Mohamed.

El Gouna

Toto turistické letovisko najdete 25 km od Hurghady. Středisko bylo vybudováno uměle. Zajímavostí je, že ho založila jedna egyptská rodina. Pokud chcete ušetřit, tomuto místu se vyhněte. Je zde hodně draho. Ovšem toužíte-li po prvotřídním luxusu a nejlepších službách, zamiřte právě sem a nechte se rozmazlovat. Najdete tu vše, na co si vzpomenete. Hrajete-li rádi golf, jistě si vychutnáte zdejší krásné golfové hřiště s osmnácti jamkami, které představuje zajímavou výzvu pro všechny milovníky tohoto sportu. Omrzí-li vás toto středisko, zajeďte se podívat do Luxoru či do Káhiry. Zajímavý je i výlet na ostrov Giftun, kde si báječně zašnorchlujete.

Dahab

Přímořské letovisko Dahab je poměrně malým rybářským městem, které si stále více oblibují turisté z celého světa. Rozkládá se na severovýchodním pobřeží Sinajského poloostrova. I zde si můžete naplno vychutnat potápění se v Rudém moři. Nejvhodnějším místem pro tento vodní sport je Blue Hole – jsou zde nádherné korálové útesy a celkově je tu podmořský svět rozmanitý. Tipem na výlet je např. Klášter sv. Kateřiny či hora Sinaj.

Z dalších letovisek si můžete vybrat např. Al-Alamajn, Ain Soukna, Marsa Alab, Tabu, Safága…

Zajímavá místa

Káhira

Káhira je hlavním městem Egypta. Nachází se na východním břehu Nilu a je nejvíce zalidněným městem Egypta. Káhira představuje kulturní rozhraní Afriky, Asie a Evropy. Dnes Káhiru dělíme na Starou Káhiru, Islámskou Káhiru, Centrální Káhiru a ostrov Róda. A jaké zajímavá místa si zde můžete prohlédnout? Je jich celá řada. Vyjmenujme si alespoň některé: Egyptské muzeum (je zde rozsáhlá sbírka staroegypských památek), Heliopolis (archeologická lokalita), Al-Azhar (slavná káhirská mešita), Káhirská věž (má podobu lotosu, je vysoká 186 m a je z roku 1961), Íbn Tulúnova meštia, Madrasa sultána Hasana…

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Luxor

Luxor (ve starověku se nazýval Veset) je významným egyptským místem. Najdete zde jeden z nejlépe dochovaných chrámů. Tento chrám byl ve starověku zasvěcen třem bohům Amónovi, jeho manželce Mut a jejich synovi Chonsovi. Chrámů je tu více. Turisté sem často směřují především proto, aby si prohlédli Údolí králů. Projít se zde také můžete po Áleji sfing. Odtud se vám vyskytne nádherný výhled na chrám.

Údolí králů

Údolí králů jistě stojí za detailnější prozkoumání. Toto místo se nachází na západním břehu Nilu naproti Luxoru a představuje významné pohřebiště faraónů a šlechty. Údolí král je rozděleno na Východní údolí a Západní údolí. Zajímavější je Východní údolí. Historií je opředena hlavně Tutanchamónova hrobka, ale chcete-li ji navštívit, budete si muset zažádat o povolení. Lze také navštívit Údolí královen. Nejznámějším hrobem je zde hrob Nefertati.

Karnak

Lákají-li vás chrámy, Karnak si zamilujete. Je zde velký chrámový komplex. Nachází se dva kilometry od Luxoru. Chrámový komplex se vyvíjel postupně po dobu 1 500 let. Celková rozloha činí 300 000 m2. Prohlédněte si především Álej beranních sfing, Posvátné jezírko, Velký sloupový sál, Chrám Ramesse III., Obelisk královny Hatšepsut, žulovou sochu Skarabeus…

Pyramidy v Gíze

Lákají-li vás na Egyptě nejvíce pyramidy, zamiřte do Gízy. Najdete zde tři nejznámější pyramidy:

 • Cheopsovu pyramidu (Velká pyramida): Je vysoká 138 metrů. Tato pyramida vám jistě vyrazí dech a až si ji budete prohlížet, uvědomte si, že tato monumentální stavba vznikla bez naší moderní techniky.
 • Rachefova pyramidy: Je ve vzdálenosti 160 metrů od Velké pyramidy a je vysoká 136,6 metrů.
 • Menkaureova pyramida: I tato pyramida se nachází v blízkosti obou výše jmenovaných pyramid. Je vysoká 63 metrů. Tato stavba zůstala nedokončena.
 • Kromě těchto pyramid si lze v Gíze ještě prohlédnout Muzeum sluneční bárky a Sfingu, která představuje největší sochu v Egyptě. Je dlouhá 73 metrů. Hlava sfingy je pravděpodobně panovníka Rachefa a tělo je zvířecí. Jejím účelem je strážit vchod do Údolí mrtvých.

  Ceny v Egyptě

  V Egyptě se platí egyptskou librou. Egyptská libra je v přepočtu cca 3,5 Kč. Ceny se liší podle toho, v jakém letovisku jste. Platí, že čím zajímavější turistická oblast, tím jsou služby a potraviny dražší. Chystáte-li se cestovat po Egyptě autem, máme pro vás dobrou zprávu. Benzín vyjde levně (1l benzínu stojí 1 libru). U zboží záleží na tom, zda je importované. Pokud ano je o dost dražší, někdy je to až dvojnásobek ceny, na kterou jsme zvyklí z domova. Pokud ne ceny jsou přibližné těm našim. Je třeba počítat s tím, že Egypťané jsou zvyklí na bakšiš – tedy na spropitné, které se pohybuje kolem 10% z ceny. Není sice povinné, ale kvalitě služeb často poznáte právě podle výše bakšiše, které dáte. Smlouvejte. Chcete-li nějaký suvenýr nebo cokoliv v obchodech bez smlouvání se neobejdete a pokud ano, bude vás to stát hodně. Ceny jsou přemrštěné, ale obchodníci jsou ochotni jít až na třetinu z původní ceny, někdy dokonce ještě méně.

  Egypt je stát, který jistě stojí za to poznat, a to ať už se chcete jen povalovat na slunné pláži, či chcete poznávat památky.

  > Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
  > a tady jsou nejlevnější zájezdy <

  Související zájezdy za nejnižší ceny:


  ,.