Paříž – Opéra Garnier

Budova Opery Garnier, neboli Palais Garnier, je honosná stavba novobarokního stylu a nachází se na pařížském Vendomském náměstí. Opera má název dle architekta Charlese Garniera. Poté, co byl spáchán atentát na Napoleona II. v roce1858, se jeho následovník císař Napoleon III. rozhodl nechat v Paříži postavit Operu novou. Základní kámen této budovy byl položen roku 1862. Nicméně její konstrukce nebyla vůbec jednoduchá, jelikož okolní terén činil stavitelům problémy. Byla zde vysoká hladina podzemní vody, která se stala překážkou v položení základů opery. Pod Operou Garnier byla uměle vytvořena podzemní sběrná nádrž, jež se nechává pravidelně kontrolovat a odčerpávat. Mimo to se výstavba zpozdila také z důvodu prusko-francouzské války. Roku 1875 se Opera Garnier slavnostně otevírala.

Věnuje se především baletnímu představení Ballet de l’Opéra national de Paris a též klasické opeře. Dle budovy byla pojmenována i zdejší ulice zvaná Avenue de l’Opéra, dále náměstí Place de l’Opéra a stanice metra Opéra. Budova Garnier je zvenku i zevnitř překrásně zdobena. Její fasáda je zdobena sochami, z nichž nejznámější je kopie sochy Tanec podle Carpeauxe od Belmonda. Originál je v muzeu d´Orsay. Další sochy znázorňují Lyrickou poezii, Hudbu, Zpěv, Drama či Tanec a mnoho dalšího. Nad okny do lóží se nachází pozlacené bronzové busty slavných skladatelů – Halévyho, Meyerbeera, Rossiniho, Beethovena a Mozarta. Výzdoba interiéru Opery je italského stylu. Na stropě jsou obrazy s tématem opery a baletu, o což se v roce 1964 postaral Marc Chagall. Do hlediště se vejde více než 2000 diváků a na jeviště až 450 účinkujících.

Opera Garnier poskytuje i malé muzeum s bustami slavných hudebníků, kteří mají na sobě kostýmy z vybraných představení. Vskutku dominantou Opery je mramorové schodiště. Dále tu naleznete Grand Foyer, okrouhlý Salon du Glacier a hlavní sál s křišťálovým lustrem vážícím 8 tun. Kopule Opery Garnier nese sochu Apollóna s lyrou a strany zdobí postavy Pegasů.

V této budově se odehrával příběh Fantomovy opery.

A jak se k Opeře dostanete? Bezprostředně před budovou Opery Garnier je stanice metra s názvem Opéra. Doveze vás sem i červená linka A dráhy RER.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.