Rakousko

Rakousko je vnitrozemský stát ve střední Evropě a řadí se mezi malé, ale prosperující země. Na severu hraničí s Českou republikou a Slovenskem, na jihovýchodě s Maďarskem, na jihu se Slovinskem a Itálií, na západě se Švýcarskem a nejdelší hranici má se Spolkovou republikou Německo.

Rakousko je převážně středo- a vysokohorská země. Více než 60% státu náleží k Východním Alpám, které se dělí do tří pásem. První pásmo je tvořeno Severními vápencovými Alpami, kam spadají i Solnohradské vápencové Alpy se Solnou komorou a masivem Dachstein. Střední Alpy se pyšní nejvyšším vrcholem Rakouska – tím je Großglockner měřící 3 797 m. Na úpatí tohoto pohoří se rozprostírá největší ledovec Rakouských Alp – Pasterze (32 km2). Třetí pásmo tvoří Jižní vápencové Alpy, které jsou tvořeny několika dalšími pásmy (Karninské či Gailtalerské Alpy).

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Předhůří Alp sahá až k dunajskému údolí a hraničí s Panonskou nížinou. Ve východní části země se nachází také Moravské pole, kde se roku 1278 utkala vojska českého krále Přemysla Otakara II. s vojsky Svaté říše římské a říše Uherské. Podél Dunaje leží rozsáhlé lesy (jejichž podíl na celkové ploše činí 44%), pole a vinice. Vedle Dunaje, což je nejmocnější řeka Rakouska, která zemi spojuje s Černým mořem, státem protéká řada jeho přítoků (Inn, Salzach, Traun, Dráva aj.) a Rýn vlévající se do Severního moře. Tato hustá říční síť umožnila Rakousku vybudovat mnoho vodních elektráren a zajistit si tak spolehlivý zdroj energie.

Pro rakouskou krajinu jsou charakteristická také četná jezera. Mezi nejkrásnější patří ta v oblasti Solné komory (střední Rakousko – Solnohradsko, Horní Rakousy a Štýrsko) – Attersee, Traunsee, Mondsee, Wolfgangsee aj. Největší evropské stepní jezero je slané Neziderské jezero v Burgenlandu, nazývané často „Burgenlandské moře“ s rozlohou 320 km2. Na hranicích s Německem a Švýcarskem můžete navštívit velmi oblíbené Bodamské jezero.

Rakouská republika je rozdělena do devíti správních celků – osm z nich jsou částečně autonomní spolkové země: Burgenland, Korutany, Dolní a Horní Rakousko, Solnohradsko, Štýrsko, Tyrolsko a Vorarlbersko. Tím devátým je Vídeň, jedno z nejvýznamnějších a také nejkrásnějších evropských hlavních měst.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.