Dublin


Obecně o Dublinu

Dublin je hlavním městem Irské republiky. Rozkládá se na ploše 114,99 km2 a žije zde více než 490 000 obyvatel. Započteme-li celou aglomeraci, město dosahuje počtu 1,1 milionů obyvatel.
V posledních letech se Dublin velmi změnil. Město se rozrostlo a zmodernizovalo, i to přitahuje mnoho turistů, ale i tamější obyvatelé oceňují moderní vzhled svého domovního města.
A na jaké počasí se připravit v Dublinu? Je zde díky atlantickým teplým proudům většinou příjemné teplo, srážky jsou zde sice častější, ale opravdu tuhou zimu zde nezažijete.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Zajímavá místa v Dublinu

 

Katedrála Christ Church

Tato katedrála představuje nejstarší dublinskou budovu, která původně pochází z 11. století. V této době to byl dřevěný vikingský kostel. V roce 1871 byla přestavěna v novogotickém stylu. Má však prvky i anglické a románské architektury. Katedrála Christ Church patří k nejnavštěvovanějším památkám tohoto města.
Uvnitř této katedrály svou pozornost zaměřte především na románskou kapli svatého Lorence O´Toola.

Národní muzeum

V Národním muzeu v Dublinu se můžete pokochat národní sbírkou irského umění. Tato prohlídka vás osloví, především budete-li si chtít rozšířit obzory a seznámit se s kulturou této země, která je skutečně rozmanitá.
Najdete tu kolekce kreseb, tisků a dalších zajímavých artefaktů. Do Národního muzea je vstup zdarma. Předem je však nutné domluvit prohlídku. Zvenku muzea vás upoutají především jedinečné sloupy a arkády.

Katedrála sv.Patrika

Tato katedrála je největší v Irsku. Její pravděpodobný vznik sahá až do roku 450. Legenda praví, že na místě této katedrály dříve stála studna, u které sv. Patrik křtil konvertily.
Interiér katedrály je tvořen pamětními deskami, bustami a náhrobky. Za pozornost stojí především náhrobek rodiny Boyleů, která žila v 17. století.
Na severní straně katedrále si prohlédněte pamětní kout Johnathana Swifta s jeho pamětní deskou a dalšími artefakty.
Svatý Patrik je patronem Irska. Dokonce 17. března se slaví St. Patricks Day, což je svátek všech Irů, ale i irofilů po celém světě. A jak zdejší obyvatelé tento svátek slaví? Převlečou se do zeleného a vydají se do ulic, buď na místa, kde hraje hudba a točí se oblíbené Guinnessové pivo či do nějaké irské hospody. Zkrátka je to den plný veselí a oslav.

Trinity College

Trinity College je významnou a nejstarší univerzitou, která je tvořena komplexem budov. Klidně se můžete zde projít na nádvoří a vychutnat si toto kouzelné místo.
V dřívějších dobách, konkrétně v 16. století, bylo Trinity College kláštere určené protestantům.
Tato univerzita má svou bohatou historii, ale největšího rozkvětu dosahuje v posledních cca 65 letech. Ke konci 20. století studovalo na této univerzitě 13 700 studentů. Počet se ještě o něco zvýšil.
Trinity College je také často vyhledávaná zahraničními studenty. Celkově na ní studují studenti zhruba ze 70 zemí světa.

Kilmainham Gaol

V Kilmaiham Goal se můžete seznámit s dějinami země. Dříve tento objekt sloužil jako věznice, ve které se konaly popravy. Konkrétně zde bylo poprava 14 vůdců Velikonočního povstání. To se odehrálo roku 1916. Tento, dnes národní památník, byl vystavěn ve druhé polovině 18. století.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Muzeum Guiness Storehouse

Zajímavá vás zdejší pivo? Oblíbené je především Guiness. Chcete-li se o něm dozvědět více, navštivte muzeum tohoto piva. Dříve šlo o skladiště u St. James Gate. Navštívit můžete samozřejmě i pivovar Guiness, který je spojen s ochutnávkou. Toto pivo je vyhlášené a jistě i vám zachutná.

Grafton street

Grafton Street je jedna z nejznámějších ulic v Dublinu. Najdete zde luxusní obchody a celkově jde o vyhledávanou obchodní zónu. Ulice vede od St. Stephen k Trinity Colleche.
Z památek se zde můžete pokochat památníkem dublinské hrdiny Molly Malone.

Castle

Caste (Dablinký hrad) byl vybudovaný ve 13. století a byl a stále je velmi významný. Do 18. století představoval symbol anglické nadvlády nad Irskem. Uvnitř najdete síň sv. Patrika a další luxusní komnaty.

The Spire of Dublin

Dublinský stožár (The Spire of Dublin) je moderně vystavěný a 120 metrů vysoký. Je z nerezavé oceli. Tento velmi zajímavý objekt najdete na O´Connell, což je hlavní dublinská ulice.

Poloostrov Howth

Poloostrov Howth se nachází na severním okraji Dublinské zátoky. Dominantou poloostrova Howth je maják Baily Lighthouse. Udělejte si zde příjemnou procházku a užijte si pohled na útesy a moře. Pohled do vln vás krásně zrelaxuje a jistě vám tento menší výlet přijde vhod.

Temple Bar

Máte rádi noční život? Zavítejte do Temple Bar. Jde o nejslavnější bar v Dublinu. Podle tohoto baru byla pojmenovaná i celá čtvrť.
A vlastně celá tato čtvrť se stala vyhledávanou pro milovníky nočního života. Podniků je zde poměrně hodně.
I zde se vám odhalí něco z irské kultury. Jsou tu restaurace, ve kterých můžete vidět irské tance a přiblížíte si i irský folk celkově.

Okolí Dublinu

Mnoho zajímavých míst uvidíte i v okolí Dublinu. Budete-li chtít vyrazit za město, jeďte se třeba podívat do Braye, což je deváté největší město Irska. Je od Dublinu vzdálené dvacet kilometrů. Projděte se tu podél pláže. Zajděte procházku ke kříži, který je na masivu Bray Head. Celkově je toto místo vhodné pojmout jako cíl pěšího výletu.
Dalším zajímavým místem je Great Sugar Loaf (česky Velká cukrová homole), která se zvedá do výšky 501 metrů. Zdolejte tuto horu a jako odměnu si vychutnejte výhled do okolí.
Dále za zmínku stojí Chimney U Shankillu. Jde o komín, který je zároveň rozhlednou. Stojí totiž na kopci mezi Bray a Dun.

Dublin je bez pochyby velmi zajímavým irským městem i evropskou metropolí a má vám co nabídnout. Poznáte historické památky Dublinu a nechte se podmanit irskou kulturu.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.