Hamburk

Svobodné a hanzovní město Hamburk (německy Hamburg), spolková země (městský stát) SRN, ležící na obou březích dolního Labe. Má 1 700 000 obyvatel a rozkládá se na ploše 755km2. Celá aglomerace má přes 2,4 mil. obyvatel, z toho 74% protestantů. Parlament (v hanzovních městech má název Bürgerschaft), má 120 členů a volí senát. První starosta Hamburku je současně prezidentem senátu (tato ústava pochází z 6.6. 1952).

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Město je rozděleno do 7 okresů. Od roku 1969 k Hamburgu patří ostrovy Neuwerk a Scharhörn v Severním moři. Hamburk je nejdůležitějším německým přístavem, ve 2.světové válce byly přístav i město silně zničeny ( 60% přístavního zařízení, 40% průmyslu a 55 000 mrtvých). Po válce bylo vše obnoveno, čtvrtě pracovní se oddělily od čtvrtí obytných a rekreačních.

Památky

V centru Hamburku se nachází neorenesanční radnice (1886-1897), která je sídlem senátu a parlamentu, burza (1836-1842). Ve starém městě (pozdní středověké hanzovní a biskupské město) jsou 4 hlavní kostely: kostel sv. Jakuba (je z r. 1255 s otlářem z r. 1500.Varhany jsou z r. 1693), kostel sv. Petra (z r. 1195 s gotickým interiérem a oltářem z. r. 1383), kostel sv. Kateřiny (byl postaven v barokním stylu r. 1659) a kostel sv. Mikuláše (byl postaven v barokním stylu r. 1648). Na ulici Petters Strasse se nacházejí obytné domy z let 1610-1780.

Kultura

V parku Planten und Blomen se nachází největší Japonská zahrada v Evropě a fontána se světelnou show. Je zde také spousta kaváren, dětských hřišť, botanická zahrada a dráha pro kolečkové brusle.

Zoo

Místní ZOO nabízí bezmála 3000 druhů zvířat, kterým bylo zdejší prostředí přizpůsobeno tak,aby co nejvíce připomínalo jejich prostředí přirozené.
Budova největšího muzea umění v Německu – Kunsthalle, byla postavena v r.1869 v renesančním stylu.

Muzeum

Muzeum umění obsahuje sbírky od antiky po současnost. Budova byla vystavěna v neo-renesančním stylu.

Sankt Pauli

Velmi oblíbená je čtvrť červených luceren Sankt Pauli, se známou ulicí Reeperbahn,kde lehké děvy lákaly námořníky do veřejných domů, která nabízí všemožné druhy zábavy.

Zajímavosti

Hamburg Dungeon je nejoblíbenější zábavní atrakcí ve městě. Je to skladiště přebudované na hrad hrůzy, stylizovaný do středověkého žaláře.

Pro veřejnost je zde otevřena ruská špionážní ponorka U-434. Tato relikvie ze Studené války je k vidění v Dokách.

Největší modelová železnice Miniature Wonderland se nachází v několika velkých sálech ve třetím patře skladištního koplexu Speicherstadt.

Hamburk nabízí také spoustu míst pro milovníky nákupů, v Hamburku je prý nejvíce slev v celé severní Evropě. Za zmínku stojí tři známé nákupní ulice: Spitalerstrasse, Mönckebergstrasse a Bleichenhof.

Doprava

Doprava je ve městě především lodní, silniční (taxi, autobusy) a podzemní dráha. Dále pak doprava letecká (letiště Hamburk se od města nachází cca 8 km, s městem je spojeno metrem) a železniční. Je zde několik nádraží, největší, Hamburg Hauptbahnhof a druhé Hamburg Altona. Obě tyto nádraží denně odbaví statisíce cestujících a jsou důležitou vlakovou linií, spojující Evropská města.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.