Švýcarsko – Bern

Bern – hlavní město Švýcarska leží v podhůří Bernských Alp na pomezí francouzské a německé části státu a zaujímá rozlohu o velikosti 51,62 km2 obyvatel a převládajícím jazykem obyvatel je němčina s Bernským nářečím. A jak je u většiny evropských hlavních měst zvykem, nachází se i v Bernu, sídlo vlády, parlamentu, všech velvyslanectví a dalších významných institucí.

Historie

Území dnešního hlavního města Švýcarska bylo osídleno již ve 2. století před naším letopočtem Keltskými kmeny. Oficiální město Bern bylo založeno až roku 1191 Bertholdem V., vévodou z Zähringenu. Název „Bern“ město získalo podle zvířete (Bär – v překladu medvěd), které na honu skolil zakladatel města. Proto se lze také setkat s označením Bern – Medvědí město. Na počest zakladatele města je medvěd vyobrazen na znaku města a od 16. století jsou v medvědím příkopu Bärengraben chováni hnědí medvědi.

Turistické cíle

Bern se může pyšnit dochovaným středověkým centrem města, které se rozléhá na ostrohu nad prudkou řekou Aare a je zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Dominantou historického středu města je gotická katedrála Münster z 15. století s celkovou výškou 100 m. Proto si turisté mohou vychutnat z její věže krásný výhled na celé město a při hezkém počasí i na vrcholky Bernských Alp. Za zmínku stojí i křesťansko-katolický kostel sv. Petra a Pavla nebo francouzský kostel.

Nejznámější a nejvyhledávanější stavbou města je 54,5 metrů vysoká středověká věž Zytglogee. Věž s hodinami a orlojem láká zástupy turistů, jelikož každou hodinu mohou na orloji pozorovat malebnou zvonkohru s tančícími medvědími figurkami.

Za další neopomenutelnou budovu města patří také palác Bundeshaus, ve kterém sídlí švýcarská vláda a parlament. Bernské ulice vybízí své návštěvníky k romantickým procházkám po podloubích a po nejhezčí ulici města – Kramgasse, která je neobvykle široká a proslulá domem, ve kterém žil Albert Einstein a popsal zde poprvé teorii relativity.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.