Londýn

Když se řekne Londýn, všichni si metropoli Velké Británie představí jako rušné město se širokými ulicemi, červenými autobusy, Big Benem a Buckinghamským palácem. Londýn nejsou jen přecpané komunikace, dopravní zácpy a vysoké ceny, ale také vyhledávaný turistický cíl, který stojí za prozkoumání.
Londýn se rozkládá na ploše 1577 km2 a počet obyvatel se blíží k deseti milionům lidí, což z něj dělá největší město Evropské Unie. I přes přelidněnost se zde nachází velký počet parků a zeleně. V Londýně si přeřiďte hodinky o hodinu zpět, na obyvatele mluvte anglicky a v obchodech plaťte anglickou librou. Městem protéká špinavá řeka Temže, kteráho dělí na severní a jižní část. Londýn je spolu s New Yorkem, Paříží a Tokiem označován za jedno z nejdůležitějších měst světa.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Krátce z historie

První osadníci na území města přišli již kolem roku 800 před naším letopočtem, ale první významnější obec – Londinium – založili až v roce 43 n.l. Římané. Kolem roku 600 zde měli osadu Anglosasové, ale oblast neustále ohrožovali Vikingové až do doby míru, který s nimi uzavřel Alfréd Veliký. Od té doby město vzkvétalo, ovšem jen do 17. století, kdy ho zachvátila postupně morová epidemie a obrovský požár. Z těchto katastrof se metropole již dávno vzpamatovala a dnes je Londýn kosmopolitním městem se širokou škálou etnických menšin a snad všemi druhy architektury.

Cesta do Londýna

Samozřejmě se můžete vydat pěšky nebo na kole a kanál La Manche přeplavat, ale existují i jednodušší a rychlejší metody. Auto nebo autobus – autem se můžete přes kanál dostat trajektem, autobusem trajektem i podvodním tunelem a cesta bude trvat necelých 20 hodin.
Letadlem budete v Londýně za dvě hodiny a přistát můžete na pěti různých letištích – Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton či City. Z letiště se do centra lze dostat taxíkem nebo metrem.

Cesty po Londýně

 • Autobus

dnes už se, kvůli bezpečnosti, neprojedete klasickým londýnským dvoupatrovým doubledeckerem, ale ostatní autobusy stále fungují. Jízda autobusem je nejvýhodnější na kratší vzdálenosti.

 • Metro

nejstarší část londýnského metra pochází z roku 1863 a je prvním otevřeným metrem na světě. Cesta takzvaným undergroundem je, kvůli přeplněným londýnským ulicím, nejrychlejší, ale trasy jsou zmatené a nepřehledné, proto je dobré nosit s sebou plánek metra, který je k dostání na všech informacích.

 • Vlak

železniční trati spojují hlavně centrum s periferními oblastmi města. Jízdenky nejsou dražší než lístky do metra nebo autobusu a z okrajové části Londýna je vlak nepohodlnější volbou.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Strava

K snídani Londýňané jedí slané crumpets s máslem, sladké scons s marmeládou nebo pečivo zvané bagely. Britové neznají náš chléb, takže místo něj konzumují toastový. K obědu si můžete objednat zapečené koláče označované pie či nejtypičtější anglické jídlo – fish and chips, neboli rybu s hranolky, přičemž onou rybou je smažená treska. Nečekejte čerstvé přílohy, v Anglii se podává zelenina dušená nebo vařená. K večeři se jí hlavně maso – anglický rostbíf, jehněčí nebo vepřová pečeně, steak nebo kachna. V China town v městské části Soho se nachází čínské a indické restaurace.
Britskou raritou je čaj o páté, který se podává většinou se sendvičem.
Kromě čaje se v Londýně pije zázvorová limonáda, sherry, gintonic, whisky nebo bolehlav cider, který chutná podobně jako jablečný džus, ale účinkuje podobně jako pivo.

Nakupování

 • Harrods

nejznámější, nejdražší a nejluxusnější obchodní dům v Londýně. Bohatě osvětlené nákupní centrum pro nejvyšší vrstvu obyvatel se nachází poblíž zastávky Knightsbridge, osvětluje ho 11 tisíc žárovek a slibuje, že svým zákazníkům sežene cokoliv, nač si jen vzpomenou.

 • Oxford street

neustále přelidněná ulice lemovaná obchody s nejrůznějším zbožím se táhne podél Hyde parku až k High Holborn. V polovině listopadu je vždy zdobena světelnými řetězy, které každý rok rozsvěcuje jiná celebrita.

 • Camdem market

Indové na trhu v severní části města svým návštěvníkům a zákazníkům nabízí vše od oblečení přes hudbu po japonské comixy. Právě zde a v okolí Camdem market je patrný střet kultur, které se v Londýně setkávají. Potkáte zde snad všechny národnosti a styly, které si jen dokážete představit.

