Madrid

Madrid je hlavní a největší město Španělska a provincie Madrid (607 km² a 3,2 mil. obyvatel). Podnebí je kontinentální, s horkým létem a studenou zimou. Madrid byl založen asi v 9.století jako maurská pevnost (Madžrít). Roku 1083 byl dobyt královstvím León a od roku 1561 je hlavním městem Španělska. Od roku 1919 je město protkáno podzemní dráhou. Madridem protéká řeka Manzanares.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Památky

Katedrála San Isidoro el Real ze 17.století.

Královský palác (18.století), sídlo španělské kralovské rodiny. Nachází se v centru města. Považuje se za nejrozlehlejší komplex v západní Evropě. Palác obsahuje cenné umělecké sbírky. Naproti paláci se nachází jeden z největších madridských kostelů – katedrála Virgen de la Almudena.

Plaza Mayor

Významným historickým místem je Plaza Mayor, čtvercové náměstí ze 16.století Dříve na toto náměstí přihlížela šlechta a pozorovala popravy a býčí zápasy.

Pomník Miguela de Cervatese se nachází na obdélníkovém náměstí s parčíkem.

Parky je město protkáno. Nejvýznamnější z nich, Retiro Park, nabízí množství půvabných zákoutí, vzácných soch, památníků a hudebníků.

Kultura

Ve městě jsou četná muzea, rozhodně nejznámější z nich je světově proslulé Prado, španělské národní muzeum (Museo del Prado), budované od roku 1785. Je zde sbírka, která vzešla z královského sídla. V Mezinárodním archeologickém muzeu je možno shlédnout velký počet exponátů od počátku lidstva.

Zajímavosti

Město žije známými fotbalovými týmy – nejznámější je Real Madrid, Atlético Madrid, Getafe CF.

Botanická zahrada (Jardines Botánicos), je známá svou dlouholetou historií. Otevřena byla roku 1781 a je zde k vidění kolem 30 tisíc rostlin.

Ze Španělska pocházejí známé značky jako Zara, Desigual či Mango. Ulice Gran Vía, jejíž součástí je i rozlehlé náměstí Plaza de España, je rájem pro všechny milovníky nákupů. Nachází se zde totiž velké množství módních butiků.

Doprava

Mezinárodní letiště v Madridu (MAD), se nachází cca 12 km od historického centra města. Nejlepším způsobem dopravy je taxi, metro či autobusové linky. Lístky na MHD stojí asi 2 Eura.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.