Paříž – Place de la Concorde

Place de la Concorde je největší náměstí v Paříži a také a jedno z nejkrásnějších náměstí na světě. Uprostřed náměstí je veliký obelisk, zdobící mnoho kašen, jeho okraje sochy symbolizují některá větší francouzská města.

Rozkládá se podél řeky Seiny a dělí Tuilerijské zahrady od Champs Elysées. Dostanete se sem metrem nebo autobusem.

Place de la Concorde se dalo vybudovat na počest krále Ludvíka XV. Výstavba byla dokončena v roce 1763. Po Ludvíku XV. se náměstí dokonce pojmenovalo a zdobila ho i jeho jezdecká socha. V období francouzské revoluce náměstí získalo jméno Náměstí Revoluce. Místo sochy tu byla gilotina, kde svůj život položilo mnoho tisíc lidí. Popraven tu byl i sám Ludvík XVI., dále královna Marie Antoinetta a mnoho dalších. Současný název získalo náměstí až roku 1830.

V současnosti je na náměstí egyptský obelisk z Luxoru vysoký 23 metrů, těžký 230 tun. Kolem obelisku jsou umístěny dvě fontány podle římského vzoru. Náměstí Place de la Concorde je ve tvrau osmiúhelníku, kde v každém rohu je socha velkého francouzského města.

Severní strana Place de la Concorde je proslulá dvěma budovami navrženými architektem Gabrielem, a to nalevo Hotel de Crillon a na pravé straně budova Ministerstva námořnictva. Hotel de Crillon je jeden z nejluxusnějších pařížských hotelů. Obě strany jsou obklopeny obrovskými sochami koní z Marly. Originály soch jsou teď v Louvru, na jejich místě jsou tedy jen jejich kopie. Na západě směřuje do náměstí Champs-Elysées a na jižní straně zde prochází most přes Seinu až k Palais Bourbon.

Place de la Concorde má v překladu význam Náměstí Svornosti a své pojmenování dostalo kvůli snaze vyhladit z paměti mnoho krvavých událostí, jež se tu dříve konaly. Náměstí je rozloženo na veliké ploše a je vskutku okouzlující právě po setmění a v noci, kdy ještě více vyniknou nádherné osvětlené kašny a fontány.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.