Švýcarsko – Curych

Za hospodářské centrum Švýcarska a jeho nejrozsáhlejší město, co se velikosti týče, je bezpodmínečně považován Curych. Prvotně město sloužilo jako římský vojenský tábor. Od konce 20. let 19. století je Curych svobodným městem, které se rozprostírá u jezera, zvaného též Curych. Po jezeře je možnost plavby výletní lodí.

Zvolíte-li cestu do Curychu prostřednictvím vlaku, bezprostředně po výstupu z místního hlavního nádraží budete stát na Nádražním náměstí, kde si jistě všimnete památníku Alfreda Eschera. Po prohlídce náměstí neopomeňte podchod Shop-ville, skýtající mnoho různorodých obchodů. Pokud se ovšem z nádraží vydáte na opačnou stranu, zavítejte do Švýcarského zemského muzea, kde je uchována sbírka orientovaná na historii a kulturu země, dále sklomalba, sbírka zbraní a církevní umění z dob středověku.

Máte-li na rozdávání, zamiřte do více jak kilometr dlouhé nákupní zóny Bahnhofstrasse, která jistě patří k nejelegantnějším a též nejdražším obchodním zónám v Evropě. Inspirovala se francouzskými bulváry. Ti z vás, kteří nepatří k milovníkům nakupování, si oddychnou například v tamní botanické zahradě.

Curych se dělí na dvě části – Větší a Menší město. Dělicí čárou je řeka Limmat. Nejvyšším místem Menšího města je Lindenhof, odkud máte možnost vidět Větší město na východní straně.

Co se památek týče, tak zajímavostí je, že na kostele sv. Petra se nacházejí největší ciferníky věžních hodin v celé Evropě. Na náměstí Starého města stojí cechovní domy Zur Waag a Zur Meise. Město Curych má též gotickou baziliku s románským chórem Fraumünster a zdobí ji sklomalby Marka Chagalla.

V Curychu zemřel a je pohřben irský spisovatel James Joyce, na druhou stranu se zde narodil spisovatel Gottfried Keller.

Z dalších kulturních atrakcí sem můžeme zařadit Dům umění na náměstí Heimplatz (největší švýcarská obrazárna), Villu Wesendonck s trochu exotickými uměleckými sbírkami, jež pocházejí z Asie, Afriky a Tichomoří, a za zmínění stojí jistě i Indiánské muzeum, Muzeum hraček, panenek nebo cínových figurek.

Velechrám Grossmünster s věží, na které se nachází socha Karla Velikého, vám poskytne nezapomenutelný výhled na celý Curych a nejbližší okolí. Další zajímavou budovou je renesanční radnice nebo Wasserkirche.

Večer je vhodný buď k návštěvě Opery, jazzového klubu Moods, činoherního divadla Schauspielhaus nebo Theater am Neumarkt.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.