Rakousko – počasí a podnebí

Rakouské podnebí je velmi různorodé a obecně se považuje za klima smíšené, tedy jak oceánské, tak kontinentální. Východ Rakouska má velice mrazivé zimy a paradoxně horká léta s malým množstvím srážek. Naopak na západě státu nejsou výkyvy tak značné, tedy mírné zimy a příjemně teplá léta s oblastmi hojnými na srážky. Z geografického hlediska sem řadíme zase alpínské klima, při němž je zima v horách samozřejmě silnější v porovnání s níže ležícím východem. Dále jsou v Rakousku severní a jižní řeky, jež se vyznačují tím, že na jednom konci jsou polárně ledové, na tom druhém občas přinášejí písek ze Sahary.

Díky všem těmto okolnostem se Rakousko zařazuje k středoevropskému přechodovému klimatu.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Působí-li z východu stabilní tlaková výše, dá se vždy počítat s dlouhým a častým sluncem a navíc s několikadenními vysokými teplotami. Zajímavostí je, že v Rakousku svítí slunce až o 20 % déle než je tomu například v severním Německu.

S chladnějším počasím se tu počítá již od poloviny října až do poloviny dubna.

Oceánské klima slábne ze západu na východ, tím pádem stejným směrem klesá i množství srážek. Východ až jihovýchod Rakouska je charakteristický panonským kontinentálním klimatem, avšak v jižní části země s jezery tu působí středomořské vlivy.

V alpských vysokých polohách jsou celoročně vysoké srážky, v zimě především sněhové a velice často kalamitní. Léto bývá občas deštivé s četnými záplavami. Zejména v období letních prázdnin denní teploty stoupají i na více jak 30°C, výjimkou nejsou ani bouřky.

Jaro a podzim se řadí do ročních období, která jsou, co se týče počasí, velice proměnlivá, a dá se očekávat opravdu jakýkoliv stav počasí.

Rakousko je zemí s velice častými poruchami počasí, a tak kvůli těmto vlivům označují vědci tento stav za důsledek tzv. globálního oteplování. Vyskytují se zde silné deště a následně záplavy, dále silné větry až orkány a v zimě zajisté také laviny. Tyto skutečnosti si vyžádaly již mnoho obětí na životech.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.