Florencie

Kolébka renesance a někdejší kulturní centrum Itálie. Florencie je město ležící ba řece Arno, patří k nejkrásnějším městům světa. Její historické centrum je už od roku 1982 zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Florencie nabízí návštěvníkům neobyčejně půvabnou náruč úžasných zážitků, historických a archeologických skvostů. Květiny, stovky a tisíce květin v nejrůznějších aranžmá, výzdobách a barvách jsou ve Florencii samozřejmostí. Také slovo fiorente znamená kvetoucí.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Zakladatel města je Gaius Julius Caesar. Město založil v roce 59 př. n. l. jako vojenskou posádku, střežící strategickou obchodní stezku – přechod přes řeku Arno. Florencie je bez přehánění jedno velké muzeum. Svědčí o tom zdejší impozantní paláce, galerie, bohatství kostelů a kaplí. Zdejší lidé vždy milovali okázalost, dokonalost a bohatství. Dnešní Florencii symbolizuje především slavný most Ponte Vecchio, Michelangelova socha Davida, kostely a katedrály. Desítky příjemných kavárniček, romantických zákoutí, květinové zahrady nabízejí úchvatný pohled z návrší na město.

Památky

Palác Uffizi

Stavbu zahájil architekt Giorgio Vasari, podle jeho nákresů ji později dokončovali další architekti. Postavili elegantní dvoukřídlou budovu, kterou zdobí dórské sloupy a arkády, které jsou obrácené k řece Arno. Na straně náměstí Signorie je stavba otevřená, na straně přiléhající k nábřeží Arna jsou obě křídla spojena v prvním a druhém poschodí průchody. Na nádvoří v arkádách jsou ve výklencích umístěny sochy, které představují významné muže Florencie a Toskánska. V paláci se sešly takřka všechna díla nejvýznamnějších umělců Itálie, jako např. Botticelliho, Leonarda da Vinci. Palác měl být původně sídlem třinácti úřadů, úředníků, pověřených správou Florentské republiky.

Ponte Vecchio

Známý je spíše pod názvem Starý most. Most má až tři oblouky přes řeku Arno. Po boku Starého mostu jsou postaveny desítky obchůdků, nejčastěji zlatnické.

Palazzo Medici – Ricardi

Palác přikázal pro svoji rodinu postavit v letech 1444-1464 Cosmo I. Medicejský. Palác se stal vzorem vznešeného panského sídla.

Capelle Medicee

Mluvíme o Medicejské kapli. Kaple je součástí kostela San Lorenzo, uchovává ostatky členů rodiny Medicejských. Nachází se tu hrobka i rodiny Lorenza, hrobka Cosima I., nazývaného Pater Patriae (Otec vlasti) a dalších.
Podlaha v kapli je dlážděná mramorem v barokních ornamentech. Hned nad podezdívkou je umístěno šestnáct erbů velkovévodských toskánských měst a šest sarkofágů členů rodu Medicejských.

Dominikánský klášter Santa Maria Novella

V kostele se lidé nejčastěji zastavují u náhrobních desek Leonarda da Vinciho, ale také u Vasariho Růžencové Madony a Ježíšova zázraku. Bez povšimnutí bychom určitě neměli nechat bronzový oltář s freskami ze života sv. Jana Křtitele a Panny Marie ve Velké kapli.

Battistero

Český název pro tenhle další skvost je Křestní kaple. Kaple je obložena bílými a zelenými mramorovými deskami. Uvnitř kaple je hrobka papeže Jana XXIII. Nádherný mozaikový strop ze 13. století je dílem uznávaných benátských a florentských umělců. Na jedné z fresek, datované rokem 1342 je zachycen nejstarší pohled na Florencii. Za zmínku stojí určitě i zdejší tři brány. Jižní poukazuje na příběhy ze života sv. Jana Křtitele a alegorie Ctností, severní brána s výjevy z Nového zákona zase ukazuje příběhy evangelistů a církevních otců. O východní bráně se říká, že je nejkrásnější, má název Rajská zahrada, je mistrovským dílem o deseti obrazech. Zachycují nejdůležitější okamžiky Starého zákona.

San Lorenzo

Neboli také kostel sv. Vavřince. San Lorenzo je nejstarším florentským kostelem. Byl vysvěcen sv. Ambrožem roku 393. V 11. Století byl přestavěn v románském slohu.

Florencie a trhy.

Mercato di San Lorenzo

Jak už název sám napovídá, se trhy rozkládají všude kolem baziliky svatého Vavřince. Je to nejdůležitější trh ve Florencii.

Mercato Centrale

Jedná se o nejlepší trh s jídlem. Je součástí Mercato di San Lorenzo.

Mercato Delle Cascine

Je to jeden z nejlevnějších trhů ve městě. Najdete zde vše od suvenýrů až po hračky. Nachází se v Parku Delle Cascine.

Mercato Delle Pulci

V překladu znamená doslova Bleší trh. Pokud jste milovníky starožitností, určitě stojí za to trh navštívit. Najdete zde například obrazy, mince, taky nádoby a mnoho dalšího.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.