Polsko – náboženství, tradice, nakupování

Polsko je zemí s velmi silným postavením římskokatolické církve. Až 95 % obyvatel se aktivně hlásí k této církvi, která má nemalý vliv i na politické dění v zemi. Tradiční kultura obyvatel Polska úzce souvisí s jejich vyznáním, ale v podstatě ji lze přirovnat ke kulturám okolních středoevropských států. Od roku 1989 se v Polsku úspěšně daří budovat demokratický politický systém a v roce 2004 se země stala rovnocenným členem Evropské unie.

Náboženství
Polsko se může pochlubit vysokou návštěvností nedělních bohoslužeb a dokonce více jak 90 % dětí a mládeže navštěvuje ve škole nepovinný předmět náboženství. Poláci jsou také velmi pyšní na prvního neitalského papeže v dějinách, Jana Pavla II., který pocházel právě z katolického Polska a byl velmi oblíbeným představitelem církve i mezi ateisty.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Tradice a zvyklosti
Mezi nejvýznamnější tradiční svátky se řadí Vánoce a Velikonoce.

Vánoce v Polsku
Svatý Mikuláš (obdoba Ježíška) se ještě před Štědrovečerní večeří snáší z nebe na oslíku mezi lid a dětem roznáší dárky. Štědrovečerní večeře se obvykle skládá z 12 chodů, symbolizujících 12 měsíců v roce. Tradiční vánoční pochoutkou je rohlík máčený ve sladkém mléce a obalený v máku.

Gastronomie
Tradiční polská kuchyně je velmi vydatná s velkým množstvím masa a masných výrobků. K typickým ingrediencím patří ještě kysané zelí, červená řepa, zakysaná smetana a houby. BIGOS – Dušený pokrm ze zelí a velké porce masa a klobásek.

Nakupování
Polsko je oblíbenou nákupní destinací převážně pro české turisty, kteří si nákupy u severního souseda oblíbili hlavně díky nízkým cenám potravin a oblečení. Tržnice s laskavými obchodníky leží v blízkosti česko-polských hranic např. Zabelkow a Kudowa-Zdrój.

Vánoční trh Varšava
Hlavní město Polska každý rok pořádá vyhlášené vánoční trhy, které se charakterizují svou příjemnou vánoční atmosférou – krásné dekorace, dřevěné stánky vybízející k nákupu ručně vyráběného zboží, atrakce v podobě živých betlémů a krátkých divadelních představení.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.