Edinburgh

Se zhruba 480 000 obyvateli je hlavním městem Skotska (od roku 1437) a spolu s Glasgow je i jeho administrativním a kulturním centrem.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Historické památky

V centru Edinburghu je opravdu mnoho památek. Žádné jiné Evropské hlavní město nemá tolik památek tak blízko u sebe, což umožňuje velice snadnou a rychlou dostupnost. V tomto unikátním a kouzelném městě se vám snadno stane, že nebudete ani vědět kam jít, ani kam se dívat. Je tam toho přeci tolik!

Nejvíce historických památek je soustředěných v Old Town – Staré Město (z 11. století). Určitě neopomeňte navštívit Edinburgh Castle – Edinburghský hrad, nejnavštěvovanější historickou památku Skotska. Z Holyrood Palace, královniny residence, vede míli dlouhá ulice Royal Mile – Královská míle (kterou spisovatel Daniel Dafoe nazval nejkrásnější ulicí, kterou kdy viděl). Ta vede až k Edinburghskému hradu a nachází se podél ní další krásné historické památky. Nějakou dobu sídlila v Holyhood Palace i skotská královna Marie Stuartovna, v současné době je britským koruním majetkem.
Napravo Princes Streeet, hlavní ulicí Skotska, se nachází Scott Monument, neogotický památník věnován siru Walteru Scottovi. Tato památná věž jistě nelze přehlédnout.

Městské části

Kromě Starého a Nového Města, je součástí města i Stockbridge a Canonmills s nákupními středisky a Royal Botanic Garden – Královskou Botanickou zahradou. Dále Edinburgh/East-Východ s pláží Portbello a historickým městečkem Duddingstone, Edinburgh/South – Jih , který je populární hlavně mezi studenty. Je zde totiž spoustu barů, kaváren a jídele, či restaurací. V Edingburgh/West – Západě je ZOO a Murrayfield Rugby Stadium – Murrayho Ragbyový stadion.

Kultura

Galerie

Většina Edighburských galerií je situována v centru města. Ke dvou nejznámějším se řadí Royal Scottish Academy – Skotská Královská Galerie a National Gallery of Scotland – Národní Galerie Skotska. Jsou zhruba v polovině Princess Street, takže příjemně hned na prohlídkové trase.
V New Town – Nové Město (z 18. století) je The Dean Gallery of Modern Art – Deanova Galerie Moderního umění

Muzea

Mezi muzea na Royal Mile patří např. Museum of Childhood – Muzeum Dětství a Writer´s Museum – Muzeum Spisovatelů.

Divadla

The Uher Hall, Edinburgh Festival Theatre, The King´s Theatre, The Queen´s Hall, Traverse Theatre, Royal Lyceum Theatre

Festivaly

Edinburgh International festival, E. Military Tattoo, E. Fringe Festival, Edge Festival, E. Jazz and Blues Festival, E. International Book/Film Festival, Imaginate Festival a mnoho dalších.

Přírodní památky

V Edinburghu jsou dvě vyhaslé sopky – vulkány. Jedním je Castle Rock – Hradní skála, na ktré je postaven Edinburghský hrad. Dalším je Artur´s Seat – Arturovo sedlo. Ten je v Holyrood Parku.
Krásný výhled na celé Staré Město, Edinburghský hrad a Princes Street budete mít z kopce Calton Hill.

Zajímavosti

Městu bylo roku 1995 zařazeno do Seznamu světového dědictví UNESCO. Roku 2004 se stal Edinburgh Městem Literatury UNESCO.
Po 2. Světové válce roku, 1947, zde vznikl Edinburgh International Festival – Edinburský Mezinárodní festival.
V roce 1997 bylo v referendu odsouhlaseno, aby byly některé pravomoce přesunuty z Westminsterského paláce právě do skotského Edinburghu. A tak byl roku 1999 obnoven skotský parlament, a to po více než dvou staletích.
Mezi slavné rodáky města, či jeho obyvatele patří romanopisec Sir Walter Scott, spisovatel Daniel Dafoe, fyzik A. G. Bell, filosof a historik David Hume, spisovatel Irvine Welsh, politik Tonny Blair, či herec Sir Sean Connery či spisovatelka J. K. Rowling.

MHD Edinburgh

Do městské hromadné dopravy tohoto města řadíme autobusy (zajitěné společnostmi Lothian Buses a First Group) a tramvaje. Edinburg nepatří k velkým městům, ale i přesto je v něm poměrně dostupná MHD.
Po příletu do Edinburghu využijte spoje číslo 100 a 35, které vás zavezou z letiště přímo do centra.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.