Berlín

Berlín je hlavním městem Německa a sídlem vlády Spolkové republiky Německo. Po sjednocení Německa roku 1991 bylo rozhodnuto, že hlavní město sjednoceného Německa bude opět Berlín.
Berlín je jednou ze spolkových zemí Německa, má 3,45 milionu obyvatel a rozlohu 892 kilometru čtverečních. Je rozdělen do 12 městských čtvrtí. Jsou jimi například Charlottenburg-Wilmersdorf, Friedrichshain-Kreuzberg a Mitte. Ty jsou také domovem většiny turistických zajímavostí v Berlíně a spolu s Tempelhof-Schöneberg, Pankow stojí za Vaši návštěvu.
Berlín je centrem umění a kultury, je zde mnoho divadel a oper, jako jsou Státní opera, Maxim Gorkij divadlo, Německé národní divadlo, Berliner Ensemble, The Friedrichstadtpalast a další. Je tu tedy vždy velký výběr skladeb a programů. Milovníci filmů budou nadšení z mnoha velkých a malých kin a multiplexu okolí, stejně jako z filmového muzea a filmové školy, které se nachází na Potsdamer Platz. Berlín je velmi zeleným městem s mnoha velkými parky a lesními oblastmi jako je Tiergarten a Grunewald a jsou výborným místem pro cyklovýlety.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Památky v Berlíně

Berlínský Reichstag

Reichstag provází historii německé demokracie od nepaměti. Je symbolické, že je od roku 1999 opět sídlem německého parlamentu.

Návštěvní terasa a kopule

Reichstag patří „německému lidu“ a tedy nejen že se zde zasedají volení zástupci lidí ale je otevřen i pro návštěvníky. Impozantní je především návštěva kopule a vyhlídková plošina na střeše Reichstagu. Z této plošiny máte celý Berlín jako na dlani – řeku Sprévu, Braniborskou bránu. Vyhlídku je možné navštívit i ve večerních hodinách a získáte tak unikátní výhled na rozsvícený Berlín.
Na střeše Reichstagu je i zahradní restaurace a kavárna Gastronomer Käfer kde si můžete vychutnat výbornou kávu.

Trávník před Reichstagem

Trávník před Reichstagem je vhodné místo pro odpočinek při návštěvě Berlína a můžete si zde dopřát piknik nebo si jen zahrát fotbálek či zaházet frisbee.

Braniborská brána v Berlíně

Tato budova je v Berlíně pravděpodobně tím nejvyšším symbolem moci a nejen proto, že je vyražena na každé eurominci (10, 20 a 50ti cent.). Je symbolem rozdělení a znovusjednocení východu se západem. Dne 9. listopadu 89′ byla snad na každé televizní obrazovce, kdy došlo ke znovusjednocení Německa a lidé z obou částí se opět setkali. Svým vzhledem připomíná řecký chrám na Akropoli.
Jak se k bráně dostat? Buď metrem do stanice „Brandenburgen Tor“, autobusem 100, nebo z vlakového nádraží Unter den Linden. Pokud jste u Reichstagu tak je to k bráně jen pár metrů.

Berlínská televizní věž na Alexanderplatz

Televizní věž na Alexanderplatz je nejvyšší a rozhodně nejznámější vyhlídka v Berlíně. Za dobrého počasí lze vidět celý Berlín i krajinu za ním. Zvláštností je jistě její rotace, kdy se každou hodinu otočí o 360°, takže pokud si dáte jídlo v tamní restauraci uvidíte celý Berlín ze své židle.
Televizní věž byla postavena jako nová dominanta Berlnía v roce 1969, je vysoká 369 metrů a je majetkem Deutsche Telekom.
Věž je snadno dostupná tramvají, vlakem či metrem linek 5, 8 a 2.

Checkpoint Charlie: Berlínská zeď

Checkpoint Charlie je nejslavnější přechod mezi Východním a Západním Berlínem. Tento přechod využívali vojáci, diplomaté, politici. Byl zbořen roku 1990 ale již v roce 2000 zde byla postavena jeho věrná kopie. Můžete si zde prohlédnout muzeum k době rozdělení a od pouličních prodejců si koupit dobové suvenýry.
Checkpoint je dostupný metrem linky 6 – stanice Kochstrasse. Samotná stanice metra je sama o sobě atrakcí díky motivům vylodění v Normandii.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Muzejní ostrov

Severní část ostrova Sprévy je jedním z nejdůležitějších muzejních komplexů na světě a je zapsáno do světového dědictví UNESCO. Výstavba se datuje do roku 1822 – a byla výsledkem Berlínské snahy dohnat Londýn a Paříž v kulturní oblasti.
Naleznete zde Staré muzeum“, „Egyptské muzeum“ a snad nejznámější „Pergamonovo muzeum“ s oltáří, mumiemi a Babylonskou bránou. Na ostrově leží i Národní galerie se sochami a malbami z 19. století.

