Švédsko – turistické cíle, základní slovníček

Příroda Švédska

Velkou část rozlohy této skandinávské země tvoří hluboké lesy. Západní hranici s Norskem lemuje malebné Skandinávské pohoří s nadmořskou výškou mírně nad 2 000 metrů. A právě krásná panenská příroda Švédska je fascinujícím cílem pro převážně horskou turistiku. Ve Švédsku bylo vyhlášeno 28 národních parků s celkovou rozlohou 6 326 km2 krajinu 200 km za polárním kruhem, oblast Laponska a průzračná jezera. Jména nejznámějších národních parků: Padjelanta, Abisko, Stora Sjöfallet, Gotska Sandön atd.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Hlavní město Stockholm (829 417 obyvatel)
Tato švédská metropole leží na východním pobřeží země u břehů Baltského moře a je tvořena celkem 14 ostrovy. V západní části města lze obdivovat rozsáhlé jezero Malaren. Ve městě má své sídlo král Carl XVI. Gustav, parlament i vláda. Město je ve světě proslulé vyhlašováním Nobelových cen, které se každoročně udílejí na radnici Stadshuset. Historické centrum města se může pyšnit Velkou synagogou, kostelem Riddarholmskyrkan – nejstarší budova města.

Skansen Djurgården
Historii a tradiční architekturu Švédska lze obdivovat v překrásném Skansenu na ostrově Djurgården ve Stockholmu. Dřevěné domy, sruby a další historicky cenné objekty byly na ostrov svezeny z celé země. Skanzen turistům věrohodně přibližuje svět Švédů během 19. století a zároveň se může pyšnit označením nejstarší na světě.

Laponsko
Území severní Skandinávie, které již stovky let obývá kočující kmen Sámů neboli Laponců ze severní Asie. Laponci se šetrně chovají k okolní přírodě, aby její krásu zachovali i pro příští generace, živí se rybolovem, chovem polodivokých sobů a v omezené míře i zemědělstvím.

Základní slovníček:

  • Dobrý den! – God dag!
  • Na shledanou! – Adjö!
  • Jmenuji se… – Jag heter…
  • Děkuji! – Tack!
  • Ano / ne – Ja / Nej
  • Kde je…? – Var ligger…?
  • Policie – Polis
  • Lékárna – Apotek

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.