Paříž – Pantheon

Pantheon je historická stavba honosného charakteru v Paříži, a to v její latinské čtvrti, jež měla nejdříve funkci kostela, v současnosti je slavným pohřebištěm. Má tvar kříže a v podzemí Pantheonu je krypta nejen s těly mnichů. Stylem se stavba řadí k časnému neoklasicismu, její ozdobou je téměř 120 metrů vysoká kopule.

Pantheon leží kousek od Lucemburských zahrad. Dostanete se sem buď podzemní dráhou RER nebo místním metrem či pařížským autobusem.

Po polovině 18. století byl ke stavbě položen základní kámen, a to králem Ludvíkem XV. Jejím architektem byl Jacques-Germain Soufflot. Stavba byla však z důvodu financí dokončena až v roce 1789 Jean-Baptiste Rondeletem. Za francouzské revoluce byl kostel přeměněn v pantheon, což je místo posledního odpočinku hrdinů Francie.

Pantheon je opravdu vysoká a dlouhá stavba, která připomíná londýnský chrám Sv. Pavla. Vysoká kopule má ocelovou konstrukci. Pantheonská galerie umožňuje úžasný výhled na Paříž. Průčelí má vzhled římského Pantheonu. Odpočívá tu mnoho významných osobností Francie. Prvním pohřbeným byl řečník Honoré Mirabeau, po něm následoval Voltaire, vůdce odboje ve 2. světové válce Jean Moulin, a také tvůrce Pantheonu Soufflot. Dalšími jsou Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Emile Zola anebo Alexandr Dumas.

Pantheon je přístupný denně a vstup do něj je zpoplatněn kromě každé první neděle v měsíci a 14. července.

Pantheon není jen pohřebištěm slavných, ale hlavně je to i místo, kde byla vědecky doložena skutečnost, že se Země otáčí. V roce 1851 postavil známý fyzik Foucault  pod hlavní kupoli téměř 70 metrů velké kyvadlo, pojmenované právě po něm. Kyvadlo je v mnoha ohledech zvláštní, jelikož se například závaží zavěšené na lanku rozkýve bez působení vnějších sil. Kyvadlo je vychylováno každou hodinu o několik stupňů od jeho výchozí polohy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Štítky: , ,

,.