Berlínské hlavní nádraží

Berlínské nádraží je největší nádraží v Evropě a má dvě nástupní patra. Jedná se o moderní, skleněná palác a stojí za to ji navštívit. Stanice se nachází u řeky Sprévy a od ní je to jen kousek do vládní čtvrti a Reichstagu.

Jak se dostat do Berlína?

  • Autobusem

– tato varianta se StudentAgency je jednoznačně nejlevnější. Obousměrnou jízdenku lze sehnat již za 1450 Kč a cesta Praha-Berlín trvá přibližně 4 hodiny.

  • Vlakem

– využít můžete i České dráhy, vlaky jezdí denně a cesta trvá přibližně 5 hodin. Jednosměrnou jízdenku pořídite již za 30€, tato cena se však vztahuje pouze při nákupu přes internet a minimálně 3 dny před Vaším odjezdem (běžná cena jízdenky zakoupené na přepážce je 50€).

  • Letecky

– nejrychlejší a pro někoho i nejpohodlnější způsob. Samotný let trvá asi hodinku, musíte však přičíst dobu odbavení v Praze (+1hod) a Berlíně (30min). Cena je vyšší než u ostatních dopravních prostředků, ale lze narazit i na zajímavé akce a s cenou se tak dostat klidně na 1000 Kč za jeden let.

Doprava po Berlíně

Berlín má velmi rozsáhlou síť městské dopravy. Na její interaktivní mapu se podívejte zde. Pomocí ní se můžete pohybovat po Berlíně velmi efektivně a tak si ho opravdu vychutnat. Berlín je rozdělen do 3 zón A B C, na 90% se budete pohybovat pouze v zóne A,B (širší centrum, je zde i ZOO).

  • Jízdenky

– jízdenky se rozdělují podle doby jejich platnosti. Základní typ je na 2 hodiny a stojí 2.10 € pro zónu AB, 2.50 € pro BC a 2.80 € pro ABC. Jízdenka je však jen jednosměrná, tedy nelze projet stanici dvakrát.

Mnohem atrativnější a pro turisty rozhodně výhodnější je celodenní jízdenka za 6.10 € pro zónu AB, 6.30 € pro BC a 6.50 € pro ABC. Platnost je vždy od oražení do druhého dne 3 hodin ráno (tedy ne 24 hodin!).

Pokud plánujete být v Berlíně déle jak den uvažujte i o berlínské WelcomeCard. Pro zónu AB stojí 16,50€ na 2 dny, 22€ na 3 dny 29,50€ na 5 dní. Mimo funkce permanentní jízdenky s ní zíkate značné slevy na vstupy do muzeíí galerií, divadel a dalších atrakcí (více na http://www.visitberlin.de).

  • Metro

– síť metra je velmi hustá, je zde 10 linek a má přes 170 stanic. S metrem se dostanete prakticky na všechna významná místa, při noční prohlídce však mějte na paměti že poslední vlaky vyjíždějí krátce po půlnoci.

  • S-bahn

– u nás moc není městská vlaková doprava rozšířená, nicméně v Berlíne má s-bahn 15 linek. S-bahnu můžete využít i pro panoramatickou okružní jízdu městem po tzv. Berliner Ringbahnu, který jezdí v kruhu kolem města.

  • Autobus, Tramvaj

– jsou ozančeny písmenem M a jedná se převážně o kloubové autobusy a doubledeckery. Do autobusů vstupujte kolem řidiče, kterému ukážete platný lístek.

  • Kola

– na kole se po Berlíně díky množství cyklostezek a obsenci kopců můžete pohybovat bezpečně a nenáročně. Kolo si můžete zapůjčit v některé půjčovně a zaplatíte kolem 10€ za den.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:

Zdroj obrázků: www.wikipedia.org,


,.