Brusel

Brusel je hlavní město Belgie, Flander a Francouzského společenství Belgie a je sídlem většiny institucí Evropské Unie.Oblast Bruselského regionu má přibližně 2 miliony obyvatel. Brusel je mimo EU také politickým sídlem NATO, Západoevropská unie (ZEU), Eurocontrolu a Evropské organizace pro bezpečnost letového provozu.
Poté co se Brusel v 19.století stal hlavním městem, bylo staré město srovnáno se zemí a na jeho místě vyrostla řada nových paláců, škol a administrativních budov. To je důvodem malého historického centra – jedná se jen o jedno náměstí a přilehlé ulice. Turisté většinou volí Brusel jen na krátkou návštěvu a v rámci pobytu navštíví i Bruggy, Gent, Antverpy a Leuven.
Brusel je dvojjazyčné město, oficiálním jazykem vedle francouzštiny je i holandština. Díky tomu všechny ulice mají dvě jména, která mohou znít naprosto odlišně. Například hlavní náměstí nazvané jak la Grand Place, tak i de Grote Markt. Mimo těchto dvou jazyků se v Bruselu velmi dobře domluvíte anglicky.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Co v Bruselu navštívit

Grand Place, Grote Markt

Náměstí obklopené městskou věží a řadou krásných 300 let starých budov. Doporučujeme se sem vrátit i večer. Některé večery totiž probíhá hudební a světelná show, kdy tyto krásné budovy slouží jako plátna pro světelné projekce. Na tomhle náměstí rozhodně nezapomeňte ochutnat „Gauffre Liegoise-Luikse wafel“ (belgické vafle s karamelizovaným cukrem), nejlepší prodávají malé obchůdky na severovýchodním rohu náměstí.

Manneken Pis – Čůrající chlapeček

jen kousek od náměstí Grand Place, Grote Markt je Manneken Pis, malá bronzová socha reprezentující „neuctivého ducha“ Bruselu. Tato socha chlapečka je inspirována dle pověsti chlapečkem, který ze stromu čůral na nepřátelské vojáky a zahnal je tak. Další pověra tvrdí, že to je chlapeček, který pomáhal hasit požár města.Belgičané vytvořili několik set různých kostýmů, je tedy velmi pravděpodobné že chlapečka uvidíte oblečeného – všechny kostýmy mají „strategické“ otvory aby proud nebyl přerušen 🙂

Atomium

bylo postavené v roce 1958 v rámci Bruselské světové výstavy Expo ’58, je sto metrů vysoké a reprezentuje strukturu atomu. Přesněji řečeno, Atomium je symbolem struktury atomu železa zvětšeného 165 miliardkrát. Skládá se z devíti ocelových koulí o průměru 16 metrů, které spojují dutá potrubí s jezdícími schody.Okna v horní části Atomia poskytují úžasný panoramatický výhled na Brusel. Původně bylo Atomium plánováno jen na šest měsíců, tento záměr naštěstí nevyšel a tak je Atomium ještě dnes velmi populární atrakcí v Bruselu.

Parc du Cinquantenaire-Jubelpark

rozhodně se běžte podívat na Arc de Triomphe-Triomfboog na východní straně města. Je to v „Parc du Cinquantenaire-Jubelpark“. Stačí jet metrem číslo jedna na východ, výstupit na zastávce Schumann a jít směrem na východ nebo vystoupit na stanici Mérode a jít na západ.

Burza

Muzea a galerie

Les Musées royaux d’Art et d’Histoire (MRAH)

– De Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis (KMKG), Parc du Cinquantenaire 10, tel. +32 (0) 2 741 72 11, otevřeno Út-Pá od 09:30 do 17:00, So-Ne a svátky od 10 do 17:00, v pondělí a o některé svátky zavřeno, poslední návštěvníci jsou vpuštění ve 4 hodiny vstup 4pm. Vstupné – dospělí 5 €. –

Musées Royaux des Beaux Arts, Koninklijke Musea voor Schöne Kunsten

najdete zde historické a moderního umění pod jednou střechou. Otevírací doba: Muzeum historického umění Út.-Ne. od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin, Muzeum moderního umění Út-Ne od 10 do 13 hodin a od dvou do pěti. Adresa: Rue de la Régence-Regentschapstraat 3, Place Royale-Koningsplein, Telefon: 02/508-32-11, ceny: 5,00 € dospělí, 2,50 € studenti / senioři / ZTP, 1,25 € děti 12-18, děti do 12 let vstup zdarma.

Horta muzeum

Adresa: rue Américaine, Saint-Gilles, otevřeno denně mimo pondělí od 14:00 – 17:30, vstupné dospělí 7€, studenti / senioři 3€, prohlídky s průvodcem na objednávku, tramvaj 81, tramvaj 92 (místo Janson), autobus 54 – Horta muzeum je bývalým domovem architekta a designéra Victora Horta. Podíváte se kde žil a pracoval a získáte tak vědomosti o secesním stylu. Dům je jedním ze čtyř děl architekta, které jsou zapsány na seznamu UNESCO.

