Paříž

Obecně o městě

Paříž je hlavním městem Francie a významnou evropskou metropolí. Rozkládá se na ploše 86,9 km2 a žije zde přes dva miliony obyvatel. Paříží protéká řeka Seina, která dělí město na levý a pravý břeh. K Paříži ještě náleží dva ostrovy. Jsou jimi Ile de la Cité a Ille St. Louis.
Paříž je velmi důležitým střediskem kultury, módy a průmyslu. Ekonomicky jde o velmi významné město. Průmyslové oblasti najdete na okrajích města. Kromě toho jde také o centrum vzdělání a vědy. Je tu 13 univerzit.
Budete-li se chtít podívat na nejvyšší bod Paříže, musíte se vypravit na pahorek Montmartre, který se nachází v nadmořské výšce 129 m.n.m.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Doprava do Paříže

A jak se dostat do Paříže? Stále oblíbenější je letecká doprava. Cesta z Prahy do Paříže trvá přes hodinu a půl. V Paříži jsou dvě významná letiště. Jsou jimi letiště Charlesse de Gaulla a letiště Orly.
Do Paříže se lze také dostat autobusem. Vyjedete-li sem tímto dopravním prostředkem, čeká vás cesta dlouhá přibližně 12 – 15 hodin.
Méně oblíbeným dopravním prostředkem je vlak. Ten se vyplatí pouze v případě, že máte některé speciální slevy na cestovné. Samozřejmě se také můžete vypravit do Paříže autem.

Doprava po Paříži

Po Paříži se budete pohodlně pohybovat metrem. Tento způsob dopravy je rychlý a jednoduchý. Pařížské metro má 16 linek a tvoří trasu dlouhou 221,5 km. Dalším cestovním prostředkem jsou vlaky RER. Cestují na povrchu i v podzemí. Mají pět linek.
Při autobusové dopravě můžete využít buď vlastních jízdenek na tento typ dopravy, ale lze použít i stejné jízdenky jako v metru a vlacích RER. V noci využijete služeb Noctambusů.
Budete-li v Paříži autem, vyhněte se centru města. Je tu komplikovaná doprava a drahé parkovné. Tato doprava se vyplatí, cestujete-li z okrajových částí města.

Nejvýznamnější památky Paříže

Pojďme si představit alespoň některé pařížské památky.

Eiffelova věž

Eiffelova věž představuje dominantu celé Paříže. Má ocelovou konstrukci a byla postavena v letech 1887 až 1889. Původně měla stát jen sto let. Kdo by ale zbořil tuto slavnou stavbu? I když některým lidem přijde ohavná, přeci jen má své nezastupitelné místo mezi pařížskými památkami.
Eiffelova věž měří včetně anténa 324 metrů. Věž má tři plošiny. První je ve výšce 57 metrů, druhá ve výšce 115 metrů a třetí dosahuje výšky 276. Tento kolos má dohromady 7 000 tun.
Na věži se můžete také naobědvat. Najdete v ní dvě restaurace. Obědvat a dívat se na Paříž, která se vám rozprostírá v celé své kráse, je úžasné. Ovšem ceny tu nejsou nejpříznivější.

Louvre

Kdo by neznal jedno z nejznámějších pařížských muzeí, kterým je Louvre. Je dokonce jedním z nejvýznamnějších na světě. Najdete ho v palácovém komplexu Palais du Louvre, který dříve býval sídlem králů.
A co v muzeu můžete vidět? Kromě slavného obrazu Mony Lisy, která za shlédnutí rozhodně stojí, tu najdete rozsáhlou sbírku nejrůznějších děl.
Díla jsou tématicky rozdělená do 7 oddělení. Jsou jimi: egyptské starožitnosti, stará antická a orientální keramika, řecké a římské starožitnosti, malby, kresby, mědirytiny – XIII. -XIX. století, skulptury středověku, renesance a moderní doby, malé umělecké předměty světové historie a námořnictví a etnografie.
Zajímavý je také desing budovy tohoto muzea, která představuje vkusnou skleněnou pyramidu.

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk se nachází na náměstí Charlese de Gaulla. Je to památka na vítězné boje Napoeona Bonaparteho, který ho dal vybudovat v roce 1806. Od roku 1920 jde rovněž o památku všem Francouzům, kteří padli během války.

Náměstí Svornosti

Náměstí Svornosti představuje největší náměstí Paříže. Vybudováno bylo v letech 1754 až 1763 na počest krále Ludvíka XV. Rozkládá se na ploše 84 000 m2. Na tomto náměstí dříve stávala gilotina a bylo tu popraveno kolem 1300 lidí. Mezi nimi byla i královna Marie Antoinetta.
Celému náměstí dominuje obelisk, který dosahuje výšky 23 metrů. Najdete tu také dvě fontány a park Tuilerské zahrady.

