Řím – Neptunova kašna

Neptunova kašna je italská fontána v Římě, která se nachází na severním konci náměstí Piazza Navona. Kašna se původně jmenovala Fontana dei Calderari, jelikož byla umístěna v blízkosti malé uličky s kovárnami, kde se vytvářely hrnce, pánve a další předměty na bázi kovů, které ke své výrobě vyžadují teplo.

Okamžitě po obnovení římského vodovodu Aqua Virgo v roce 1570 následovalo zahájení prací na dostavbu vodního potrubí směrem ke čtvrti starého Campo Marzio, který v návaznosti na zmenšení velikosti města a jeho významu byl považován za nejhustěji osídlenou část města. Restaurování odvodu vody opět povolovalo výstavbu několika kašen. Část Neptunovy fontány, bez soch, byla navržena v roce 1574 sochařem Giacomo della Porta, který také navrhl Maurovu kašnu na druhé straně náměstí. Kašna byla sponzorována papežem Řehořem XIII. Spodní část vany sestává z bílého mramoru a horní část z místního kamene z Pietrasanta. Po dalších 300 let zůstala kašna bez soch.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

V devatenáctém století vývoj infrastruktury zredukoval závislost lidí na městských kašnách za účelem pití a mytí, ale zvýšil jejich účely vizuální a politické, zejména po vytvoření italského státu s hlavním městem Římem po roce 1870. Kašna, jak ji známe dnes, byla konečně dostavěna v roce 1878 sochařem, který se jmenoval Antonio della Bitta, jež sem dodal impozantní sochu s názvem „Boj Neptuna s chobotnicí“, a dále sem přispěl umělec Gregorio Zappala, který vytvořil další sochy na základě mytologického tématu „Mořské nymfy s andělíčky lásky a mroži“. Sochy byly přidány po boji v roce 1873, což mělo za cíl vyrovnat sochy z Maurovy fontány na jižní straně náměstí a z Fontány dei Quattro Fiumi neboli Fontány čtyř řek v jeho středu. Výzdoby fontány se ujali, na základě vyhrané soutěže právě Antonino Della Bitta a jeho kolega Gregorio Zappala.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.