Paříž – Pompidouovo centrum

Ve středu Paříže můžete zhlédnout Pompidouovo centrum, což je velice atypická budova, nedaleko Pařížské radnice, tedy na náměstí Georges Pompidou. Jistě si tuto impozantní budovu nenechte ujít, pokud v Paříži pobudete delší čas.

Centre Pompidou je nepřehlédnutelný objekt díky tomu, že převyšuje jiné budovy v okolí. Tato unikátní stavba je necelých 170 metrů dlouhá, na šířku má 60 metrů a výškou přesahuje 40 metrů. Nejdůležitějším znakem celé budovy je její vzhled, jenž lze přirovnat k hi-tech architektuře. Nejnápadnější je však barevné potrubí, podobající se ropné rafinerii, které slouží k odlišení funkcí každé z trubek. Zelené trubky jsou vodovodním potrubím, modré zase klimatizace a žluté roury slouží jako elektrické vedení.

Extravagantnost budovy je pouze funkční. Vně je hlavní schodiště, které je pohyblivé a strmě se zvedá futuristickým tubusem, jenž je celý ze skla. Je z něj krásný výhled na náměstí Georgie Pompidou. Dostanete-li se až na terasu budovy, můžete pohlédnout na celou Paříž.

Uvnitř Pompidouova centra jsou velice cenné a navíc vzácné poklady. Centrum obsahuje expozici moderního umění a kultury, a to ve čtvrtém a pátém patře. Většina uměleckých děl je z doby od začátku po polovinu 20. století. Na prvním a šestém patře jsou výstavy a expozice příležitostné. Na ostatních patrech je knihovna a informační střediska.

Zde je nejvýznamnějším dílem určitě obraz s názvem Rusku, oslům a ostatním od malíře Marca Chagalla z roku 1911. Dílo vzniklo v běloruském městečku Vitebsku. Dalšími významnými díly tamní galerie je obraz Hráč na kytaru od George Braguea a Králův žal od Matisse.

Centre Pompidou je otevřeno denně a vstup je zpoplatněn. Studenti, děti a důchodci můžou využít slevy. Vstup na terasu s vyhlídkou stojí 3 eura. Dostat se sem je jednoduché, jelikož nedaleko je stanice metra Rambuteau.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.