Bulharsko – Zajímavé informace

Měna

Bulharskou měnou je ‚Bulharský lev‘, který se značí 1Lv, bulharsky 1Lb a mezinárodně pak jako BGN. Lev se dělí na 100 stotinek. Na tyto drobné mince počítají a vracejí Bulhaři ve vnitrozemí, ale na pobřeží se ve většině případů setkáte s tím, že obchodníci zaokrouhlují na deset stotinek.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Mince se razí v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinki a 1 lev; bankovky jsou tištěny v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 leva.

Současný kurz

Za jeden Bulharský lev v současnosti zaplatíte necelých 13 korun (přesněji 12,9 korun). Dá se předpokládat, že kurs Leva bude, vzhledem k posilování české koruny k euru, klesat. V režimu currency board je Bulharský lev pevně navázán na kurs Eura s věčnou platností: 1 EUR = 1,95583 BGN.

Směnárny

Na směnárny narazíte, mluvíme-li o turistických oblastech, doslova na každém rohu. Překvapivý fakt je, že nejvýhodnější kurz je k nalezení na místních bulvárech a hlavních křižovatkách. Naopak velice nevýhodně vyměníte peníze na letišti. Dá se směnit také v bankách, kde Vám však nevezmou české koruny a ještě k tomu zaplatíte za směnu poplatek. V nejhorším případě je možné peníze vyměnit i na poštách, ale vzhledem k výši poplatků není toto řešení úplně ideální.

Výběr z bankomatů a platba kartou

Chcete-li si vybrat z normálních českých účtů pomocí karty Bulharské leva, není to vůbec žádný problém. I když máte účet vedený v korunách, je možné získat pomocí bankomatu Leva. Směnný kurz pak bývá v tomto případě zpravidla výhodnější než ve všech směnárnách. Jedinou nevýhodou je platba za použití bankomatu. (Činí okolo 30 korun.)

Co se týče přímé platby pomocí karty, tak narazíme v Bulharsku na značnou omezenost. Vzhledem k tomu, že zde obchodníci musí odvádět za použití platební karty v průměru pět procent (u nás průměrně tři procenta), karty raději nepřijímají a vyžadují platbu v hotovosti.

Nakupování

Ceny jsou zde zhruba o deset procent nižší než v České republice. Je však jasné, že na turisticky atraktivních místech a v hotelech zaplatíte za služby i za zboží mnohem více.

Pokud se rozhodnete nakupovat na pláži či u pouličních stánků, je lepší mít u sebe drobné. Prodejci totiž většinou nemají na velké bankovky zpátky anebo Vám v lepším případě nasypou nazpět spoustu drobných.

Stejně jako v Turecku je zde možné smlouvat, mluvíme-li o stánkovém prodeji. V kamenných obchodech se to příliš nehodí a mohli byste se setkat s tím, že tím obchodníka urazíte.

Nákupní regiony

Oblíbenými místy pro nákupy je hlavně Sofia, Varna a Dobrich.

Suvenýry a věci pro Bulharsko typické

Typickým bulharským suvenýrem je keramika s nezaměnitelnými hnědo-žlutými motivy či miniaturní lahvičky naplněné parfémem z růžového oleje zasazené v ozdobném dřevěném obalu. Velice často si turisti z Bulharska vozí kožené výrobky, vyšívané šátky, barevné koberečky, ručně tkané koberce nebo stříbrné šperky. Pánové si z bulharské dovolené mohou přivézt láhev dobrého místního vína či slivovice, koňaku nebo brandy. Levně se zde dají nakoupit také CD s místní hudbou.

Spropitné

Nechat spropitné není ‚povinností‘, jako tomu je u některých sousedních zemí. Je to však, zejména v restauracích, zvykem. Je dobré se o výši spropitného v restauraci rozhodovat až poté, co si zkontrolujete účet, protože obsluha často automaticky zaokrouhluje částku směrem nahoru. Výše diškrece je samozřejmě na Vás a na Vaší spokojenosti s podnikem, běžně se však pohybuje kolem deseti procent.

V restauracích se pravděpodobně setkáte s tím, že Vám číšník donese účet a odejde. Je to projev jakési důvěry v zákazníka. – Očekává, že peníze (včetně spropitného) necháte před odchodem položené na tácku.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

,.