Paříž – Vítězný oblouk

Vítězný oblouk neboli Arc de Triomphe de l’Etoile leží ve středu náměstí Charles de Gaulla na západě pařížského bulváru Avenue des Champs-Elysées. Obepíná ho známý velký kruhový objezd, odkud se do všech stran rozbíhá celkem dvanáct ulic.

K této jedinečné stavbě se dostanete metrem, vlakem RER či autobusem. Pokud budete mít zájem dostat se k oblouku co neblíže, pokaždé použijte podchod pro pěší. Přecházení kruhového objezdu je totiž velice riskantní.

Vítězný oblouk byl vybudován na oslavu vojenských vítězství a na připomenutí vojenské moci Napoleona Bonaparte. Tato obří stavba je vyšší než 50 metrů, široká 45 metrů a byla navržena architektem Chalgrinem, od kterého si právě Napoleon Bonaparte oblouk objednal. Stavba se však dokončila až za Ludvíka Filipa Orleánského.

Arc de Triomphe zdobí čtyři reliéfy – Napoleonův triumf oslavující vídeňskou smlouvu, vystoupení francouzských občanů bránících svůj národ před Rakušany a Prusy, poslední dva reliéfy vystihují odpor a mír z let 1814 a 1815. U vrcholu oblouku byla vyryta jména významných vítězství vybojovaných za Napoleonových dob. Na stěnách uvnitř jsou pak jména 558 generálů.

Uvnitř stavby je malé muzeum s jeho historií a z vrcholu budete mít zajímavý a překrásný výhled na Paříž. Vstup je zpoplatněn a otevřeno je až do pozdních večerních hodin.

V Paříži ale Vítězný oblouk není jediným obloukem, na který narazíte. Nedaleko Louvru je druhý, a to Arc de Triomphe du Carroussel. Dále je tu vítězný oblouk Porte Saint-Denis a Porte Saint-Martin. V roce 1990 byl dokončen La Grande Arche ve čtvrti La Défense.

Pár dalších oblouků je i jinde po Francii. Ve městě Orange je Arc de Triomphe d’Orange na jihovýchodě Francie, jenž byl postaven na počest císaře Augusta a je dokonce na seznamu UNESCO. V Dijonu se nachází Porte Guillaume na počest prince Condé a v Marseille je vítězný oblouk též, který byl nazván Porte d’Aix či Port Royal.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.