Lisabon

Hlavní a největší město Portugalska a zároveň nejzápadnější město celé Evropy leží při řece Tejo a každoročně se stává cílem několika tisíců turistů. Historické kořeny tohoto přímořského ráje sahají až do 12. století př. n. l.

„Město sedmi pahorků“, jak se Lisabonu také říká, leží na sedmi vyvýšeninách, které tak metropoli rozdělují na několik částí. Každá část má svoji historii, své tradice a kouzlo; rozhodně byste neměli vynechat ani jedinou.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Významné památky v Lisabonu

Zřícenina hradu sv. Jiří

Hrad, který nese jméno portugalského patrona, měl klíčové postavení už na počátku 12. stol. Dlouho sloužil jako královské sídlo, dnes z něj bohužel zbyla pouze zřícenina. Z jejích hradeb je ovšem překrásný výhled na celé město.

Lisabonská katedrála Sé

Nejstarší a nejdůležitější katedrála, která byla založena ve 12. století, je mixem několika architektonických slohů. Byla postavena na základech mešity, ovšem podle principů románské kultury a navíc doplněna gotickou kaplí.

Král Kristus

Abyste viděli sochu Ježíše Krista, nemusíte hned do Ria De Janeira. I Lisabon má svoji menší napodobeninu. Cristo-Rei má podobu Ježíše s otevřenou náručí. Co je však dominantnější než samotná socha Ježíše, je 75 metrů vysoká brána ze 4 sloupů, na které Ježíš stojí.

Belémská věž

Jedná se o strážní věž, turisty nejnavštěvovanější místo v Lisabonu. Věž byla postavena počátkem 16. století a je symbolem všech objevitelů a mořeplavců – vždyť i samotná věž má tvarem připomínat loď. Zajímavostí je, že je věž ze tří stran obklopena vodou a pouze z jedné strany se léty vytvořil náplav. A proto je za odlivu Belémská věž spojena s pevninou a za přílivu se stává ostrovem.

Poblíž, ve stejné čtvrti Belém, najdete také klášter sv. Jeronýma, který ukrývá portugalského národního hrdinu, mořeplavce a objevitele – Vasca da Gamu; nebo Památník objevitelů v podobě velké kamenné mapy s vyznačenými trasami objevitelských cest.

Býčí aréna

Campo Pequeno je rozlehlá kruhová aréna se čtyřmi honosnými věžemi s kupolemi, které připomínají pohádkový hrad. Momentálně aréna neslouží jen na býčí zápasy, ale funguje jako multifunkční hala na koncerty a další kulturní akce.

Královský palác

Další turisty velmi oblíbená zastávka – královský palác v Ajudě. Tato lisabonská perla se nachází ve čtvrti Ajuda a celá rezidence je postavena v jednoduchém klasicistním stylu. Rezidence byla královským sídlem celé 19. století, ale po vzniku republiky v roce 1910 ztratila svou funkci. Dnes funguje palác jako historické muzeum, muzeum umění a disponuje i přilehlou botanickou zahradou.

Lisabon vám může nabídnout i jiné kláštery, kostely a historické budovy. Je zde spousta parků, krásných bleších trhů, ze kterých přímo sálá portugalský temperament a energie, a mnoho poučných a zajímavých muzeí. Dětem i dospělým se jistě bude líbit v oceanáriu; to lisabonské je dokonce největší v celé Evropě!

Doprava

Jak se přemisťovat mezi jednotlivými památkami? Jednoduše. Nejsnadnějším způsobem bude nejspíš metro, které má 4 linky, jezdí prakticky všude a může končit dokonce i za městem.
Mnohem romantičtější je ovšem cestování tramvají, které se podobají spíše historickým vozům, tzv. „elektrikám“. Některé linky dokonce jezdí až do samého historického jádra města.

Výškové rozdíly 7 kopečků vám pomohou překonat 3 linky lanové dráhy (portugalsky elevador) a také jeden unikátní klasický kolmý výtah Elevador de Santa Justa.
Pokud se chcete projet po řece Tejo, doporučuji loď, která vás za 10 až 15 minut doveze například k soše Cristo-Rei. Samozřejmě pokud máte rádi vody více, měli byste využít vlakových spojů, které vás pohodlně dovezou např. na pláž Estoril.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.