Londýnské parky

Ačkoliv je Londýn přelidněný, zachovává si poměrně dost zeleně. Nejznámější londýnský park Hyde Park je rozdělen Serpentinovým jezerem na dvě části a patřil mezi královské parky. Největší je však Richmonds Park se svou rozlohou 10 km2. Většina parků ve městě je upravována a opečovávána, ale některé parky na předměstí zůstaly přírodní, například Wimbledon Common.
Turistickou atrakcí jsou Královské botanické zahrady v Kew, které mají od roku 2003 své místo v seznamu památek UNESCO. Nacházejí se zde skleníky, herbáře a knihovna.

Galerie, muzea

V Londýně je kolem 50 velkých kulturních institucí a každá z nich má co nabídnout, ale některé jsou přece jen významnější než ty ostatní.

 • Britské muzeum

zahájilo expozici již v roce 1759 a dnes má přes sedm milionů muzeálií, vztahujících se k vývoji člověka. K vidění jsou zde například egyptské mumie, perské artefakty nebo socha Moai z Velikonočních ostrovů.

 • Muzeum Victorie a Alberta

muzeum specializované na dekorativní a aplikované umění obsahuje třináct kilometrů chodeb a čtyři miliony exponátů. Původně zde byly i předměty vědecké, které se však v roce 1913 přesunuly do nového Muzea vědy.

nabízí k prohlédnutí kolem sedmdesáti milionů objektů rozdělených do pěti tématických kategorií (botanika, zoologie, entomologie, mineralogie a paleontologie). Nejslavnějšími exponáty jsou kostry dinosaurů či osmimetrová oliheň v Darwinově centru.

 • Národní galerie

rozlehlá budova na severu Trafalgarského náměstí nabízí přes 2000 obrazů, které vlastní Velká Británie.

Zajímavá místa Londýna

Londýn je rozčleněn do několika městských celků a tohle je to nejlepší z nich.

 • Greenwich

městská část ve východním Londýně je známá hlavně svou Starou královskou observatoří a nultým poledníkem. Observatoř byla kvůli turistickému ruchu a rozrůstání města přesunuta na venkov a z budovy je nyní muzeum. Dále je zde Národní námořní muzeum a jedna z posledních bitevních plachetnic Cutty Sark.

 • West End

nejživější část města mimo jiné láká množstvím divadel, barů,obchodů a restaurací. Nachází se zde rušná náměstí Picadilly Circus, Trafalgar Square nebo kiny proslavené Leicester Square. Za zmínku stojí také Baker Street, bydliště knižního hrdiny Sherlocka Holmese, kde se dnes nachází jeho muzeum.

 • City

historicky nejstarší část Londýna je dnes centrem města, finančních institucí i soudnictví. Z nedávno vybudovaných staveb neopomeňme budovu Swiss Re Tower, poměrně novou dominantu města připomínající skleněné vejce či okurku. Ze stálic londýnského nebe stojí za navštívení Katedrála svatého Pavla, která byla poničena při Velkém požáru a svou dnešní podobu má od 17. století. S Velkým požárem se pojí i další památka – Památník Velkého požáru Londýna, 61 metrů vysoká věž se zlatou sochou na vrcholu. V City se nachází i starobylé vězení Tower, které hlídají stylově odění Beefeaters, které spíše známe z etikety na lahvi alkoholu, a až do roku 2007 to byli výhradně muži. Největším lákadlem k návštěvě Toweru jsou královské klenoty. Chová se zde několik havranů, o kterých legenda praví, že dokud neulétnou, nebude Anglie napadena. Proto se jim přistřihávají křídla, aby náhodou některého z nich nenapadlo zpečetit osud milované metropole. Poslední, ale nejzajímavější stavbou v části City je Tower Bridge, který se klene nad Temží již od roku 1894.

 • Londýn na jižním břehu Temže

skrývá se zde mnoho zajímavých budov a turistických atrakcí. Připomeňme si velké ruské kolo London Eye hned za řekou, ze kterého je krásný výhled a na stavbě se podílela i firma Škoda. Jelikož ve špinavé Temži moc života nespatříte, nabízí se vám zde Londýnské akvárium se 350 druhy vodních živočichů. Za kulturou vyražte do Shakespearova divadla Globe, postaveného přesně podle dramatikova modelu.

 • Westminster

centrum církevní i světské moci skýtá k prohlédnutí mnoho zajímavých staveb. Nejkrásnějším gotickým kostelem v Londýně je Westminsterské opatství ze 13. století, které sloužilo jako hrobka královské rodiny. Nejznámější londýnské hodiny Big Ben (ačkoliv Big Ben je vlastně pouze jméno největšího zvonu umístěného ve věži) jsou součástí komplexu budov Britského parlamentu z 19. století. Parlamentní a Trafalgarské náměstí jsou spojena třídou Whitehall, kde se nachází množství vládních budov. Za Trafalgarským náměstím stojí proslavený Buckinghamský palác, sídlo královny, kterým se stalo za vlády královny Viktorie. Neméně známou budovou je řadový dům na adrese Downing Street 10 – oficiální sídlo britského premiéra.

Chcete-li zažít atmosféru opravdového velkoměsta, podívat se na spoustu zajímavých míst a nevadí Vám plácnout se trochu přes kapsu, je pro Vás Londýn se svou širokou škálou památek a turistických cílů jako stvořený.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.