Budapešť

O Budapešti

Budapešť, hlavní město Maďarska, ale také osmé největší město Evropské unie, je často turisty navštěvovanou metropolí, zejména díky svému pikantnímu, ale výbornému jídlu a vínu, cikánské hudbě i tanci, ale například i díky svým termálním lázním. A že je jich požehnaně! Celkem 123 horkých pramenů dalo za vznik nejen královským lázním (Raitzen a Rudas), lázním ve stylu neoklasicistním (Széchenyi), ale i lázním luxusním (lázně Gellért).
Nesmíme však opomenout, že je tu také mnoho pamětihodností, které své návštěvníky zajisté uchvátí. Ať už se jedná o majestátní budovy, provoněné lázně nebo menší památky, každý si v Budapešti najde to své.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Jelikož město Budapešť vzniklo spojením dvou (Budína a Pešti), rozděluje řeka Dunaj i dnes město na dvě části – na pravý, budínský a levý, pešťský břeh. Oba mají své dominantní a nepřehlédnutelné pamětihodnosti.

Památky – Pešť

Asi nejnápadnější a nejnavštěvovanější stavbou na levém břehu je budova parlamentu. Neogotická budova je jedním ze symbolů Budapešti – a není divu, když je úplně nejmajestátnější budovou v celé zemi! Stavba je více než 250 metrů dlouhá a skoro 100 metrů vysoká. Na okolní výzdobě, ale i výzdobě jejích 700 místností se podílelo nesčetně umělců z celé Evropy. Nejzajímavější jsou především fasády, které zdobí hned několik soch maďarských panovníků a vojenských vojevůdců.

Další velkolepou budovou, která by neměla žádnému turistovi uniknout, je bazilika Sv. Štěpána. Jedná se o kostel, který je zasvěcen prvnímu křesťanskému králi v Maďarsku. Významná je hlavně kupole baziliky, která je stejně vysoká jako budova parlamentu.

Náměstí Hrdinů je jakýmsi symbolem římsko-katolické víry, svědčí o tom korintský sloup se sochou archanděla Michaela. Také zde ale můžeme najít i sochy 7 knížat 7 různých maďarských národů. Náměstí je lemováno Muzeem krásných umění a Halou umění, které jistě stojí za vidění.

Památky – Budín

Ani pravý břeh s počtem pamětihodností nezaostává. Svou dominantu tu obhajuje vrch Gellért, na kterém stojí památník mučedníka Gellérta, památník Osvobození, jehož hlavní socha dosahuje výšky až 40 metrů, a na úplném vrcholku dokonce krásná bílo-pestrá pevnost neboli citadela, která pochází z poloviny 19. století.

Na vrchu Várhegy je pro turisty jistě atraktivní Královský Palác, stavený v gotickém slohu od konce 14. století do konce 15. století. Palác byl mnohokrát přestavován, až do dnešní podoby hradu Buda. Dnes prostory paláce disponují muzeem, galerií a knihovnou.

Dále zde můžeme najít například Matyášův chrám (oficiální název je chrám Matky Boží), který je hlavním památníkem hradního vrchu Várhegy, nebo Rybářskou baštu vojenského charakteru, která měla dříve fungovat jako hradby, ale dnes má funkci turistické vyhlídky. Zajímavé je, že architektura bašty je mixem hned několika stylů.

Z ostatních památek je důležité zmínit Pešťskou synagogu, která se i s ostatními nachází v Židovské čtvrti; Národní muzeum pocházející z roku 1847 a symbolizující Válku o nezávislost (1848-49); národní galerii či barokní budovu radnice. Kromě Národního muzea je tu i mnoho dalších: Historické muzeum (také nazývané Hradní muzeum), Národopisné muzeum či Muzeum dopravy.

Budapešť má ale co nabídnout i milovníkům přírody. Je tu nespočetně parků. Největším ze všech je bezpochyby Městský Park založený v 18. století. V areálu je zimní kluziště, jezero s loďkami a dokonce i zoologická zahrada.

Pokochat se nakonec můžete i stříbřitým tokem Dunaje, a to hned z několika mostů. Například z druhého nejstaršího mostu v Budapešti – Margaretina mostu, anebo ze známějšího Řetězového mostu, který spojuje obě části města (Budín a Pešť).

Budapešť – jídlo

Kromě velkolepých památek, které nám Budapešť nabízí, sem turisté cestují také z důvodu typického maďarského jídla, které si skutečně pohrává s barvami. O Budapešti se dá říct, že je to jakási Mekka gurmánů.

