Paříž – Kostel La Madeleine

Église de la Madeleine, tedy kostel sv. Máří Magdalény, je obrovská církevní stavba na stejnojmenném náměstí v 8. obvodu Paříže. Kostel je vskutku honosný a s oblibou se tu konají svatební obřady pařížské smetánky.

Co se týče stavby kostela, tak na místě, kde v současnosti leží náměstí, kdysi dávno stála osada se židovskou synagogou, jež byla vysvěcena na katolický kostel, tudíž zasvěcený Máří Magdaléně. V roce 1757 začala výstavba tohoto kostela, a to v neoklasicistním stylu. Předlohou chrámu byl slavný Panthenon, avšak jiní odborníci mají za to, že vzorem byl chrám v Nimes. Účelem stavby bylo připomínat vítězství armády Napoleona I. Když byli Francouzi v roce 1812 poraženi, byly plány najednou změněny a začalo se uvažovat o přestavbě budovy na první pařížské nádraží. Nakonec se tomu tak nestalo a stavba zůstala katolickým chrámem.

Budova je ze všech stran obklopena 52 korintskými sloupy, které měří 20 metrů na výšku. Průčelí kostela se velice podobá budově Národního shromáždění, kterou můžete shlédnout z horních schodů kostela, jelikož se nachází přímo naproti na vzdáleném konci náměstí Svornosti.

Když vstoupíte do hlavní lodě, naskytne se vám úžasný a nezapomenutelný pohled na sochu Máří Magdalény, jež je dvěma anděly odnášena vzhůru k nebi. Freska Dějiny křesťanství od Julese-Clauda Zieglera je také zajímavá a ta se nachází nad oltářem. Stěny kostela jsou z mramoru a zlatě lemovány. Uvnitř chrámu jsou však jen tři okna v klenutém stropě, tudíž na někoho může kostel působit pochmurnějším dojmem než kostely se spoustou rozet. Stavba je monumentální hned na první pohled a návštěva chrámu vás jistě nezklame.

V okolí kostela La Madeleine jsou dvě špičková pařížská lahůdkářství s názvem Fauchon a Hédiard, která stojí na tamním náměstí. Zboží je lákavé nejen pro oči, nýbrž hlavně pro chuťové pohárky. Okolí chrámu je však hlavně pro bohaté – nachází se tu velice luxusní butiky. Poblíž je i květinová tržnice, a to na východ od kostela. Nedaleko jsou též veřejné toalety v zajímavém stylu art nouveau z roku 1905.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.