Rakousko – Doprava

Vydáte-li se do Rakouska autem, máte na výběr ze čtyř tras. Nejvýchodnější trasou je dálnice D1 z Prahy do Brna, ze které můžete sjet u Jihlavy a pokračujete ve směru na Vídeň, a to buď skrz Znojmo, nebo obyvatelé z Moravy přes Brno na mikulovský hraniční přechod, kde je i lepší kvalita silnic než v prvním případě.

Budete-li chtít navštívit hornorakouskou část země nebo oblast Salzburska, využijete nejspíše mezinárodní silnici E55, jež vede z Prahy přes České Budějovice, Linz a Salzburg. Jestli máte namířeno do Tyrolska, můžete sem pokračovat ze Salzburgu anebo pojedete přes Německo, tedy po dálnici D5 ve směru na Plzeň a poté na Regensburg, Mnichov a Innsbruck.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Co se týče dálnic v Rakousku, jsou zpoplatněny stejně tak jako u nás. To samé se týká i čtyřproudových rychlostních silnic. Dálniční známku seženete i v ČR, avšak s přirážkou. Na rakouských čerpacích stanicích vás desetidenní známka vyjde na 7,9 EUR. Za jízdu bez známky na placených trasách si rakouská policie účtuje 120 EUR. Na některých horských silnicích se vybírá mýtné.

V současné době tu fungují benzinové pumpy se samoobsluhou, které jsou otevřeny nonstop. Systém je zde obrácen – nejdříve se platí, poté můžete tankovat.

Velice pohodlnou cestovní alternativou, která stojí za využití, je vlak. Z Prahy do Vídně jede denně několik mezinárodních přímých spojů. Dostane se sem i z Českých Budějovic. Cestovat lze s využitím slev v rámci mezinárodních programů poskytovaných Českými drahami. Existují jízdenky skupinové i pro jednotlivce, jmenovitě City Star, EUregio, SONE+, Euro Domino nebo Inter Rail. Potřebné informace vám poskytnou webové stránky Českých drah.

Do Rakouska se můžete vydat i autobusem, nejčastěji z Prahy nebo Brna, se společnostmi Student Agency, Eurolines nebo Tourbus.

Mezinárodní hraniční přechody jsou otevřeny nonstop přes celý rok. Jsou jimi Studánky (Weigetschlag), Nová Bystřice (Grametten), Dolní Dvořiště (Wullowitz), Hatě (Kleinhaugsdorf), České Velenice (Gmünd), Mikulov (Drasenhofen) a Halámky (Neunagelberg).

V Rakousku zajisté využijete svůj občanský průkaz. Děti musejí mít svůj vlastní pas nebo by měly být připsáni v cestovních pasech svých rodičů. Rakousko uznává řidičské i technické průkazy všech států a navíc motorová vozidla musejí mít povinné ručení. Zvířata budou potřebovat platný mezinárodní průkaz EU pro malá zvířata, který vám vydá veterinář.

Po Rakousku jezdí auta klasicky vpravo jako u nás, taktéž pravidla na silnicích jsou stejná. V zimním období je potřeba zimní výbava auta (zimní pneumatiky, řetězy) kvůli hornatému reliéfu. Existují tady desítky půjčoven řetězů. Rakouské silnice bývají velice udržované, často i za poplatky. Řidiči tu ve dne nemusejí svítit. Na rychlostních silnicích je povoleno 100 km/h, na dálnicích 130 km/h a v obci 50 km/h.

Autobusových společností je v Rakousku mnoho. Žluté či červenooranžové autobusy provozuje pošta anebo rakouské dráhy. Rakouské autobusy jsou velice čisté a upravené a hlavně nemají zpoždění. Jízdenky se dají koupit u řidiče.
Celá městská doprava je tu spolehlivá. Existují tu výhodné ceny celodenních jízdenek a zakoupit je můžete jak v automatech, tak v trafikách.

V případě vlaků je to podobné jako s městskou hromadnou dopravou, a to v tom smyslu, že se na ně může člověk opravdu spolehnout. Děti do začátku školního věku mají cestu zdarma. Mládež do 15 let věku platí poloviční cenu. EC vlaky jsou vybaveny navíc jídelními vozy, noční vlaky mají lůžkové vozy.

Taxíky ve velkých městech používají taxametr, jinde jsou dopředu stanovené tarify pro jednotlivé trasy. Ve Vídni se navíc platí za zavazadla. Nejjednodušší způsob, jak se dostat z letiště na místo určení, je objednávka letištního taxíka.

Lodí se moc často po Rakousku necestuje, jde spíše o vyhlídkové jízdy.

Vnitrostátní lety jsou možné z Vídně do Grazu, Klagenfurtu, Innsbrucku, Salzburku a Linze .

V rakouských horách můžete využít lanovky a vleky, samozřejmě za poplatek.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.