  • Guláš

Zřejmě nejoblíbenějším pokrmem se zde stal nám známý guláš, u Maďarů zvaný perkelt, který můžeme označit jako pravý jen tehdy, když je připraven z hovězího masa, cibule, rajčat, zeleného pepře a samozřejmě z papriky. Nejčastěji se podává s haluškami či noky nebo s těstovinovými kuličkami podobajícími se rýži, kterým se říká tarhoňa. Pochutina, pod kterou si my představíme guláš, je v Budapešti prostá gulášová polévka.

  • Salám

Pravý uherský salám, který je dokonale vyzrálý, má charakteristickou chuť a vůni. Salám zraje zhruba 100 dní a více za použití akátového dřeva, aby se dosáhlo požadovaného vyuzení. Nejznámějšími značkami, u kterých si můžete být jistí, že se jedná skutečně o kvalitní „uherák“, jsou Pick a Herz, které ho vyrábějí z vepřového masa a směsi koření.
Čabajská klobása je ostrá uzenina z vepřového bůčku i libového sytě červené barvy. Maso se naloží do soli a cukru a nechá se marinovat po dobu několika dní. Dochutí se paprikou, kmínem a česnekem.

Tokajské víno je světově proslulé a vyrábí se z několika odrůd hroznů. Maďaři rozeznávají více druhů tohoto vína, a to sladké a zároveň nejznámější Aszú, sušší až polosladký s vyšším obsahem alkoholu je Furmint, další polosladké pod názvem Hárslevelú a odrůda Számorodi, která je v dostáni jak v sladké, tak i v suché variantě. Vinařské regiony Tokaje se nacházejí na severovýchodě země. Jako vhodné ke zpracování se považují bobule již scvrklé, suché a přezrálé. Hrozny jsou v této fázi plesnivé pod působením ušlechtilé plísně Botritis cinerea.
Kromě vína je tu považována za typickou i pálenka vyráběna z meruněk či švestek nebo například z hrušek.

  • Koření

Z koření je nejklasičtější paprika, která se dá v Budapešti sehnat nejméně v 6 druzích ve formě celých suchých věnců papriky, která se poté mele. Byla sem přivezena z nedalekého Turecka, ale používat se začala až zde.

Doprava v Budapešti

Budapešť má poměrně efektivní systém městské hromadné dopravy s širokou škálou dopravních prostředků : autobusů, tramvají, trolejí a vlaků metra. Originální zpestření vám nabízí také lanová služba či půjčení jízdního kola. Buďte připraveni na typické problémy v časech dopravní špičky, tj. v ranních hodinách po dobu pracovních dnů a v době pátečnícho odpoledne. Bohužel z důvodu jejich nedostatku je v těchto hodinách pronájem jízdních kol téměř nemožný.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Typy jízdenek :

  • vonaljegy, átszállójegy – obyčejné jízdenky

jízdenky pouze na metro

  • napijegy – celodenní
  • turistajegy – dvoudenní
  • hetijeg – týdenní
  • tíz darabos gyűjtőjegy – deset jednotlivých jízdenek
  • családi jegy – dvoudenní rodinná jízdenka pro 1-2 dospělé a 1-7 dětí ve věku do 14ti let
  • deset jednotlivých nočních jízdenek

Veřejná doprava

Městský dopravní systém zajišťuje společnost Budapesti Kozlekadési Vállalat, neboli BKU.
Noční spoje jsou nejčastěji značeny písmenem E, nebo je doprava zajištěna autobusy s číslem větším než 9. V létě je velice příjemnou i projížďka BKV Danube trajektem.

Autobusy, tramvaje a trolejbusy

Jsou v provozu od 4. 30 do 23. 00 hodin. Doporučuje se podívat na zastávkách na podrobnéjízdní řády.
– Nejuživanějšími tramvajovými linkami jsou tramvaje č. 2, 4 a 6. Všechny Budapešťské tramvaje snadno rozeznáte podle jejich žlutého zbarvení.

– Trolejbusových linek je celých 14 a poznáte je podle jejich červené barvy. Jejich číslování začíná u čísla 70 (odvozeno od Stalinových sedmdesátých narozenin, kdy byla zprovozněna právě první trolejbusová linka)

Metro

Linky metra jsou v provozu od 4. 30 do 23. 30 a to denně. Intervaly mezi jednotlivými odjezdy jsou 2 – 5 minut a to i v době dopravní špičky. Budapešť měla první metro na Evropském kontinentě (nepočítáme-li ostrovní Londýn) a to už roku 1896. Metro má tři linky, které se střetávají v centru města na Deák Ferenc Tér.

