Rakousko – Štýrsko

Severovýchodně od Korutan se nachází Štýrsko. Zajímavostí je, že ve 13. století náleželo toto území českému králi Přemyslu Otakarovi II., po první světové válce náležela velká jeho část Jugoslávii a později se rozdělilo na rakouskou část Štýrska a část náležící dnešnímu Slovinsku.

Hlavním městem oblasti je univerzitní město Graz (nebo také Štýrský Hradec), druhé největší město Rakouska. Historické centrum města bylo roku 1999 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Hlavním symbolem a jakýmsi poznávacím znakem Štýrského Hradce je Schlossberg – zámecký vrch s hodinovou věží a pevností, jejíž základy pocházejí již  z 9. století. Jde vlastně o komplex budov a opevnění na vyvýšeném místě na břehu řeky Mur. Hrad je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejhůře dobyvatelná pevnost, protože v minulosti čelil mnoha útokům turecké i francouzské armády. Za 2. světové války zde byl vybudován 6 km dlouhý systém štol, které sloužily jako kryt pro 40 tisíc lidí. Část štol je dodnes zpřístupněna veřejnosti. V centru se rozhodně vyplatí navštívit také třeba městskou zbrojnici, operu, biskupský chrám, mauzoleum císaře Františka II. (kde se dokonale snoubí prvky ještě renesanční architektury s barokními) i nedaleký hrad, který  ve své věži skrývá nejvýznamnější gotické schodiště (tzv. Schodiště sbratření) z konce 15. století. Komplikovaná soustava dvou navzájem propojených schodišť údajně symbolizuje věčnost a společnou cestu. Město je navíc rodištěm slavného amerického herce Arnolda Schwarzeneggera či držitelky Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelinek.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Přírodní podmínky Štýrska uchvátí každého milovníka hor a jezer. Na jižním konci tzv. Mrtvých hor se nachází Grundlsee – vysokohorské jezero ve štýrské části Solné komory. V okolí jsou pak ještě dvě menší jezera – Toplitzsee a Kammersee. Na samém západě oblasti se nachází oblíbené lyžařské středisko Schladming, ležící na soutoku horského potoka Talbach a dunajského přítoku Enns. Město je na severu ohraničen Dachsteinskými horami  a na jihu Dolními Taury. Patří k jedněm z největších v Evropě a zahrnuje těžko představitelných 860 kilometrů sjezdovek. Pokud máte chuť si skvěle zalyžovat a zároveň procvičit svou němčinu, pak vyražte právě sem!

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.