Oslo

Hlavní město Norska s rozlohou 454 km² patří mezi ty nejrozlehlejší hlavní města v Evropě, ale umístilo se v předních pozicích i v několika dalších žebřících. Za zmínku stojí uvést, že je Oslo jedním z největších a nejdůležitějších námořních přístavů nejen samotného Norska, ale i celé Skandinávie. Další prvenství je ovšem trochu nepříjemné pro turistovu kapsu – Oslo totiž patří mezi nejdražší města světa.

I když Oslo není zrovna centrem kultury a architektury, turisté tu mohou najít jiné atrakce. Tato „boží planina“, jak zní v překladu město Oslo, nabízí nespočetné množství muzeí, přírodních památek, ale zároveň je sídlem i několika důležitých institucí.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Přírodní památky

Frognerparken a park Gustav Vigelanda

Tento rozlehlý park, který se nachází nedaleko centra, může svým návštěvníkům nabídnout nejen relaxaci v příjemném prostředí, ale také největší dílo známého norského sochaře Gustava Vigelanda. Park Gustava Vigelanda je v podstatě západní částí obrovského parku Frognerparken.

V parku, který je přístupen veřejnosti po celý rok zdarma, si turisté mohou prohlédnout přes 200 soch od Vigelanda, nebo navštívit nedaleké muzeum věnované tomuto umělci. Rozhodně nejznámější a nejvyšší sochou je 17 metrů vysoký monolit vytesaný z jednoho kusu žuly, který Vigeland pojmenoval Strom života.

Kulturní památky

Královský palác

Zámek nebo také královský palác byl postaven v letech 1823-1848 pro krále Karla Johana. Je to krásná trojkřídlá a třípatrová budova klasicistního slohu. Okolo zámku je samozřejmě zámecký park, který zdobí různé sochy, například jezdecká socha krále Karla Johana, socha královny Maud a některé památníky od G. Vigelanda.

Jako u každého královského paláce, i zde probíhá každý den od 13:30 střídání stráží. A je to opravdu velkolepá podívaná; zvlášť, pokud je přítomen král.

Pevnost Akershus

Tato pevnost, která byla pravděpodobně založena ve 13. století, je komplex středověké pevnosti a jejích mohutných hradeb, ze kterých je opravdu krásný výhled na město. Po 2. světové válce se prostory zrekonstruovaly, a tak teď pevnost nabízí například Vojenské muzeum nebo Muzeum domácího odboje za 2. sv. v.

Muzea na poloostrově Bygdøy

Na poloostrov je možné se pohodlně dopravit autobusem a pak už si jen prohlížet hned několik muzeí. Mezi nejnavštěvovanější určitě patří Muzeum vikingských lodí, kde si turisté mohou zblízka prohlédnout 800 let staré lodě. Dalším velkým muzeem je Muzeum lodí Fram, kde rozhodně stojí za to podrobná prohlídka celé lodi, která se například s badatelem R. Amundsenem vypravila k jižnímu pólu. V neposlední řadě je to také Muzeum Kon-Tiki, kde jsou vystaveny zbytky stejnojmenného voru norského cestovatele Thora Heyerdahla, nebo voru RaII. Dále je na poloostrově Muzeum holocaustu a rozlehlý skanzen.

Holmenkollen

Skokanský můstek, který funguje již od roku 1892 (a v roce 1952 se zde dokonce konaly zimní OH). Po cestě nahoru na hlavní můstek je nejstarší muzeum lyží na světě. Ale zdaleka větším zážitkem je jistě pohled dolů.

Instituce

Radnice

Budova ve funkcionalistickém stylu není dominantou města jen pro svoji monumentálnost, ale také proto, že se zde každoročně udílí Nobelova cena míru. Prostory radnice jsou využívány i ke koncertům. V jedné ze dvou věží je dokonce zvonkohra a na radnici jsou i astronomické hodiny.

Ostatní instituce

Ten, kdo si z Osla chce odnést co nejvíce, by neměl zapomenout navštívit novou budovu Opery, která byla slavnostně otevřena teprve v roce 2008; a Národní galerii, která ochraňuje jak díla norských malířů (např. Edvarda Muncha), tak i slavných evropských mistrů štětce (mj. Gauguina a Rembranta).

