Rumunsko – náboženství, tradice a nakupování

Náboženství

Náboženství v Rumunsku stojí na pevných základech Pravoslavné církve, která má v zemi bohatou tradici, uctívanou aktivními věřícími dodnes. 87 % obyvatelstva se hlásí k Pravoslavné církvi, 5 % je katolíků a převážně menšiny v zemi následují církev protestantů, židů nebo muslimů. Pravoslavná církev Rumunska je statisticky druhou největší církví na světě a čítá neuvěřitelných 20 000 000 pravoslavných Rumunů z celého světa. V Americe i v západní Evropě lze nalézt rumunské pravoslavné obce.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Tradice

Jelikož se drtivá většina obyvatel aktivně hlásí k Pravoslavné církvi, svátky a tradice úzce souvisí s tímto náboženstvím. K prvnímu významnému svátku v roce patří oslava příchodu jara – 1. března. Už od časného rána muži darují dětem, dívkám a ženám drobné pozornosti a spletený červeno-bílý provázek nazývaný mărţişor, který obdarovaný nosí připnutý na svém těle nebo oblečení po dobu přibližně 12 dnů. Provázek symbolizuje lásku a obdiv k obdarované osobě. Další hojně dodržované svátky v zemi jsou Velikonoce (počítané podle Juliánského kalendáře) a svátek narození Krista – Vánoce.

Nakupování

Obdivovatelé místních folklórů si v Rumunsku přijdou na své. Ručně malovaná keramika, ze dřeva vyřezávané sošky – každý region v zemi má své tradiční barvy a vzory. Tyto výrobky lidové tvořivosti lze zakoupit přímo u výrobce, ve stáncích u hlavních silnic nebo ve známých turisticky navštěvovaných oblastech. K dalším oblíbeným suvenýrům patří bílá a červená rumunská vína, která se svou kvalitou řadí k evropské špičce. Pěstování vinné révy v zemi je velmi úspěšné, díky příznivým klimatickým podmínkám. V zemi je dokonce zakázáno uměle doslazovat víno, proto veškerá sladší vína získávají svou lahodně nasládlou chuť pouze z přírodního cukru z hroznů. K nejlepším značkám se řadí vinařství Murfatlar, Jidvei, Stafaneşti nebo Cotnari. Za ochutnání stojí také místní pálenka z ovoce (nejčastěji ze švestek). V každé vesnici bývá nějaký domácí výrobce vlastní pálenky. Během gurmánského poznávání Rumunska nelze vynechat ochutnávku čerstvých sýrů. Ty nejlepší lze zakoupit v salaších na úpatí hor. Nejčastěji se sýry vyrábí z mléka kravského, ovčího a buvolího.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.