Vídeň

Vídeň – památky

Vyjma toho, že je Vídeň hlavním městem Rakouska, je také považována za město hudby díky působení Mozarta nebo Beethovena, či evropské město kultury.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Rakouské Versailles

tak je přezdíváno zámku Schönbrunn, který sloužil jako oblíbené letní sídlo pro císařovnu Marii Terezii anebo Františka Josefa I. s jeho chotí Sisi. Je to stavba barokní, a proto návštěvníkovo oko nemůže přehlédnout její monumentálnost. Z více jak 1400 místností je pro turisty zpřístupněno pouze 45. Interiéry nejsou barokní, nýbrž ve stylu rokoka. Jako dítě zde muzicíroval i W. A. Mozart. Kromě rozsáhlého parku je tu možnost zhlédnout také Muzeum kočárů, zoologickou zahradu a skleníky Palmenhaus a Wustenhaus.

Hofburg, v Rakousku zvaný „Die Burg“

neboli Hrad, vždy sloužil jako sídlo panovníků a vlády jako tomu je až doteď. I když jeho celkový vzhled je ovlivněn barokem, po staletí se měnil, a tak nám nabízí směs stylů od gotiky až po art nouveau. Nespočet muzeí a dalších institucí vyplní návštěvu Hofburgu na pár dní. Zřejmě nejnavštěvovanější je výstava Klenotnice, kde je ke zhlédnutí Koruna svaté říše římské, či Španělská dvorní jezdecká škola speciální svou drezúrou bílých hřebců za doprovodu klasické hudby. Před Hradem se rozprostírá náměstí Heldenplatz s květinovým parkem a sochami arcivévodů a prince.

Chrám či Dóm Svatého Štěpána (Stephansdom)

stojí v centru Vídně na náměstí Stephensplatz, kde denně přivítají stovky turistů, takže je zde velmi rušno. Dóm je považován za nejvýznamnější rakouskou gotickou stavbu, kde jeho nejvyšším bodem je jižní věž měřící 137 m, ze které je nádherný pohled na tamější okolí a dění ve městě. Pod chrámem se nacházejí katakomby s ne příliš významnými příslušníky Habsburků.

Vídeňská státní opera

je ve světě velice uznávána a dávána za vzor všem ostatním operám. Není divu, když zde působili významní skladatelé jako například Richard Strauss, Igor Strawinsky a samozřejmě Wolfgang Amadeus Mozart, který se v Rakousku narodil. Každoročně se v opeře koná ples, kam jsou zváni známé osobnosti a tuto událost si nemůže nechat ujít ani rakouský prezident.

Vídeňská radnice

je neogotická stavba, která slouží jako sídlo starosty, guvernéra a městských zastupitelů. Na náměstí před radnicí a v přilehlém parku je místo pro koncerty a trhy. V interiérech se odehrávají plesy smetánky a nalezneme tu i výstavní sály, historické archivy a knihovny.

Parlament

je monumentální budova navržená dánským architektem Theophilem von Hansenem a postavená v 2. polovině 19. století v řecko-antickém stylu, což je na první pohled hned vidět. Nachází se v srdci Vídně poblíž Hofburgu. V současné době se tu schází a jedná rakouský parlament. Prostory jsou přístupné i veřejnosti, avšak pouze za doprovodu průvodce. V interiérech je velice zajímavý k prohlédnutí sloupový sál a také několik zasedacích místností, kterých je tam velké množství. Zvenku je stavba doplněna o mramorové sochy a monumentální kašnu, kde je v podobě sousoší vyobrazena řecká bohyně Pallas Athena.

Národní divadlo Burgtheater

stojí přímo naproti vídeňské Radnici. Nápad k jeho vybudování měla císařovna Marie Terezie a je zdobeno překrásnými sochami spisovatelů a umělců. V roce 1945 bylo zničeno náletem a poté požárem a o 10 let později znovu otevřeno.

Belvedere

Druhým největším komplexem paláců ve Vídni je zámek Belvedere. Obsahuje 2 budovy s galeriemi a zámecký park. Při vybudování v 18. století původně sloužil jako letní sídlo pro tehdejšího panovníka. Terasovité zámecké zahrady se nacházejí přesně mezi horním a dolní Belvederem; měly připomínat francouzské zahrady ve Versailles. Alpská zahrada se rozprostírá na jižní straně zámku a pyšní se několika tisíci rostlin poukazující na oblast Alp.

