Miláno

Můžeme s jistotou říct, že severní Itálie má mnoho krásných měst, a jedním z nejkrásnějších je právě Miláno, které je hlavním městem Lombardie a druhým největším italským městem. V 6. století před naším letopočtem bylo Miláno založeno kmenem Keltů a později dobyto Římany. V současnosti se mu říká Mekka módy a je tak velmi důležitým centrem obchodu a průmyslu.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Památky v Miláně

Katedrála Narození Panny Marie

Katedrála Narození Panny Marie neboli Milánský Dóm se může pyšnit titulem čtvrtá největší katedrála na světě. Nyní je sídlem milánského arcibiskupa. Byla postavena v pozdním 14. století v gotickém stylu, výzdoba interiéru je však renesanční a barokní, jelikož poslední detaily byly doladěny až v průběhu 20. století. Skládá se 1 velké hlavní lodi a dalších 4 lodí menších. Zdi jsou z mramoru, a tak vyžadují poměrně náročnou údržbu.

Divadlo La Scala

Divadlo La Scala patří ke světově proslulým operním domům. Bylo vystavěno za dob vlády císařovny Marie Terezie v 18. století. Je to jedna z nejslavnějších operních scén. V polovině 19. století bylo divadlo rekonstruováno a v roce 1943 poškozeno náletem. O 3 roky později se znovu uvedlo do provozu.

Hrad rodiny Sforzů

Hrad rodiny Sforzů stojí v historickém centrum severozápadního Milána. Vybudován bylo v polovině 15. století na místě bývalého hradu rodu Visconti, který byl zničen ve 14. století. Stěny jsou zdobeny freskami na dekoracích uvnitř hradu má podíl i Leonardo da Vinci. V roce 1943 byl hrad poničen bombardováním a později opět opraven. V současnosti obsahuje několik muzeí, v exteriérech je park s anglickou zahradou, vítězný oblouk a vyhlídková věž.

V Miláně máte možnost navštívit také několik bazilik, z nichž nejznámější je bazilika svatého Ambrože a bazilika svatého Vavřince.

Knihovna

První veřejná knihovna v Evropě byla vystavěna na přelomu 16. a 17. století arcibiskupem Fredericem Borromeo. Říká se jí Biblioteca Ambrosiana a jsou v ní uloženy sbírky rukopisů a kreseb například Leonarda da Vinciho.

Kostel Santa Maria delle Grazie

Kostel Santa Maria delle Grazie, který byl postaven v 15. století, je považován za nejznámější kostel v italském Miláně. Da Vinciho fresku s názvem Poslední večeře najdeme právě zde. Kostel byl zařazen ke světovému dědictví UNESCO.

Galerie Victora Emanuela II.

Galerie Victora Emanuela II. je velice působivá zastřešená prosklená pasáž. Skleněné stropy jsou na sebe kolmé a vytváří oktagonální prostor se stejně tak skleněnou kupolí. Už od počátku slouží jako nákupní centrum luxusního zboží, což trvá až do současnosti.

Kultura

Co se týče kultury v Miláně, tak tam se nudit zajisté nebudete. Je tu kolem 20 divadel a konání různých slavností a festivalů je tu také hojné. Nejprestižnější divadlo, které tu máte možnost zhlédnout a využít jeho programu, je opera La Scala. Méně známé jsou Arcimboldi, Piccolo teatro, Teatro Lirico, Teatro Carcano, Manzoni, Ventaglio Nazionale, Nuovo, Piccolo Teatro di Milano, San Babila, Smeraldo, Cia, Filodrammatici, Litta, Olmetto, Uscita, L’Elfo, Porta Romana, Franco Parenti, Teatro studio nebo také Verdi.
Pokud Miláno navštívíte na počátku června, určitě si nenechte ujít festival Festa del Naviglio, kde se konají trhy, různá vystoupení, ochutnávky italských pokrmů, koncerty anebo ohňové průvody. Od června do srpna tu probíhají ukázky latinskoamerické hudby, tanců a kultury a festival se nazývá Latinoamericando. Lehce mimo sezónu, tedy v září, můžete navštívit Festa della Nivola, což je slavnost církevní. A slavnostní zahájení sezóny v La Scala se každoročně uskutečňuje na začátku prosince.

Téměř 90 % Italů je vyznání katolického, na čemž má největší podíl vliv Vatikánu a papeže. Ostatní lidé zde jsou ateisté a přistěhovalci vyznávají islám.
Alberto Pirelli, prezident pneumatikářské společnosti, nechal v 50. letech 20. století postavit gigantickou a vysokou kancelářskou budovu Grattacielo Pirelli. Asi 20 kilometrů od centra města se nachází závodní okruh Autodromo Nazionale Monza. Pokud ale dáváte přednost nejpopulárnější kolektivní hře na světě, tedy fotbalu, běžte se podívat do čtvrti San Siro, kde je domovský stánek fotbalistů AC a Interu Milán.

Jak se dostat do Milána

Miláno má několik letišť. Z České republiky se dostanete na Malpensa Airport nebo Orio al Serio Airport, nikoliv na Linate Airport, se kterým Česká republika nemá smlouvu. Z Malpensa Airport vás do centra doveze vlak Malpensa Express, který jezdí zhruba v půlhodinových intervalech a cesta do srdce Milána trvá asi 45 minut. Dalším alternativou je autobus, ale není na něj takový spoleh, co se týče času z důvodu častých kolon; výhodou je o polovinu levnější jízdenka Nejdražší možností je také taxík. Z letiště Orio al Serio se do města můžete dopravit taktéž autobusem nebo taxíkem. Přímé spojení vlakem směrem do centra tu není. Jedinou možností je přestup z autobusu na vlak v Bergamě.

Ubytování

Co se týče ubytování, Miláno se zavděčí jak velmi náročným turistům, přes střední třídu, až po téměř nenáročné cestující. O luxusní ubytování opravdu nouze není. Za pětihvězdičkový hotel Four Seasons se platí kolem 600 EUR za osobu na noc, zato zažijete velmi vybrané chování hotelových zaměstnanců. Dvouhvězdičkové hotely stojí přibližně 80 EUR a nejlevnější jsou tu, jako všude, hostely okolo 20 EUR za noc.

Miláno a nákupy

Ráj módních maniaků – to je Miláno. Disponujete-li kreditní kartou s vysokým kontem, zajímat vás budou designérské modely světových značek, a to například Armani, Dior nebo YSL. Najdete je vždy blízko sebe na známých ulicích módy – Via Alessandro Manzoni, Via Monte Napoleone, Via della Spiga. V takzvaných dočasných obchodech poblíž milánského Dómu se světové firmy usidlují jen na měsíc či dva a své zboží prodávají za mnohem nižší ceny. Samozřejmě tu můžete zhlédnout i obchody s knihami, muzikou, uměleckými předměty nebo suvenýry.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.