Polsko – základní informace, obyvatelstvo

Polsko je středoevropský stát, jehož obvod lemuje 7 států a 700 km dlouhé pobřeží Baltského moře. V roce 2004 vstoupilo Polsko společně s Českou republikou do Evropské unie. Dodnes ovšem není součástí Evropského měnové unie a oficiální měnou jsou Polské zloté. Mezi oblíbené turistické cíle našeho severního souseda patří přírodní národní parky, Mazurská jezera a kulturní památky, které výrazně zdecimovala 2. světová válka, která počala útokem německého diktátora na Polsko.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Základní informace
Oficiální název: Polská republika
Rozloha: 312 683 km2
Hlavní město: Varšava (Warszawa)
Počet obyvatel: 37 459 000
Úřední jazyk: polština
Měna: Polský zlotý
Náboženství: římskokatolické (95 %), pravoslaví, protestantské a další (5 %)

Vývoz: stroje, uhlí, koks, automobily (dílny automobilky Fiat a Ford), kovy, chemikálie, paliva.

Geografie
Polsko má terén převážně rovinatý s velkým množstvím jezer a řek. Jižní hranice státu je lemována pohořím Krkonoš a Karpat (včetně Vysokých Tater) s nejvyšší horou Rysy 2 499 m. n. m. Podnebí na území státu je střídavě přímořské a kontinentální.

Obyvatelstvo
Poláci jsou národ velice nábožensky zaměřený. Až 95 % obyvatelstva je římskokatolického vyznání. S velmi silnou katolickou vírou je úzce spjat konzervativní a odmítavý postoj občanů k antikoncepci a potratům, které jsou v tomto státě, až na drobné výjimky, oficiálně zakázány. Z Polska také pocházel první neitalský papež Jan Pavel II., který strávil ve své funkci třetí nejdelší období v dějinách. Jan Pavel II. si získal značnou oblibu i u nekatolického obyvatelstva. Mezi slavné krajany Polska patří také např. astronom Mikuláš Koperník, který jako první vyslovil názor, že Slunce je střed vesmíru a planety rotují okolo něj, hudební skladatel Frédéric Chopin, vědkyně Maria Curie-Skłodowska a filmoví tvůrci Roman Polanski a Krzysztof Kieslowski.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.