Portugalsko – náboženství, tradice a nakupování

Náboženství

Portugalsko je zemí, kde žije bezmála 90 % obyvatel římskokatolického vyznání. Svůj domov zde nalezli také komunity protestantů, muslimů a židů. Pouze 4 % obyvatel je zcela bez vyznání. V Portugalsku je zajímavostí, že postava Panny Marie je považována za důležitější symbol katolické církve než Ježíš Kristus. Sever země je více nábožensky zaměřený a existuje zde výrazná propojenost římskokatolické církve s okultismem (čarodějnictví, kouzelnictví a magie). Nejvýznamnějším katolickým poutním místem je Fátima, kterou ročně navštíví cca 4 mil. věřících. S tímto místem je spojena legenda: v roce 1917 se 3 dětem, pasoucím dobytek na tomto místě zjevila Panna Marie. O pár let později zde byla vybudována malá kaple.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Tradice

Tradice a zvyklosti v Portugalsku vyplývají převážně z jejich náboženství. Významnými svátky v zemi jsou Vánoce a Velikonoce. O Vánocích nosí dětem dárky Papai Natal (Otec Vánoc) a ke Štědrovečerní večeři se podává treska a slavnostní dezert Bolo-rei (Koláč krále), do kterého se zapeče libovolný předmět pro štěstí (mince, fazole,…). V letních měsících se v Portugalsku konají býčí zápasy, které se od těch španělských liší převážně tím, že býk není na jejich konci usmrcen. Tradičně oděni jezdci na koních bodají do těla býka, dokud není skolen k zemi. Tito jezdci nazývaní Cavaleros jsou poté považováni za národní hrdiny.

Nakupování

Pro Portugalce je charakteristické nakupovat převážně čerstvé potraviny na regionálních trzích a smlouvat s jejich obchodníky o ceně. Turista, který touží poznat zvyklosti a kulturu této země by neměl vynechat návštěvu takového tržiště, které se nachází v každém větším městě. Mezi tradiční upomínkové předměty patří Barcelušský kohoutek – symbol štěstí a spravedlnosti, kožené zboží (klobouky, peněženky, klíčenky), vlněné koberce a přikrývky nebo proutěné košíky. Tipy na dárky lze vybírat i z oblasti gastronomie: ovčí sýry, kvalitní olivový olej a v neposlední řadě dezertní víno Porto (Portské víno) s ochrannou známkou Evropské unie.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.