Rumunsko – základní informace, obyvatelstvo

Republika Rumunsko leží na Balkánském poloostrově v jihovýchodní části Evropy. Východní pobřeží státu omývají vody Černého moře. Střed Rumunska je hornatý a vévodí mu pohoří Karpaty s nejvyšší horou země Moldoveanu 2 544 m. n. m. Území podél hranic tvoří spíše roviny. Největší přírodní zajímavostí Rumunska je Dunjaská říční delta – rozsáhlá oblast mokřadů (cca 4 000 km2) na hranici s Ukrajinou a místo, kde se Dunaj členitě vlévá do Černého moře. Tato oblast je domovem pro spoustu vzácných druhů rostlin a zvířat, převážně ptactva. Během zimy zde nalezne útočiště celá řada stěhovavých ptáků. V lednu roku 2007 se Rumunsku přidalo k většině Evropských států a stalo se rovnocenným členem společenství Evropské unie.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Základní informace:

  • Rozloha: 238 391 km2
  • Počet obyvatel: 19 040 000 obyvatel
  • Hlavní město: Bukurešť (2 360 000 obyvatel)
  • Úřední jazyk: rumunština (jazyk menšin maďarština, romština)
  • Oficiální měna: Lei
  • Náboženství: pravoslavní křesťané 87 %, řečtí a římští katolíci 5 %, ostatní náboženství 3 % (židé, muslimové), ateisté 5 %
  • Vývoz: textil, kovy, stroje, paliva
  • Vstoupení do OSN: 1955

Obyvatelstvo:

Národ Rumunů je velmi pohostinný, naturelem přímí a charakteristický temperamentním vystupováním. Konverzace na ulici je velmi emotivní, hlasitá a plná gest. Tento národ se považuje za patrioty, kteří se rádi pyšní svými domácími sportovci – fotbalisty, gymnasty a gymnastky. Rodiny se navzájem navštěvují ve svých domovech a pro své hosty připravují bohaté občerstvení. V typické rumunské kuchyni se často připravuje mleté maso, grilované vepřové maso, tepelně opracovaná zelenina a sýry domácí výroby. Rumunský národní pokrm se nazývá Mămăligă – „obyčejná“ kukuřičná kaše podávána s brynzou a zakysanou smetanou. Pohostinní Rumuni své návštěvníky vítají skleničkou domácí pálenky Ţuică – nápoj tvrdého alkoholu ze zkvašeného ovoce (nejčastěji švestky).

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.