Stravování v norské metropoli

Kromě množství historických a kulturních památek nabízí Oslo také spoustu příležitostí k ochutnání pravé severské kuchyně. Milovníci exotických chutí si přijdou taky na své. Díky značné kulturní rozmanitosti města se tu dá sehnat například turecká nebo asijská kuchyně. Většina těchto relativně levných restaurací se nachází v okolí ulice Torggata, kde se také můžete občerstvit v některé z útulných kaváren nebo barů.

Pokud se rozhodnete dopřát si opravdový gastronomický zážitek, máte možnost jít do jedné ze čtyř restaurací, které byly oceněny Michelinskou hvězdou. Například restaurace Maaemo, nacházející se přímo v centru Oslo, nabízí menu sestavené ze 100% bio ingrediencí. Dále se mezi přední podniky řadí Restaurant Oscarsgate nebo Statholdergaarden.

Díky své přímořské poloze a rozvinutému rybolovu nabízí tradiční norská kuchyně širokou škálu pochoutek z ryb a netradiční pokrmy z plodů moře. Takzvané ,,Sea-fod´´ restaurace najdete po celém městě.

V dobrých restauracích Vám jistě nabídnou tradiční norská jídla. V Norsku je dodnes stále velmi populární lov divoké zvěře a rybolov. Díky tomu je tradiční jídelníček obohacen například o sobí maso nebo o různé druhy masa rybího, které je často nakládáno do různých marinád. Například pokrm zvaný Gravlaks. Jedná se o lososa naloženého ve směsi ze soli, pepře, cukru a koňaku a patří mezi klenoty norské národní kuchyně. Rozhodně byste si neměli nechat ujít Kjøttboller- masové kuličky z vepřového masa s bramborovou kaší nebo Fårikål – skopové maso s černým pepřem a hlávkovým zelím.

Norsko je známé svými zákony omezující prodej alkoholu. Pokud byste si chtěli odvézt domů suvenýr v podobě tradičního norského Akvavitu, museli byste na nákup do některého ze specializovaných obchodů.

Oslo – doprava po městě

Hlavní město Norska má spolehlivou, avšak poměrně drahou dopravní síť, kterou tvoří autobusy, metro, vlaky a tramvaje. Hlavním provozovatelem je Oslo Sporveier, Trafikanten. Jízdenky jsou k dispozici v prodejních automatech nebo přímo u řidiče, ty jsou však dražší. Lístky zakoupené předem se musí označit ve strojích k tomu určených, které nalezneme v jednotlivých stanicích. V případě neoznačení nás čekají vysoké pokuty. Jednoduchá jízdenka je platná 60 minut, během této doby můžeme jakkoliv přestupovat.

Nejvýhodnější jízdné zajistíme pořízením tzv. Oslo Passu. Tato karta umožňuje vstupy do více jak 30 muzeí, cestování zdarma veřejnou dopravou (včetně lodí), volný vstup do bazénů a mnoho dalších slev v obchodech a restauracích. Karta se dá zakoupit buď online nebo v turistických kancelářích v Oslu.

Další možností dopravy je taxi služba. Stanoviště taxíků jsou roztroušené po celém městě. Rezervace je možná po celý den. V čase dopravní špičky lze na taxi čekat až 30 minut. Turisté mohou zastavit taxík i na ulici, avšak musí být vzdálený alespoň 100 m od stanoviště.

K nezávislosti městské dopravy slouží pronájem vlastního automobilu. Mezi největší společnosti pronajímající auta patří sa radia Avis, Budget a Hertz. Minimální věk řidiče je 21 let. Řidiči musí vlastnit národní řidičský průkaz, platný alespoň 1 rok.

Dopravní špička je od 07:00 – 09:00 a 15:00 – 18:00 hod. V tomto čase je nejlepší vyhnout se jízdě po metropoli. Další nevýhodou je poměrně komplikovaná navigace po městě.

Dalším, levnějším způsobem pohybu po městě je pronájem jízdního kola. Na delší aktivní dovolenou je lepší přivést si kolo vlastní.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.