Řecko – Užitečné informace o Řecku

Řecko, Helénská republika či Řecká republika je stát ležící na jihu Balkánského poloostrova. Řecku patří i mnoho ostrovů v Krétském, Středozemním, Jónském, Thráckém a Egejském moři. Sousedními státy jsou Turecko, Albánie, Makedonie a Bulharsko. Hlavním městem jsou Athény, a úřední jazykem je řečtina. Ačkoliv se Řecko rozpíná na necelých 132 tisíc km², je jeho počet obyvatel podobný České republice, činí okolo 11 miliónů. Zajímavostí je, že na pobřeží Řecka u Egejského moře vznikla kdysi první civilizace v Evropě.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Pokud plánujete dovolenou v Řecku, nejlepší způsob dopravy je beze sporu letadlo. S ubytováním to také není nic špatného, dvoulůžkový pokoj tu seženete kolem 10 eur za noc. Pokud se Vám zachce ochutnat nějakou místní specialitu v restauraci, doporučuji mořské plody.
Recko3

Spropitné a smlouvání

V momentě placení mějte na paměti pár věcí o spropitném. Spropitné je menší částka, kterou zákazník dobrovolně dává jako projev spokojenosti s obsluhou. V České republice se se spropitným setkáváme spíše jen v restauracích, ale v přímořských oblastech, především turistických letoviscích není výjimkou, že spropitné dostávají i pokojské, uklízečky, prodavači nebo taxikáři. Ve světě se spropitné většinou počítá jako deset procent z celé částky, ani tady v Řecku tím nic nezkazíte. Pokud jste ale s jídlem a obsluhou nadmíru spokojení, nebojte se přidat. Pokud místo restaurace navštívíte obchůdek se suvenýry pro turisty, mohou Vás překvapit poměrně vysoké ceny zboží. Zboží je skutečně mnohdy dost předražené, proto přichází na řadu pověstné smlouvání. Nebojte se toho, jsou zde na to zvyklí a dokonce považují za neslušnost, pokud smlouvat nezačnete. 

Otevírací doba

V turistických letoviscích jsou obchůdky s potravinami otevřeny většinou jen dopoledne, oproti tomu stánky s oblečením a lákadly pro návštěvníky většinou na večer. Může se Vám i stát, že narazíte na stánek, kde nabízejí značkové zboží, neradujte se, ve velké míře se jedná o padělky. Obchody mimo turistické destinace bývají otevřeny v době od 09:00-13:30 hod., v úterý, čtvrtek a pátek i 17:00-21:00 hod. V neděli jsou většinou zavřené.

Pošta

Pokud se rozhodnete poslat pohled nebo dopis, skvělým pomocníkem mohou být poštovní schránky, najdete je na ulici, na pláži nebo před menšími hotely či penziony. Schránka s označením „ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ“ je pro poštu do zahraničí a označení „ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ“ je pošta pouze po Řecku. Nezapomeňte si také zakoupit mezinárodní známku! V obchodech je možnost si ji koupit i s pohledem.

Potápění

Recko5Dalším zážitkem v Řecku může být potápění. Právě sem totiž křišťálová voda láká začátečníky, ale i profesionální potápěče. Platí zde ale pár pravidel. Potápění na nádech je samozřejmě povoleno, ale pro individuální potápění už musíte mít speciální licenci, moře je totiž stále plné pokladů a památek z dob starověku. Pokud jste začátečník, můžete během dovolené absolvovat potápěčský kurz, místní kluby Vás provedou teorií a zapůjčí veškeré potřeby. Možnost potápění je téměř po celém Řecku, například na Krétě jsou potápěčská centra ve všech turistických destinacích. Nejnavštěvovanější místo je na Rhodosu v oblasti Kalithea, je tu mnoho podmořských jeskyní a cena potápění je kolem 25€. Další vyhledávané místo je ostrov Lefkada, naleznete zde potápěčskou školu, která uspokojí náročnější potápěče, k vidění tu jsou korály, různobarevné ryby, ve větší hloubce můžete narazit na humry nebo langusty a pokud budete mít štěstí, tak i na delfíny. Další skvělé místo je Zakynthos nebo Chalkidiki.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Toalety

Za zmínku ohledně dovolené v Řecku stojí ještě jedna věc, a to toalety. Stejně jako ve většině zemí ve středomoří, mějte na paměti, že i tady se použitý toaletní papír hází do odpadkového koše. Odpady totiž nejsou schopné papír spláchnout a toaleta se ucpe dříve, než se nadějete. Platí to pro toalety v hotelech, ale i pro veřejné ve městech. Ve městech se vyplatí mít s sebou nějaké tu euro navíc, veřejné toalety jsou většinou placené, vždy zhruba do jednoho eura.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

,.