Slovinsko – Kranjska Gora

Horské městečko Kranjska Gora (Kraňská Hora) leží na severovýchodním cípu Slovinska při rakouských hranicích a již od konce 1. světové války hostí přilehlé sjezdovky zájezdy lyžařů. A právě lyžování má ve Slovinsku velmi silnou základnu a tradici.

Historie městečka

Původně alpská vesnička se jmenovala Borovska vas (Borovicová ves) a mezi její tradiční obyvatele patřili dřevaři nebo farmáři. Ke kulturním a historicky cenným budovám patří bezpochyby pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, 300 let stará Liznjekova domačija (rodný dům bohatého statkáře Liznjeka) s původním vybavením, která složí dnešním turistům jako muzeum a skanzen. Díky silnému rozvoji turistického ruchu v 2. polovině 20. století byly kolem původních horských stavení vystavěny modernější vily, penziony a hotelové resorty, které slouží převážně jako ubytovací a rekreační objekty.

Sportovní vyžití

V zimních měsících Kranjska Gora ožívá lyžařskými aktivitami. Na kopcích přímo za městem se rozléhá jeden z nejstarších lyžařských areálů ve Slovinsku se spoustou lanovek a sjezdových tratí. Na svazích se prohánějí lyžaři nejen ze Slovinska, ale také z Itálie a Rakouska, jejichž hranice jsou „za humny“. Zdejší lyžařský areál se pravidelně stává dějištěm mezinárodní soutěže v alpském lyžování a skokanské můstky v Planici hostí soutěže ve skocích na lyžích. Naopak v letních měsících nabízí návštěvníkům Kranjska Gora turistiku po malebných Julských Alpách, kterým vévodí okolní čisté lesy a nekonečné pastviny s pastouškami a pasoucími se ovečkami. Hráči golfu si jistě nenechají ujít turnaj v místním Golfovém klubu.

Loutka Kekec

Tradičním suvenýrem této oblasti se stala legrační dřevěná loutka Kekec – postava malého pasáčka z dětské knížky od autora Josipa Vandota, který byl rodákem z Kranjske Gory.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.