Paříž – Louvre

Louvre patří zajisté k nejpůsobivějším muzeím Evropy i světa. Uchovává totiž přes 350 000 velmi cenných děl. Bývalá pevnost, sídlo králů, byla později upravena Napoleonem Bonaparte na muzeum.

Hlavní vchod je umístěn ve skleněné pyramidě, jiný vstup je možný též přes nákupní středisko Carrousel du Louvre v ulici de Rivoli. Uvnitř muzea je hala a pokladna, odkud se rozbíhají chodby třemi směry do tří křídel s názvy Sully, Denon a Richelieu, které obepínají několik nádvoří. Umělecká díla se rozprostírají ve čtyřech patrech, a navíc sochy a obrazy se dělí dle země původu. Samostatná oddělení skýtají starověké památky a grafiky.

Co se týče francouzského malířství, tak unikátní kolekce obsahuje kupříkladu díla Georgese de La Tour či Jeana-Honorého Fragonarda a mnoha dalších, tedy z období v rozmezí od 14. do poloviny 19. století. Francouzské sochařství skýtá také mnoho cenných exponátů, a to náhrobek Philippa Pota od Antoina Moituriera, Koně z Marly nebo sochy Pierra Pugeta. Starý Egypt je umístěn zase v jiném departmentu a nejlepší sbírkou staroegyptského umění je sfinga v kryptě, Sedící písař ze Sakkáry, rozměrné sarkofágy či mumifikovaná zvířata. Starořecké umění se pyšní úžasnou kolekcí kykladských sošek až z 3. tisíciletí před Kristem, antickými mramorovými sochami z 5. století př. n. l. a poklady z helénistického období.

Výstava ze Starého Orientu obsahuje také úchvatnou sbírku anebo též rekonstrukci paláce krále z Asýrie. Dále je tu jako exponát Chammurapiho zákoník z 18. století před naším letopočtem, jenž má titul nejstaršího právního dokumentu na světě. V oblasti italského malířství byla francouzská šlechta v sedmém nebi, co se obdivu týče. Velká část sbírky italského umění byla shromážděna právě sem. K vidění jsou zde díla od Leonarda da Vinciho, tedy i slavná Mona Lisa. Krásy italského sochařství jsou v Louvru taktéž k naleznutí, a to především renesanční madona s dítětem od Donatella z poloviny 15. století, a Otroci od Michelangela. Nizozemské malířství je tady reprezentováno jak Rembrantovými pracemi, tak i výjevy z interiérů od Vermeera.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.