Rakousko – Hrady a zámky

Díky vládě mnoha šlechtických rodů najdeme v Rakousku nemálo stále zachovalých hradů či pouze jejich zřícenin, a také zámků. Jelikož se Rakušané o své památky starali průběžně, jsou jak exteriéry, tak interiéry opravdu neskutečně krásně upravené.

Innsbrucku, tedy v hlavním městě Tyrolska, leží zámek Ambras, který je jistě k nepřehlédnutí. V 11. století byly položeny jeho základy, avšak roku 1580 byl zrekonstruován Ferdinandem na zámek s renesančními prvky. Celý zámek se zaměřuje hlavně na rytířství kvůli své výstavě zbraní a brnění Ferdinanda II. Tyrolského. Na nádvoří se často konají speciální akce pro děti s rytířskou tématikou. Součástí zámku Ambras je i nádherně upravený park, který jistě stojí za zhlédnutí. V létě je místním rituálem festival staré hudby

Dolnorakouským hradem je Artstetten, vystaveným původně v gotickém architektonickém stylu, ale kvůli několika úpravám je směsicí stylů. V současnosti má cibulové věže postavené zde za arcivévody Ludvíka v 2. polovině 19. století. Jeden čas byl i sídlem syna Františka Ferdinanda d´Este. V místní kapli byl František se svou ženou pochován.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Hrad Forchtenstein, ležící v Burgenlandsku, nebyl jako jediný v této lokalitě dobyt za tureckých válek. A tak tu rod Esterházů měl úschovnu pokladů s různými cennostmi a sbírkou zbraní. Ve věži hradu, která je vysoká kolem 50 m, jsou krásné mohutné zvony. Hrad pořádá různé kulturní akce, z nichž nejoblíbenější jsou dětské prohlídky hradu, při nichž si vaše ratolesti mohou zapůjčit dobové kostýmy.

Dalším hradem Dolního Rakouska je Hardegg, jenž stojí v městečku nesoucí totéž jméno, a který byl postaven na konci 12. století. V podzemí naleznete kostnici a hrobku, v níž jsou uložena těla mnoha generací pánů z Hardeggu. Během staletí se pod hradem sesouvala půda a zasáhl ho také blesk, a tak až v 2. polovině 19. století se ho podařilo zrekonstruovat. Hardegg se pyšní památkamia Maxmiliána Habsburského, dále můžete zhlédnout sbírky umění starých Mayů, Inků a Aztéků.

Největší rakouský vodní hrad Heidenreichstein taktéž z 12. století, stojící opět v Dolním Rakousku, patří k nejlépe udržovaným hradům s originálním vybavením. Má zvláštní velkou hranolovou věž mající něco přes 40 metrů.

Hrad Hohenwerfen pochází z 11. století a nachází se v Salzbursku na vysoké skále kuželovitého tvaru. Od 16. století nebyl téměř poškozen. První nádvoří je volně přístupné, tedy zdarma, a hrad si i tak hezky prohlédnete. Tamními atrakcemi jsou výstavy sokolů a rytířské slavnosti. Celá léta hrad sloužil jako věznice a jedním ze známých vězňů byl i arcibiskup Adalbert III.

Na skále z vápence se nachází hrad Hochosterwitz, jenž najdete tentokrát v Korutanech. Má 14 hradních bran, a tak byl velice nedobytný. Nikdy nebyl nikým obsazen. Interiér této protiturecké pevnosti je také otevřen návštěvníkům. Pevnost je skutečně pohádková, jelikož měla sloužit jako předloha k animované Sněhurce Walta Disneyho.

V Tyrolsku stojí pevnost Festung Kufstein. V dobách středověku byl její účel jako věznice, v současnosti obsahuje historické rakouské výstavy. Ve věži jsou varhany hrdinů, největší venkovní varhany na světě.

Další korutanskou zříceninou je Landskron s vyhlídkovou terasou.  Zajímavá je expozice dravých ptáků s jejich chovem. V blízkosti hradu se nachází Opičí hora Affenberg, kde jsou volně pobíhající japonští makakové.

Renesanční zámek Rosenburk jsou patrné zbytky středověkého hradu i s kaplí v gotickém stylu a s rytířským sálem. Každoroční tamní atrakcí jsou rytířské turnaje. V zámeckém parku se určitě podívejte na altánky a zahradu růží, kterou místní nazývají Zahradou lásky.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.