Linka M1 (žlutá, 5 km dlouhá) : Byla otevřena právě roku 1896 mezi Vörösmarty Tér a Széchenyi Fürdö. Později byla rozšířena o Mexikói Út.
– zajímavá místa na trase: centrum města (zastávka Vörösmarty Tér), Náměstí Hrdinů (zast. Hösök Tere), Muzeum Krásných umění (zast. Szépmüvészeti Múzeum), Zoo (zast. Állatkert), hrad Vajdahunyad (zast. Vajdahunyad vára), lázně Széchenyi zast.Széchenyi Fürdő), Dopravní Muzeum (zast. Közlekedési Múzeum).

Linka M2 (červená, 10 km dlouhá) : Vede od Východu na Západ města. Spojuje dvě hlavní železniční stanice, tj. Déli (Jižní strana) a Keleti (Východní strana)
– zajímavá místa na trase: pravý břeh Dunaje nám. Batthyány (ojedinělý výhled na Parlament), levý břeh Dunaje nám. Kossuth (Parlament), centrum města nám. DeákTtér (všechny tři trasy metra se křižují na náměstí Deák Tér), další centrum města Astoria a nám Blaha Lujza, nádraží Keleti (Východní), poslední stanice Örs vezérTér (nákupní střediska Árkád a Sugár a zde je nástupistě na HÉV, jezdící do vyletního místa Gödöllő).

Linka M3 (modrá, 18 km dlouhá) : Spojuje Severní a Jižní části města. Má trasu přes Újpest, Városközpont, Kőbánya, Kispest.
– Linky HÉV (zelená) : Vlaky železniční rychlodráhy HÉV vyjíždějí z Budapeště do Szentendre (historické městečko), do Csepel ( ostrov v jižní části hlavního města) a také do blízkých měst v aglomeračním okruhu Gödöllő, Ráckeve

Lanovka

– Lanovka Libego převáží pasažéry ze Zugliget na Jánošův kopec (nejvyšší bod Budapeště).
– Lanovka Sikló, dlouhá zhruba 100 m jede z náměstí Clark Ádám Tér na Hradní vrch.
– Dalšími lanovkami jsou Fogaskerekü a Gyermekvasút (pro děti)

Taxi

Podle zákona musí mít žlutou barvu. Pokud si zájemci o svezení vyžádají u řidiče žlutou kartu. Ta jim umožní slevu při následné jízdě. Mezi nejspolehlivější společnosti poskytující taxi službu patří Radio Taxi, Fo Taxi (mají červeno-bílé šachovnicové dveře) a City Taxi.

Pronájem auta

Doporučujeme návštěvníkům Budapeště, aby si objednali vozidlo ještě před příjezdem. Většina z nabízených aut je vybavena automatickou převodovkou. Postačí platný národní řidičský průkaz. Minimální věk potřebný k vypůjčení automobilu je 21 let, ovšem některé společnosti požadují věk vyšší a to až 25 let. V některých nájemných smlouvách je zahrnuto také pojištění.
Pronajmutí automobilu je možné i na letišti Ferihegy anebo Volán, v Express a Budapešťském turistickém úřadě. Taktéž ve většině větších hotelích. Hlavními společnostmi zabývajícími se pronájmem automobilů jsou Avis, Budget a Sixt.

Doprava je v centru značně omezena, do hradního obvodu Várbusz mají povolený vjezd pouze taxi a auta se zvláštním povolením. Hradní autobusa jezdí ze čtvrti Muszkua Tér do čtvrtě Steny Gyorgy Tér.

Vozidla nesmí parkovat déle než 3 hodiny na parkovišti v centru. Pokud bylo vaše auto odtaženo, volejte (01) 307 5208. Čtyři velká parkoviště jsou lokalizovaná na V. Anarykéz Utca 406, Szervita Tér 8, VII. Nyár Utca 20 a VIII Kalvín Tér.

Pronájem jízdního kola

Budapešť není cyklistice příliš přátelsky nakloněna a to i přesto, že je ve městě řada cyklistických tras. Zájemcům doporučujeme zakoupit si průvodce s cyklistickou mapou Kerékparral Budapesten, ve kterém jsou označeny všechny turistické trasy města.

Cestování zdravotně znevýhodněných

V Budapešti není nouze o nízkopodlažní autobusy a trolejbusy na několika linkách. Nízkopodlažní tramvaje jsou na Nagykörút. BKV zajišťují také autobusy, které si objednáte stejným způsobem jako taxi. Jsou speciálně přizpůsobeny osobám se sníženou pohyblivostí. Lidé, kteří chtějí této služby využít musí volat na tel číslo Národní asociace pro zdravotně nezvýhodněné MEOSZ, které je +36 1 388-55-29, +36 1 388-23-87 nebo také +36 1 388-23-88.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.