Rakousko – Vídeň

Vídeň je domovem více než 1, 7 milionu obyvatel, rozprostírá se na obou březích Dunaje a její historické centrum je od roku 2001 zařazeno na Seznam světového dědictví UNESCO. Je hospodářské, správní, politické i kulturní centrum země, třetí město OSN, důležité centrum cizineckého ruchu a sídlo mnoha mezinárodních organizací, vysokých škol a nejstarší rakouské univerzity založené r. 1365.

Město má bohatou historii – původně se jednalo o keltské sídlo, později se stalo táborem římských vojáků. Největší rozmach ale Vídeň zažila za vlády Habsburků – byla rezidenčním městem a v letech 1282 – 1918 také hlavním městem habsburské monarchie.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Dominantou a také symbolem Vídně je gotický Štěpánský dóm (Stefl) v historickém jádru města. Chrám se nachází na Štěpánském náměstí, jeho součástí je jeden z největších zvonů na světě (tzv. Pummerin) a také tzv. „obří varhany“. Mezi významné barokní památky patří určitě kostel Karlskirche, Dolní a Horní Belvedere a v centru Vídně rovněž leží obrovský komplex barokních budov v Hofburgu, kde je mnoho muzeí a mimo jiné také Španělská jezdecká škola nebo Národní knihovna. Za vlády Marie Terezie byl dostavěn i nedaleký letohrádek Schönbrunn, letní sídlo Habsburků. Za pozornost stojí i novogotická městská radnice, Novořecký parlament, Dvorní divadlo a především tzv. Hundertwasserhaus – stavba mnoha tvarů a barev, kde na střeše najdete nejen desítky stromů, ale i fontány.

Jelikož je Vídeň městem hudby (pobývali zde velikáni Haydn, Schubert i Mozart), každý, kdo sem zavítá, by si neměl nechat ujít návštěvu některé z koncertních síní. Právě tady vznikaly proslulé vídeňské valčíky Johanna Strauße, jako jsou „Na krásném modrém Dunaji“ nebo „Cikánský valčík“. Budova Vídeňské státní opery pochází z 19. století a dodnes patří ke světové špičce. Rovněž vídeňská filharmonie a vídeňský chlapecký sbor se dočkaly ohlasu na mezinárodní úrovni.

Pokud hledáte jiné než kulturní vyžití, navštivte zábavní centrum Prater, jehož obří kolo je další dominantou města. Na levém břehu Dunaje se v Dunajském parku tyčí nad městem 252 m vysoká vyhlídková Dunajská věž se dvěma pomalu se otáčejícími restauracemi, kde si můžete vychutnat pravou vídeňskou kávu. Oblíbeným výletním místem je také Vídeňský les, na jehož stráních se pěstuje vinná réva.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.