Kostel Svatého Karla Boromejského

v Rakousku pojmenovaný Karlskirche, je obrovský chrám barokního stylu. Byl postaven Karlem VI. na počest italského faráře Svatého Karla Boromejského, který pomohl obětem moru.

Vídeň a její kulinářské speciality

Patříte-li k těm, kdo rozhodli letošní dovolenou strávit ve Vídni, městě proslaveném nejen svou hudební tradicí, ale též svou specifickou a jedinečnou kuchyní, vzniklou již v době mnohonárodnostní monarchie, kdy se každá z národnostních menšin podílela na tvorbě unikátního jídelníčku, neměli by jste si nechat uniknout možnost, ochutnat mnoho tradičních vídeňských jídel od hlavních chodů až po lehké zákusky, či pořádně hříšné kousky vídeňské gastronomie.

Vybrali jsme pro Vás pět výjimečných jídel, které by neměl opomenout žádný návštěvník tohoto krásného historického města.

1. Wiener Schnitzel

vídeňský řízek, je tradičním zástupcem tamní kuchyně, připravovaný výhradně z telecího masa, které je obalované v atypické směsi obsahující mimo jiné šlehačku a sladkou papriku. Patří k jednomu z nejvyhledávanějších jídel,a to nejen ve Vídni. Zkusit tuto specialitu můžete například v restauraci Figlmüller, která patří k nejpopulárnějším ve městě.

2.Liptauer cheese

liptavský sýr, lahodný předkrm, jehož historie sahá až do samotného počátku Rakouska-Uherska, se postupem času stal typickou vídeňskou pochoutkou obsahující též jako wiener schnitzel červenou papriku. Místo telecího masa v něm však najdeme ančovičky – jeho základem je nejčastěji jemný sýr z ovčího či kozího mléka a tvaroh, dále pak nasekaná cibulka, máslo, kmín a nasekané kapary. Ingredience mohou být lehce odlišné, podle toho, jakou navštívíte restauraci.

3. Sachertorte

Sacherův dort, neboli sachr, je vynikající dort s čokoládou a čokoládovou polevou vytvořený na dvoře knížete Metternicha krátce po roce 1832. Receptura tohoto výjimečného dortu je dosud držena v tajnosti, jediným vlastníkem pečlivě střeženého seznamu ingrediencí na jeho výrobu a též návodu na přípravu, je stejnojmenný Hotel a restaurace Sacher, nacházející se právě ve Vídni. Chcete-li tedy ochutnat pravou okouzlujíc chuť této čokoládové bomby, neváhejte ho jít do zmiňované restaurace ochutnat – věřte, že první kousek nebude Vaším posledním.

4. Apfelstrudel

také známý jako „štrúdl“, je dalším ze zástupců typických vídeňských moučníků. I přesto, že v české kuchyni je jablečný závin též velmi známý, ten vídeňský chutná odlišně. Těžko říci, v čem přesně tato odlišnost spočívá, snad, že by české a rakouské ingredience stejného druhu měly jinou chuť … Až okusíte ten vídeňský, můžete zkusit najít důvod rozdílnosti sami !

5.Tafelspitz

pokrm absentující přesný český překlad, je speciálně vařené hovězí maso (nejlépe dobře vyzrálé, z mladých jalovic).Zmiňované maso by se mělo upravovat takzvaným „táhnutím“ tedy vařením těsně pod bodem varu. Do horké vody se přidá též zkaramelizovaná cibule, kořenová zelenina a další ingredience pro dochucení.Pokud budete ve Vídni a patříte mezi milovníky masa, pak by Vám ochutnávka tohoto výborného hlavního jídla rozhodně neměla ujít, pokrm vypadá jak krásně na pohled, tak též neodolatelně chutná.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Takto by se dalo shrnout to nejzákladnější z vídeňské kuchyně, co by jste při své návštěvě rozhodně neměli opomenout a ochutnat. Není to však zdaleka vše, co nabízí vídeňská gastronomie, jelikož její obsah je téměř nesloučitelný do jednoho článku. A tak je na Vás, zda se „podíváte na zoubek“ i ostatním specialitám, a okusíte i další pokrmy přímo na místě.

