Paříž – Katedrála Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame je považována za srdce Paříže a nachází se na ostrově Cité. Dříve, kolem 13. století, byla důležitým poutním místem pro věřící.

Notre-Dame je širokosáhlé pojmenování pro významné katedrály, a tak jich je po Francii více. Liší se jen místem. Pouze jedna z nich je Katedrála Notre-Dame de Paris. Řadí se k nejnavštěvovanějším pařížským památkám.

Katedrála zažila těžkou chaotickou minulost a je jednou z nejstarších katedrál Francie. Její novodobá podoba má původ v 19. století. Byla postavena na místě starých kostelů, a to biskupem ze Sully v polovině 12. století. Celá stavba byla však dokončena v polovině 14. století. Notre-Dame de Paris je pozůstatkem galořímského chrámu, kostela a baziliky. Za Velké francouzské revoluce byla katedrála vykradena a zničena včetně soch judejských králů. Po revoluci byl Notre-Dame v tak špatném stavu, že se měla zbourat.

Poslední slavností v chrámu měla být nejslavnější korunovace Napoleona Bonaparte roku 1804. V roce 1831 dopsal spisovatel Victor Hugo román Chrám matky boží v Paříži, a tak vznikla veřejná sbírka pro rekonstrukci celé katedrály, jež tak byla zachráněna.

Hlavní architekt, Viollet le duc, nechal vystavět dvě majoritní věže. Obě přesahují 70 metrů, ale nejsou stejně vysoké. Na ochozy věží můžete vystoupat a budete mít k dispozici unikátní výhled na centrum Paříže. Vstup do katedrály je zdarma, do věží je zpoplatněn. Stavba byla postavena v goticko-románském stylu. Viollet le duc stál také za výstavbou chrličů na římse. Za deště se jim ze chřtánu chrlí voda- proto ten název.

Notre-Dame de Paris je největší a nejnavštěvovanější katedrálou Paříže. Na severní straně chrámu byl arcibiskupský palác, poté místo něj památník na deportaci židů. Západní část katedrály je zdobena třemi obrovskými portály, a to Sv. Panny Marie, Posledního soudu a Sv. Anny. Nad nimi je vystavena galerie králů s 28 sochami izraelských a judských králů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.