Bazilika Sacré Coeur

Bazilika Sacré Coeur jako by svým vzhledem ani nepatřila do Paříže. Vypadá spíše jako nějaká orientální stavba, a právě proto bývá i často kritizována.
Přesto jde o jednu z nejnavštěvovanějších památek celé Paříže. Představuje římskokatolický kostel a najdete ji na návrší Montmartre, což je největší bod Paříže.
Bazilika byla vystavěna v letech 1875 – 1914 v románsko-byzantském stylu. Vyznačuje se především svými kopulemi. Zajímavostí budovy je zvon „Savoyarde“ s hmotností 19 tun. Patří mezi největší zvony na světě. Kolem baziliky jsou schody určené k odpočinku. Také je odtud nádherný výhled do okolí.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Moulin Rouge

Moulin Rouge (v překladu Červený mlýn) představuje kabaret, který je známý po celém světě. Najdete ho na náměstí Place Blanche ve čtvrti Montmartre.
Tento kabaret začínal už roku 1889. Od začátku nešlo o běžný kabaret. Je velmi prestižní, dostat se do něj není vůbec jednoduché, a to ani jako vystupující, ani jako divák. Kritéria pro vystupující jsou náročná. Divák zase má obtíže s tím, že místa na představení jsou obsazená dlouhou dobu dopředu.
Kabaret Moulin Rouge má skutečně podobu červeného mlýnu, a i když jste třeba v Paříži nikdy nebyli, jistě znáte tuto stavbu z různých filmů.

La Défense

La Défense je čtvrť, která se vyznačuje velmi moderními stavbami a mrakodrapy. Čtvrť najdete na předměstí Paříže severozápadně od centra.
První stavby v La Défense začaly být budovány v roce 1958. Tyto stavby dosahovaly maximálně do 100 metrů. Větší stavby se začaly stavět až v 70. letech.
Budete-li v této čtvrti, nemiňte především La Grande Arche (Velký oblouk). Jde o dominantu celého La Défense. Velký oblouk představuje zajímavou kostku, která je pokrytá sklem a mramorem. Stojí na dvanácti pilířích a je v ní mnoho kanceláří, mezi nimi i kancelář ministerstva dopravy.

Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame (Chrám Matky Boží) také patří mezi nejnavštěvovanější turistická místa Paříže. Není divu. Jde skutečně o velkolepou budovu, kterou najdete na ostrově Île de la Cité, konkrétně na náměstí Parvis.
Výstavba této katedrály probíhala v letech 1163 – 1345. Obdivujte unikátní architekturu, která je výsledkem přechodu od pozdně románského stylu ke gotickému. Zajímavé je především průčelí zdobené sochami, ale ujít byste si neměli nechat hlavně interiér. Uvnitř si prohlédnete portál sv. Štěpána, portál Pany Marie, portál sv. Anny a mnohé další zajímavé artefakty.
V Notre-Dame se nechal Napoleon Bonaparte korunovat papežem Piusem VII.

Invalidovna

Významnou stavbou je také pařížská Invalidovna. Jde o komplex budov, ve kterém se nalézá muzeum, ale také jsou zde pohřbeni někteří váleční hrdinové Francie. Najdete tu také hrobku Napoleona Bonaparteho. Je tu pochován od roku 1861. Předtím byl v kapli sv. Jeronýma.
Dalšími známějšími osobnostmi, kteří jsou pohřbené v Invalidovně, jsou Joseph Bonaparte (Napoleonův starší bratr, Napoleon II.(syn Napoleona Bonaparteho), Ferdinand Foch (maršál Francie), Claude Joseph Rouget de Lsle (armádní kapitán), Thomas Robert Bugeaud (maršál Francie)…
Invalidovna vznikla už roku 1670 za Ludvíka XIV. V muzeu, které zde najdete, se můžete seznámit s vojenskou historií. Čekají tu na vás dvě galerie s touto tématikou.
Také tu stále funguje institut, ve kterém je domov důchodců, nemocnice a centrum pro ambulantní lékařskou pomoc.

Sorbona

Sorbona představuje jednu z nejstarších univerzit na světě. Vznikla roku 1257 a založil ji dvorní kaplan Svatého Ludvíka.
Jde o rozsáhlou budovu mající velkou prestiž. Uvnitř najdete 22 poslucháren, 38 učeben a 37 místností pro docenty. Jsou i další budovy – knihovna, laboratoře,…
Sorbona dnes už nefunguje jako samostatná univerzita. Byla roku 1970 včleněna do Pařížské univerzity.

Lucemburský palác

Lucemburský palác představuje sídlo francouzského senátu. Byl vystavěn v letech 1615 – 1620. V minulosti byl také palác státním vězením. Návštěvu v paláci lze uskutečnit po předešlé domluvě.
Lucemburský palác je obklopen Lucemburskou zahradou, která byla založena v 17.století. Zahrada má rozlohu 25 hektarů. Kromě nádherné zeleně zde najdete četné sochy. Můžete si tu však odpočinout i u kávy v tamější kavárně a děti si mezitím můžou hrát na hřišti. Shlédnout tu můžete i loutkové divadlo. Zkrátka v této zahradě si budete moci odpočinout od všech svých starostí.

Uvedli jsme nejzajímavější památky, v Paříži jich však najdete mnohem víc. Kdybyste si chtěli projít všechny památky v klidu a bez stresu, rozhodně vám na to pár dní stačit nebude. Paříž nabízí mnohé skvosty, které si můžete vychutnat.
Poznejte jednu z nejkrásnějších evropských metropolí, Paříž jí rozhodně je.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.