Paříž – Grand Palais, Petit Palais

Dva architektonicky ceněné paláce – Grad Palais a Petit Palais leží ve své těsné blízkosti a pravidelně hostí různé veletrhy, výstavy a expozice. Oba paláce se nachází v parcích mezi věhlasně známou pařížskou třídou Champs Elysée a řekou Seinou.

Grand Palais

V českém překladu „Velký palác“ byl vystavěn v letech 1897 až 1900 pro účely světové výstavy. Na architektonické podobě budovy se podíleli věhlasní architekti v čele s Charlesem Giraultem (1851-1932). Budova se železnou konstrukcí a velkou prosklenou kopulí je dlouhá 240 metrů a vysoká 44 metrů. U průčelí paláce lze obdivovat kamenné jónské sloupy. Palác je již od svého otevření v roce 1900 hojně využíván k různým výstavám, expozicím a veletrhům. K těm nejznámějším patří starožitnické veletrhy, výstavy zemědělských strojů i módní přehlídky celosvětově známých návrhářů. Výjimkou není ani pořádání koncertů, cirkusových představení a dalších kulturních akcí. K historicky významným akcím Grand Palais patřili: Pařížský autosalon v letech 1901 – 1961 nebo jezdecké závody (1901 – 1957). Návštěvníky nejoblíbenější akcí se stala retrospektivní výstava francouzského impresionistického malíře Pierra Augusta Renoira v roce 1985, kterou shlédlo na 868 600 návštěvníků. V západním křídle paláce, na rozloze 25 000 m2, sídlí pařížské muzeum vědy (Palais de la découverte) se zaměřením na přírodní vědy (fyzika, chemie, biologie, geografie,…) s účelem přiblížení těchto věd francouzské mládeži.

Petit Palais

V českém překladu „Malý palác“ má stejnou historii i architektonické zastoupení jako jeho větší bratr – Grand Palais, se kterým sousedí přes třídu Winstona Churchila. Poloha paláce je situována kolem půlkruhové a krásně pěstěné zahrady. Fasáda paláce je dozdobena jónskými sloupy a reliéfními motivy. Palác byl poprvé otevřen roku 1900 pro potřeby světové výstavy. Od roku 1902 zdejší prostory slouží k potřebám městského muzea umění. První patro se může pyšnit 5000 m2 výstavní plochy. V přízemí se nachází kanceláře a depozitář. Sbírka muzea je vskutku široká – historie vystavovaných exponátů (sochy, obrazy, umělecké předměty,…) sahá od doby Antiky až po konec 19. století. K nejcennějším dílům, kterým se může muzeum pochlubit, patří Rembrandtům autoportrét a další jeho slavná díla, obrazy mistra barokního umění Petera Paula Rubense a dalších.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.