Bulharsko

Dříve, když nebyla možnost vycestovat na západ, bylo Bulharsko oblíbeným cílem českých turistů. Proč se ale do této země nevydat i dnes? Je tu vcelku levně a užijete si tu hezkou dovolenou u moře, nebo se můžete vydat za zdejšími památkami.

Další články k přečtení:

Základní informace

  • Hlavní město: Sofia
  • Rozloha: 110 993,6 km2
  • Počet obyvatel: 7 265 675
  • Státní zřízení: republika
  • Jazyk: bulharština
  • Měna: lev (BGN)

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Počasí

Podnebí a počasí v Bulharsku se liší podle nadmořské výšky. Je ovlivněno částečně zdejším horským masívem. Celkově je počasí podobné středomořskému klimatu. Jsou zde poměrně dlouhá teplá a suchá léta a mírnější zimy. Nejvyšší teploty jsou zde v hlavní sezóně, tj. od června do srpna. V tuto dobu by se vám nemělo stát, že vám bude pršet. Teploty budou dosahovat až k 30oC a nic vám nebude bránit užívat si na pláži krásného počasí. Teploty vody budou také příjemné, kolem 26 – 28oC.

Dovolená u Bulharského moře

A kam zamířit, když jste se rozhodli strávit dovolenou v Bulharsku? Máme pro vás několik tipů:

Sluneční pobřeží

Sluneční pobřeží (Sunny Beach) představuje turistické středisko, které naleznete 5 km od Neseberu. Je to jeden z největších rekreačních komplexů v Bulharsku a můžete si zde vychutnat vše, co si od dovolené u moře slibujete. Jsou zde nádherné písčité pláže. Pro děti je tu mnoho atrakcí, příznivci vodních sportů si mohou zapůjčit vodní skútr, šlapací vodní kola, vodní lyže…Díky plážím, které klesají do moře jen pozvolna, je toto místo oblíbené rodinami s malými dětmi. Kromě toho je zde velká ubytovací kapacita v hotelích různých kategorií. Najdete zde mnoho restaurací. Poměrně bohatý je zde i noční život. Jsou zde četné bary, noční kluby atd. Budete-li v tomto středisku, vyrazte za památkami do Neseberu. Tipem je také výlet do nedaleké vesnice Sveti Vlas.

Zlaté písky

Dalším místem, kam směřuje mnoho turistů a kde je hezky, představují Zlaté písky. Název je odvozen od krásných písečných pláží, které se jen s malou nadsázkou skutečně třpytí v sluneční svitu jako zlato. Je zde čtyřkilometrová pláž. Budete-li tu s malými dětmi, dejte na ně pozor. Vstup do moře je tady strmý. Turisticky je tato oblast velmi významná, snad nejvýznamnější. Proto také je vše přizpůsobeno turistickému ruchu. Čekají vás tu tedy kvalitní služby a spoustu zábavy. Užívat si zde můžete i bujarého nočního života, možností je tu dost. Tipem na výlet je nedaleká Varna (cca 17 km). Kolem letoviska Zlaté písky se rozprostírá stejnojmenný národní park, takže vyrazit můžete i do přírody.

Primorsko

I v malém městečku Primorsko si můžete užít pohodovou dovolenou.Dříve byla proslulá rybolovem, dnes je důležitým turistických centrem. Slunit se zde můžete na dvou plážích – na Severní a na Jižní pláži (tak končí až u Kitenu). Severní pláž je oddělena od hotelů zdí z betonu. Obě pláže jsou velmi kvalitní a udržované. Je zde možnost pronájmu slunečníků a lehátek a najdete tu četné bary a restaurace. Lidí je tu poměrně hodně. Je zde české informační středisko a jistě vás příjemně překvapí, že zde najdete některé nápisy v češtině.

Varna

Varna je dalším příjemný letoviskem na pobřeží Černého moře. Najdete tu písčité pláže s pozvolným sestupem do moře. Máte-li rádi vodní sporty, zde máte možnost se jim věnovat. Stejně tak dobře se můžete nerušeně věnovat lenošení na pláži či rušnému nočnímu životu. Záleží jen na vás, jak chcete prožít svou letní dovolenou. Chcete poznat něco z památek? Zajděte do Archeologického muzea či navštivte chrám Nanebevzetí – je skutečně monumentální. Má výrazné prvky byzantské kultury. Zajímavé je i zdejší Námořní muzeum, ve kterém je i akvárium a delfinárium.

Černomorec

Černomorec najdete na jihu Burgaského zálivu. Jde o malé městečko, které je však stále vyhledávanějším místem turistů. Chcete-li ale především poznávat památky, tomuto místu se vyhněte. Zde nejsou žádné.Jsou zde písčité pláže s volným sestupem do moře. Chvílemi se tu budete cítit jako doma, to, když se budete dívat do jídelních lístků psaných v češtině. To se vám někde na druhé straně světa na exotické dovolené nepoštěstí…

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Nesebar

Chcete-li vidět něco z historie Bulharska, určitě se vydejte do toho města. Je nádherné a ne bez důvodu je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na krásy města se každoročně jezdí dívat celé zástupy turistů, takže počítejte s tím, že v hlavní sezóně zde je hodně rušno.Typické jsou pro Nesebar úzké uličky s klasickými domky. Většinu památek najdete na malém prostoru a všechny mají svou dávnou minulost. Při vstupu do historické části vaší pozornost jistě upoutají rozvaliny starobylého opevnění. Další památky zde najdete z thráckých dob a z období antikyKromě památek je zde jen jedna pláž, ale nedaleko odtud je Sluneční pobřeží, kde budete mít lepší podmínky pro lenošení u moře. Přestože vás možná památky nezajímají, tady se nudit nebudete. Vydejte se třeba do zdejší aquaparku. I noční život je zde pestrý.

Sofia

Co takhle opustit letní střediska a zamířit více za historií a kulturou? Sofia je hlavním městem Bulharska. Je významných kulturním, vzdělávacím i historickým centrem. Je zde 9 univerzit. Z kostelů lze navštívit kostel Sv. Jiřího, kostel Sv. Sofie, mešitu Banja Baši ze 16. století, katedrálu Alexandra Něvského atd. Také tu můžete navštívit galerie a muzea. Za zmínku také stojí zdejší parky. Je jich tu hodně a jsou příjemným místem k odpočinku. Nejznámějším parkem je Sofia City Garden. Je to romantické místo s fontánami. Dalším významným parkem je Park Svobody, ve kterém najdete i sportovní stadiony a zoologickou zahradu. Máte rádi přírodu? Podnikněte výlet nedaleko města, kde se nachází Vitoša – nejstarší národní park Bulharska. Je zde mnoho turistických cest. Jedním z vašich cílů může být klášter Deragalevtsi.

Užijte si letní dovolenou v Bulharsku. Nabízí vám vše, co patří k letní dovolené, a navíc je Bulharsko poměrně blízko a pro nás tu je levně.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.