Slovinsko – náboženství, tradice a nakupování

Náboženství

V životě Slovinců hraje náboženství významnou roli. Necelých 60 % obyvatel se hlásí k římskokatolické církvi, další zastoupení v zemi má náboženství evangelíků, muslimů, pravoslavných křesťanů. 10 % obyvatel se považuje za ateisty. V období poutí římskokatoličtí věřící navštěvují zasvěcená místa, božstvu přinášejí světské dary (převážně peníze), zapalují svíčky a prosí je o pomoc.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Tradice

Zvyky a tradice Slovinců z velké části ovlivnilo tisícileté šíření křesťanství na tomto území, ale dodnes se dochovala i spousta pohanských zvyků. Nejznámějším a nejrozšířenějším pohanským zvykem je oslava příchodu jara – masopust. Tento zvyk je spojený s průvodem hrůzostrašných masek, vyhánějící zimu z kraje. V druhé polovině roku jsou tradiční podzimní hody. V oblastech s vinnou révou se konají vinné hody, kdy se ve sklípcích koštuje víno a při tom hraje lidová muzika. Na venkovských usedlostech přichází doba zabijaček, tudíž vepřové body. Slovinci do svého kalendáře zařadili i řadu státních svátků. 28. dubna si připomínají povstání proti okupaci ke konci 2. světové války, svátku práce si vyčlenili hned 2 dny – 1. a 2. května a například ještě 15. srpen, který je převážně církevním svátkem Nanebevzetí Panny Marie. V tento den Slovinci pořádají pochody na nejvyšší horu země – Triglav. Nejvýznamnějším svátkem v roce jsou stejně jako ve většině evropských států Vánoce.

Nakupování

Ceny ve Slovinských obchodech jsou v průměru o třetinu vyšší než u nás. V každém větším městě funguje tržnice, kde se dá výhodně nakoupit čerstvé ovoce, zelenina, sušená šunka prosciutto (pršut) či domácí produkty z medu. K tradičním Slovinským suvenýrům se řadí rukodělné výrobky: paličkované krajky z Idrije, černá keramika – džbány a talíře, vyřezávané dýmky nebo křišťál z lázeňského města Rogaška Slatina.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.