Doprava ve Vídni

Každé město má svá pozitiva a také svá negativa. Dopravní systém ve Vídni je jednoznačným pozitivem tohoto města.
Nejlepším způsobem přepravy ve městě Vídni je použití rozlehlého systému městské hromadné dopravy (dále MHD). K využití je vám nabídnuto 5 podzemních drah (U-Bahn), 28 drah tramvajových (Strasenbahn) a 83 autobusových linek. S takovouto nabídkou spojení se jistě dostanete kamkoli a to velice pohodlně a snadno.

Druhy jízdného

Zakoupení Vienna Card je jistě jedním z nejlepších nápadů pro jednoduché cestování po městě. Kartu můžete zakoupit v turistických Infocentrech, hotelích, v prodejnách lístků na stanicíh MHD po celém městě.V tomto druhu jízdného je zahrnuto:
72 hodin volného cestování všemi dopravními prostředky MHD po celém městě více než 210 druhů slev a to např. do Vídeňského musea, kaváren atp. vše za cenu 19. 90 eur
– 24 hodinové jízdné o ceně 6. 70 eur
– cenově výhodnější 48 hodinové jízdné za 11. 70 eur
– 72 hodinové jízdné za 14. 50 eur
– 8 denní jízdné za 33. 90eur
– Víkendové jízdně platící max. do pondělních 9 hodin ráno. Za 15 eur
– měsíční jízdné za 45 eur
– jednoduchá jízdenka za 2 eura

Děti a senioři mají samozřejmě k dispozici cenově výhodnější jízdné. Během školních prázdnin, stejně jako v neděli či dnech státních svátků, mají všechny děti do 15 let jízdu v MHD zdarma. Děti do 6 let cestují MHD zadarmo vždy.
Kde také můžete zakoupit jízdenky všech typů jsou automaty na prodej lístků na většině zastávek či stanicích MHD, v online obchodech či trafikách.

Vídeň patří k městům s přátelským dopravním systémem. Turnikety zde prakticky nenajdete, ovšem zdání klame. Platnou jízdenku mějte vždy bezpečně u sebe pro případ, že vás přepadne nenápadný revizor, který jistě bude chtít vidět vaši jízdenku – Fahrschein.

Vlaky Vídeňského metra (U-Bahn) jezdí od 5 hodin ráno zhruba do půlnoci.
Tramvaje a autobusy jezdí i v dřívějších ranních hodinách než metro, ale záleží na jednotlivých spojích. Doporučujeme zjisti potřebné informace v jízdním řádu.
Noční autobusová spojení jezdí po celou noc a to po hlavních a nejvyužívanějších trasách.
Doporučujeme použí systém Quando app, který vás bude informovat o jízdních řádech přímo do vašeho mobilu.
Vídeňská zákaznická linka : +43-1-7909-100

A pro zpestření…Víte, že Vídeňská metra, tramvaje a autobusy denně najezdí zhruba 181 tisíc km, což je přibližně stejná vzdálenost jako kdybyste jeli 4,5 krát kolem světa?

Autem po Vídni

Rakušané jsou známí svou vášní pro auta. I přesto je doprava ve Vídni na výborné úrovni. Nicméně, jako každé velké město se i Vídeň potýká s problémem nedostatku parkovacích míst ve městě. Místa na stání jsou neúprosně přeplněna a povolenky k parkování předražené. Pokud se vám i přesto poštěstí najít v centru města volné místo pro vaše auto, máte povoleno na něm parkovat pouze 90 minut. Jednosměrné nebo přeplněné silnice vám mohou snadno změnit váš plánovaný výlet za klidem v hotové zlo. Pokud se přesto rozhodnete vjet do centra Vídně autem, budete potřebovat Vignette, která vám umožní řídit na Rakouských silnicích. Je snadno k dostání na benzínových pumpách.
Ověřenými půjčovnami aut jsou např. Budget, Avis, Alamo, Sixt, Hertz, Europcar a další.

Pronájem jízdního kola

Zájemcům o pronájem jízdních kol po městě Vídni jsou nabízena jízdní kola (Standard), která jsou hojně využívána jak turisty, tak také místními lidmi převážně k jízdě na krátké vzdálenosti. Kola jsou snadno dostupná výměnou za přiměřenou cenu. Není nad příjemnou projížďku po Dunajském nábřeží! Vřele doporučujeme.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.