Paříž – La Defénse

La Defénse je název pro pařížskou čtvrť na západ od centra, jež je přeplněna luxusními stavbami a mrakodrapy. V současnosti je to hlavně oblast obchodu se zhruba 400 společnostmi a 30 tisíci obyvatel. Další lidé, kterých je přibližně 100 tisíc, sem dennodenně dojíždí za prací. Výstavba čtvrti La Defénse se považuje za velice odvážný a vskutku zajímavý krok poválečné architektury. Až dodnes se konají různé diskuze o její vhodnosti pro tuto metropoli.

Z centra sem cesta trvá asi 5 minut. Můžete využít autobus či RER.

První budovy na La Défense vznikly roku 1958, ale jejich výška však byla pouhých 100 metrů.  Nové mrakodrapy byly vybudovány v 70. letech a poslední generace staveb se začala stavět o 10 let později. La Défense je obrovská pěší zóna na betonu, jež se terasovitým způsobem svažuje k Seině. Ze všech stran ji lemují zajímavé budovy a zvláštní sochy.  Nejvyšší zde stojící mrakodrap obsahuje 45 pater. Pod povrchem vedou podzemní silnice, metro anebo také nádraží pro RER, autobusy i vlaky, a nesmím opomenout ani parkoviště.

La Grande Arche je jedna z nejzajímavějších staveb v La Défense. Byla otevřena roku 1989 při příležitosti výročí Velké francouzské revoluce. Je tvaru kostky a pokrývá ji sklo a bílý Carrarský mramor. Jejím podstavcem je 12 pilířů zakotvených v zemi. Pod klenbou se nachází panoramatické výtahy, které vás vyvezou na střechu, a odtud budete mít úžasný výhled na celou La Défense s okolím. La Grande Arche je hlavně místem pro kanceláře.

Nejstarší a zároveň nejslavnější budovou celého komplexu je Palais de La Défense, tedy Palác národního střediska pro průmysl a techniku. Klenba z betonu má tvar obrácené mušle a je ukotvena jen na třech pevných bodech. Dříve sloužila pro všelijaké obchodní akce a nyní jsou tu kanceláře, posluchárny a konferenční místnosti.

Fiat s 45 podlažími a mrakodrap Elf jsou nejvyššími budovami čtvrti. Nejhezčí jsou v noci, kdy jsou krásně nasvíceny.

V La Défense je plno soch z oblasti moderního umění a budete mít příležitost si je pořádně prohlédnout. Zajímavá je socha Cheminnée d´aération, 30 metrů vysoká, dále socha La Terre či busta od Igora Mirotaje Le Grand ToscanoNajdete tady také velké množství jiných plastik a fontán.

V současné době zde byla vyhlášena akce La Défense 2006-2015, přičemž se jedná o výstavbu nových domů a mrakodrapů, a měla by upevnit její výjimečné postavení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.