Benátky

Obecně o městě

Italsky Venezia je hlavní město a přístav v severoitalské provincii Venezia, která se rozkládá na cca 120 malých ostrovech v Benátské laguně. Rozloha města je 412 km² a počet obyvatel cca 272 tisíc. Benátky byly vystavěny na dřevěných pilotách a roštech, rozdělený více než 150 kanály a je zde přes 400 mostů. Město skýtá množství stavebních památek a cenných uměleckých pokladů.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Památky

Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco)

Jedno z nejnavštěvovanějších náměstí v Itálii, které slouží jako orientační bod pro většinu turistů. Město je obklopeno domy s podloubími, kde dříve pracovali prokurátoři, proto se označují jako “Procuratie” . Náměstí se datuje do doby 9.století, kdy vzniklo jako prostor před bazilikou sv.Marka. Do nynějšího stavu bylo rekonstruováno a zvětšeno v roce 1177, zasypáním kanálu Rio Batario, který odděloval Dóžecí palác od náměstí.

Bazilika sv. Marka

Tato bazilika s 99 metry vysokou zvonicí byla vybudována v roce 828 za záměrem umístění ostatků sv. Marka. Původní budova však byla zničena požárem, který usmrtil poslední obyvatele, kteří věděli, kde se ostatky sv. Marka nachází. Sesunutí jednoho ze sloupů však po letech odkrylo úložiště ostatků a ty jsou dodnes uchovány v místní kryptě. Jedná se o nejzachovalejší byzantskou památku a uvnitř jsou uchováni bronzoví koně z Konstantinopole a zlatý byzantský oltář.

Dóžecí palác ( Palazzo Ducale)

Stavba byla započata kolem roku 1300 na místě bývalého starého hradu. Je to největší světská stavba a byla sídlem benátských dóžat. Palác je zdoben různobarevným mramorem a objevují se zde gotické, renesanční i klasicistní prvky. Zajímavostí je slavné benátské vězení, které je spojené s dóžecím palácem, ve kterém byl uvězněn známý svůdník a spisovatel Giacomo Giovanni di Casanova (1725-1798).

Velký kanál (Canal Grande)

Nejdůležitější dopravní tepna města, dlouhá 4 kilometry. Protína jej slavný kamenný most Ponte di Rialto.

Arzenál

Tato benátská loděnice je centrem námořního života, založená v roce 1104. Byly zde zhotovovány obchodní i válečné lodě a dnes je zde umístěno námořnické muzeum.

Ve městě je také velké množství gotických, renesančních a barokních kostelů, například Santi Apostoli, založený dle legendy sv. Magnusem, Santa Sofia z 11.stol., Santa Maria della Salute, vystaven jako dík Panně Marii po morové epidemii, barokní kostel Santa Maria Assunta, Santa Caterina dei Sacchi, jehož součástí je i klášter či Svatý Zachariáš, který je místem odpočinku 8 dóžat.

Kultura

V Benátkách se nachází spousta muzeí. Za zmínku stojí Muzeum “dell’Opera”, kde se dají shlédnout archeologické základy Dóžecího paláce.Dále můžete navštívit dóžecí komnaty, palác, vězení, kde jsou k vidění i zbytky nápisů po vězních, Museo Correr, ve kterém se můžete seznámit s počátkem benátské malby. Poblíž baziliky sv. Marka je umístěna národní Knihovna Merciana, kde jsou uchovány rukopisy z celého světa.

Nachází se zde také Gallerie dell’Accademia, která sídlí ve třech budovách a je největší benátskou sbírkou vůbec.

V Benátkách je také velice pestrý noční noční život. Město oplývá množstvím barů a nočních klubů, kde se můžete setkat s přáteli. Za návštěvu určitě stojí také navštívení některé z divadelních her v proslulém divadle La Fenice.

Zajímavosti

Bienále– pravidelná výstava evropského moderního malířství a sochařství.
Gondoly– asymetrická loď. Její nahnutí dopomáhá gondoliérovi k lepšímu veslování. Po morové ráně se rozhodlo, že barvy všech gondol budou černé, dříve však byly velmi pestrobarevné.
Benátské sklo– proslavilo se díky svatebnímu daru Marii Medicejské. Výroba však byla započata mnohem dříve na ostrově Murano.

Doprava

Doprava je ve městě značně omezena, využívá se především plavba lodí po kanálech či pěší chůze. Veškeré památky v historickém centru města jsou pěšky snadno dostupné. Pro plavbu lodí se nejčastěji využívá lodních autobusů, které jezdí v pravidelných linkách a intervalech. Benátské vodní taxi, asi nejdražší způsob cestování, jedná se o malou luxusní jachtu. Dále Gondoly či lodě soukromých společností.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.