Řím

Řím je nádhernou evropskou metropolí, která se hemží historickými památkami, především z doby starověku, ale najdete zde i jiné. Přijeďte poodhalit roušku antiky a pokochat se skvosty dávné minulosti.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Základní informace

Řím byl založen před více než 2 700 lety. Podle legendy vznikl díky bratrům Romulovi a Remusovi. Ve starověku byl velkolepou říší, dnes představuje hlavní město Itálie. Leží v nadmořské výšce 20 m.n.m na souřadnicích 41° 54′ s. š., 12° 30′ v. d. Rozloha města je 1 285 km2 a žije zde přes 2 700 000 obyvatel (do počtu obyvatel jsou započteni i lidé z předměstí).
Nachází se zhruba 27 kilometrů od Tyrrhénského moře.

Památky

Které jiné město by obdivovatelé historických památek měli milovat více než Řím? Všechny cesty přece vedou do Říma a mluvíme-li o zajímavých místech, platí to dvojnásobně.
Počítejte s tím, že na prohlídku Říma vám jeden den stačit nebude. Je zde tolik významných míst k vidění…Pojďme si představit alespoň některé základní dominanty tohoto „Věčného města“.

Panthenon

Pantheon patří mezi jednu z nejznámějších budov Říma, ale i celé Itálie a Evropy. Původně byl Pantheon zasvěcen všem bohům, později byl katolizován. Chrám byl postaven 27 př.n.l., později však vyhořel a byl přestavěn.
Stavba je vysoká 43,2 m. Osvětlení chrámu zajišťuje kruhovitý otvor na vrcholu kopule. Tento otvor má průměr 9 m a je nazýván „oko chrámu“. Významné jsou také sloupy, které najdete při vstupu do chrámu. Je jich 16 a kromě tří jsou všechny původní. Původní je také mramorová výzdoba, i když jen zhruba z 50%. Zbytek je už replika.

Forum Romanum

Forum Romanum je další památka, která by vám neměla zůstat utajena. Z původního slavného dějiště všech významných událostí a projevů sice zbyly jen ruiny, ale i ty mají své kouzlo a ohromnou historickou hodnotu.
Dodnes na tomto místě uvidíte některé chrámy a katedrály, které jsou zasvěcené bohům. Dříve se to zde stavbami jen hemžilo. Mezi ně patří např. Titův triumfální oblouk, Chrám, Venuše a Romy, Maxentiova neboli Constantinova bazilika, Romulův chrám, Faustův chrám, Caesarův chrám, Bazilika Aemilia a mnohé další. Po některých stavbách nezbylo už nic, jiné tu stále ještě čekají na vaší návštěvu…

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Vatikán

Vatikán se nachází uprostřed Říma a je nejmenším státem na světě. Jeho rozloha je 0,44 km2 a má kolem jednoho tisíce obyvatel. Jde o církevní stát, který vznikl již v 8. století na základě Pipinovy donace.
Vatikán stojí na pahorku Vacianus Mons – podle toho také dostal stát svůj název.
Cestujete-li do Vatikánu za památkami, nezapomeňte na baziliku sv. Petra. Z dalších bazilik jsou významné sv. Jana v Lateránu, sv. Pavla a Panny Marie Větší. Je zde také zajímavé Svatopetrské náměstí s Apoštolským palácem a papažské letní sídlo v Castel Gandolfo.

Koloseum

Řím by bez Kolosea nebyl Římem, a proto budete-li se nacházet v této metropoli, zamiřte sem. Výstava Kolosea byla zahájená roku 72 n.l. a trvala osm let. Je postavena z kamene a mramoru a ze začátku byla využívána stavba jako dějiště zápasů otroků a gladiátorských her.
Název Koloseum místo získalo podle sochy císaře Nerona, která byla skutečně kolosální.
Výška stavby je 48,5 m. Vnější obvody Kolosea je 527metrů. I když je původní stavba dost poničená., stále je zde mnohé k vidění. Prohlédnete si zde i původní korintské pilíře.

San Giovanni

San Giovanni je kostel v Laternu. Jde o jeden z nejstarších kostelů katolické církve. Byl vystavěn na počátku 4. století, ale v průběhu jeho historie byl několikrát přestavěn.
Prohlédnout si můžete kostel i zevnitř. Čekají vás tu nádherně zdobené stropy, křížová chodba a spoustu dalších zajímavostí.
Svatý otec každoročně na zelený čtvrtek slouží v San Giovanni svou mši.

Andělský hrad

Andělský hrad („Castel San´t Angelo“) je monumentální stavbou, kterou nechal postavit císař Hadrián jako mausoleum pro něj a jeho rodinu. Vzorem pro tuto stavbu byly etruské náhrobky. Stavba je kruhovitá a stojí na čtvercovým základě. Andělský hrad najdete na pravém břehu řeky Tibery.
Hlavní sochou celého hradu je bronzová socha anděla Michaela, který dle legendy oznamoval konec morové epidemie.
Za svou historii nesloužila budova jen jako mausoleum Hadriána, ale byla i vězením a mučírnou. Dnes si zde můžete prohlédnout především sbírku zbraní.

Palazzo Barberini

I když Řím nabízí především památky z doby antiky, můžete si zde prohlédnou stavby z jiných, neméně zajímavých obdobích. Co třeba z období renesance? V období pozdní renesance je vystavěna i budova Palazzo Barberini. Jde o palác, který si dal postavit papež Urban VIII. pro svou rodinu.
V paláci se můžete pokochat nádhernou uměleckou sbírkou, ale nezapomeňte si pečlivě prohlédnout i Gran Salone, především nástropní fresku tohoto sálu. Je nádherná…

Z dalších zajímavých památek Říma si alespoň jmenujme ještě San Clemente, Palazzo Doria Pamphilj, Snata Maria Maggiore, San Pietro in Vincoli, Trajanův sloup, Piazza Venezia, Cirkus Maximus, Villa Borghese, Campo dei Fiori, Fontana di Trevi

Vynecháme-li poznávání nádherných a vzácných historickým památek, nabízí vám Řím i veškerý komfort klasické evropské metropole. To znamená, že si zde můžete vychutnat také četné restaurace, bary, muzea, galerie, obchody…Zkrátka užijte si v Římě vše, co máte rádi.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.