Amsterdam

Úvodem

Amsterdam představuje hlavní město Nizozemska a je důležitou evropskou metropoli. Město se nachází na rozloze 219,07 km2 a má přes 730 000 obyvatel. Započteme-li do toho i městskou aglomeraci, počet obyvatel se zvýší na 1,5 milionu obyvatel.

Amsterdam byl založen ve 13. století na břehu řeky Amstelu. Město se pyšní jedním z největších historických městských center v Evropě.

Je důležitým ekonomickým, administrativním i historickým centrem. Najdete zde mnoho muzeí a dalších památek.

Příznivce marihuany sem přivádějí četné kavárny, ve kterých se konopí běžně prodává. V Nizozemí je totiž marihuana legální.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Památky v Amsterdamu

Stejně jako všechny významné metropole má Nizozemí četné historické a kulturní památky. Pojďme si přiblížit alespoň některé z nich:

Náměstí Dam

Náměstí Dam je centrem celého Amsterdamu. Je to jedno z nejstarších míst tohoto města. Spadá do období kolem roku 1275. Prohlédnete si zde Královský palác.
Také zde najdete Nový kostel, ve kterém byli korunováni nizozemští králové a královny.

Královský palác

Královský palác tvoří dominantu náměstí Dam. Dříve představoval sídlo magistrálu, městského soudu a byla zde i radnice.
Palác je nádherný. Architektem je Jacob van Campen. Celkově se na výzdobě Královského paláce podíleli mnozí architekti i malíři.

Begijnhof

Begijnhof představuje dvůr, který je v Amsterdamu dobře ukrytý. Kolem tohoto dvora jsou mnohé domy, které slouží jako útulek pro neprovdané katolické ženy. Vstoupit sem můžete z ulice Spui. Vstupné se zde neplatí. Tento komplex vznikal od poloviny 14. století, je tedy pozdně středověký.

Amsterodamské mosty

Víte, že v Amsterodamu je více než 1 200 mostů? Všechny si asi těžko prohlédnete, tak alespoň nemiňte nejznámější most, kterým je Magere Brug. Najdete ho na konci ulice Kerkstraat.
Vznikl již v sedmnáctém století, ale později byl nahrazen širším mostem. Tento most se zvedá každých 20 minut.

Rembrandtské náměstí

I toto náměstí stojí za pozornost. Název se odvíjí od světově známého malíře. Dominantou náměstí je plastika s názvem „Noční vyhlídka“.
Nachází se zde mnoho podniků (barů, restaurací…), takže právě ve večerních hodinách je zde nejvíce rušno. Odpočinou si také můžete ve zdejším parčíku.

Starý kostel

Stará kostel („Oude Kerk“) patří k nejvýznamnějším kostelům Amsterdamu. Najdete ho ve čtvrti Red light distric. Pochází z roku 1306. Vystavěn byl pouze krátce po založení města. Zajímavý je především svými originálními malbami na sklech.

Tuschinského divadlo

Dalším skvostem amsterdamských památek je Tuschinské divadlo, které patří mezi nejkrásnější divadla na světě. Najdete ho na Regulierbreestraat.
Prohlédněte si nádherný interiér tvořený tisíce lampičkami, mramorem, sklem, barevným sklem atd.
Zakladatelem je Abraham Tuschinski, který se nechával záležet na prestiži divadla a zval sem pouze nejlepší umělce.
Dnes nejde ani už tak o divadlo,  spíše je zde kino s 1 290 sedadly.

Amsterdamská aréna

Amsterdamská aréna je dějiště různých sportovních, ale i kulturních akcí. Roku 1996 byla přestavěna.
Budete-li tu, zkuste si zjistit program, třeba vás něco nadchne a vy tuto arénu budete moci poznat i zevnitř.

Hlavní nádraží a kostel svatého Nicolase

Mezi nejhezčí budovy v Amsterdamu patří také budova Hlavního nádraží, které je postaveno na třech uměle vybudovaných ostrovech. Tato stavba byla dokončena v roce 1889. Budovu navrch architekt Petrus Cuypers, a to ve stylu nizozemské gotiky.
Kostel svatého Nicolase najdete naproti nádraží. Jde o budovu budící na první pohled respekt.

Okolí Amsterdamu

Vycestujete-li do okolí Amsterdamu, uchvátí vás krásná nizozemská krajina s četnými větrnými mlýny a s upravenou zelení. Je zde mnoho malebných rybářských vesniček a celkově je tato krajina podmanivá a jistě si vás získá.

Jaké místa ještě stojí za návštěvu? Je jich hodně, jmenujme si alespoň:

Haarlem

Město bylo vystavěno v roce 1245. V tomto městě si užijete všeho, co chcete. Máte chuť nakupovat? Jsou zde nádherné butiky a další obchody. Chcete si prohlížet památky? I těch je tu dost.

Najdte zde hofjest, což jsou typické domky s malými zahrádkami v úzkých uličkách. Nezapomeňte také navštívit náměstí Grote Markt, kostel Grote kerk, zdejší radnici, Muzeum Fans Hals…

Edam

„Sýrovým městem“ byl Edam před dávnými staletími a je jím dodnes. Každoročně se zde konají sýrové trhy.  Podle tohoto města se také jmenuje dobře známý sýr Eidam.

Alkmaar

Pokud hledáte především historické památky, navštivte Alkmaar. Jde o historické město, které je malebné a okouzlující.
Najdete zde Beatles muzeum, Holandsko sýrové muzeum a přitahuje-li vás nejvíc právě historie, tak zamiřte do Městského muzea Alkmaar.
I toto město se proslavilo sýry.

Praktické informace

A co je ještě dobré vědět před cestou do Amsterdamu či při pobytu v něm?

  • Budete-li potřebovat v Amsterdamu najít český konzulát, obraťte se na adresu: World Trade Center, Strawinskylaan 509.
  • Chcete-li zábavu v podobě kin, diskoték, barů a kaváren, zamiřte do oblasti Rembrantova náměstí či k Leidenskému náměstí. Zde si určitě najdete podnik, ve kterým se budete dobře bavit.
  • Razíte-li spíše na nákupem oblečení či suvenýrů, vyhledejte nákupní třídy Nieuwendijk, Kalvestraat či Leidsestraat.
  • do Amsterdamu můžete cestovat s platným cestovním pasem, ale postačí vám i občanský průkaz – musí být však nového tipu.
  • V Nizozemí jsou úředními jazyky nizozemština a fríština. V Amsterdamu byste se ale měli bez problémů domluvit anglicky, ale i španělsky.

Amsterdam je město, která vám nabízí hodně. Má svou atmosféru a rozhodně stojí za to ho poznat, ať už chcete nakupovat, prohlížet si památky či si dát v coffee baru marihuanovou cigaretu.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


,.