San Marino – základní informace, obyvatelstvo

Tento maličký a zároveň nezávislý evropský stát je celý obklopen pouze jediným sousedem – Itálií, ale přesto je hojně navštěvován turisty. Každý rok San Marino navštíví cca 3 mil. turistů a zisk plynoucí z cestovního ruchu přispívá nejvýznamnějším dílem do státní ekonomiky. Atmosféru tohoto státečku dotváří dominantní středověké pevnosti, klikaté uličky a hradby s romantickými výhledy až k mořskému pobřeží. Každoročně na jaře se italská Imola (město 100 km severně od San Marina) stává hostujícím městem Velké ceny San Marina. Tento prestižní závod Formulí 1 proslavil San Marino po celém světě. Pro filatelisty jsou velmi ceněné sanmarinské poštovní známky, které si tento stát tiskne sám a v omezeném množství.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Základní informace

Hlavní město: San Marino
Rozloha: 64 km2
Počet obyvatel: 23 000 (91 % město, 9 % venkov)
Jazyk: italština
Měna: euro
Náboženství: římskokatolické
Vývoz: víno s ochrannou známkou San Marino, kůže, vápno, dřevo, keramika, stavební kámen

Významná data
– 1600 – vzatá v platnost ústava, která je zákonem uznávaná dodnes (nejstarší platná ústava na světě)
– 1921 – San Marino uznáno papežem Mikulášem IV. jako samostatný stát
– 1992 – vstup do OSN
– 2002 – člen evropské měnové unie

Geografie

San Marino charakterizuje drsný horský terén. Celý stát leží na Apeninském pohoří, nejvyšší hora je Monte Titano s nadmořskou výškou 755 m. n. m. Mírné středomořské klima panuje na celém území – teplá léta a mírné zimy. San Marino je třetí nejmenší stát Evropy, menšími sáty jsou Vatikán a Monako.

Politika

San Marino je republikou s nejstarší platnou ústavou na světě. Každých 5 let je obyvateli volena 60ti členná generální rada, z níž jsou voleni 2 kapitáni regenti, vykonávající funkci hlavy státu a rada
dvanácti, vykonávající funkci nejvyššího soudu.

Gastronomie

Podobně jako v Itálii jsou tradičním pokrmem domácí těstoviny „pasta“. Sanmariněné preferují jednoduchou přípravu surovin a na jejich jídelníčku nesmí chybět maso, sýry, olivový olej extra virgin a další kvalitní suroviny.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.