Centrum Belge de la Bande dessinée – Belgisch Centrum voor het Beeldverhaal (CéBeBeDé)

, Adresa: Rue de Sables-Zandstraat 20, otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18:00 hodin.

Musée d’Afrique Centrale Muzeum nabízí k vidění jedinečné předměty z centrální Afriky s velkou historickou hodnotou.

Musée BD

se nachází v nejstarším evropském nákupním centru. Muzeum je krásným místem pro milovníky komiksů – provede Vás od jejich vzniku po současnost. Řadu současných komiksů si můžete zakoupit v knihkupectví v přízemí. Otevřeno je každý den mimo pondělí od 10 do 18ti hodin. Vstupné je 7,50€ pro dospělé a 6€ pro studenty a seniory.
– Pro milovníky levných nákupů je každý den od 7 ráno do 14ti hodin k dispozici bleší trh na náměstí .Adresa:Place du Jeu de Balle-Vossenplein

BIFF

je bruselský Mezinárodní filmový festival fantazie

Okolí Bruselu

Jeďte metrem linky 1A ve směru Roi Baudouin-Koning Boudewijn a vystupte na zastávce Heysel-Heizel.

Atomium

, asi 5 minut chůze od stanice metra.

Miniaturní Evropa

– miniaturní modely známých Evropských staveb. Můžete se zde pěšky projít mezi BigBenem, Berlínskou zdí, Holandskými mlýny nebo šikmou věží v Pise.Vstupné lze kombinovat i se vstupem do Atomia. Vstupné jen do MiniEvropy: dospělí 13,80€, děti do 12ti let 10,30€. Kombinace s Atomiem: dospělí 23,10€, děti 15,20€.

Jídlo v Bruselu

I přes to že v Bruselu seženete stovky dobrých jídel, většina turistů se zaměřuje na tři tradiční pokrmy – mušle (Moules), hranolky (frites) a čokoládu. Mezi dobrodružnější pokrmy patří anguilles au vert / palink in’t Groen (říční úhoř v zelené omáčce) a turbot waterzooi (ryba kambala na smetaně s vaječnou omáčkou). Jako dezert si dejte známé belgické vafle (gauffre) – čtvercové vafle posypané cukrem a polité sirupem. Při výběru restaurace si dejte pozor na pracovníky co Vás na ulici lákají na velmi levné menu, než se stačíte rozkoukat naservírují Vám mnohem dražší verze jídel.

Levné restaurace

 • Maison Antoine, Plasce Jourdanplein
 • – restaurace, která nabízí chutné hranolky s velkým výběrem omáček se nachází na náměstí v blízkosti Evropského parlamentu.

 • Chez Martin
 • Malá restaurace na Place Madou (Saint-Josse-ten-Noode/Sint-Joost-ten-Node), jedna z nejlepších fritérií v Bruselu.

 • La Friterie de la Place de la Chapelle, rue Haute-Hoogstraat (poblíž Les Marolles). Další restaurace s výbornými hranolky: velké kousky, dozlatova osmažené s obvyklým nepřeberným množstvím omáček.

  Středně drahé restaurace

 • Aux Armes de Bruxelles
 • 13 Rue des Bouchers-Beenhouwerstraat, v pondělí zavřeno – základní druhy jídel, včetně některých velmi slušných mušlí. Je zde však velmi přeplněno.

 • Chez Léon
 • 18, Rue des Bouchers, Moules, pivo a startér bude vám zpět 25 EUR, děti a jíst zadarmo.

 • Scheltema
 • 7, Rue des Dominicains, 02/512.20.84. specialitou jsou mořské plody

 • Falstaff
 • 19, Rue Henri Mausstraat 19 (u burzy). Restaurace je otevřená každý den do dvou ráno a nabízí velmi slušné jídlo. Cena menu je kolem 20-30 eur.

 • Le Beau Soleil
 • 7, Rue Joseph Lebeau. Tato drobná restaurace (cca 14 míst) vypadá jako houslová dílna, na zdi visí spousta dokončených i nedokončených houslí. Na rozdíl od jiných belgických restaurací, je otevřena od 9 do 17h (po-pá) a od 9 do osmnácti hodin (So, Ne), ve středu je restaurace zavřena.Nabídka jídel není velká, ale o to kvalitnější. Podávají například jeden z nejlepších tvarohových dortů v Belgii. Restaurace je velmi přátelská a neformální.

  > Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
  > a tady jsou nejlevnější zájezdy <

  Související zájezdy za nejnižší ceny:


  ,.